Середа, 2 грудня

«Джаз на Дніпрі», як хороше українське весілля – гуляли три дні! Але баяни лишилися цілими, на щастя, як й інші інструменти. Порвали лише публіку.

Три дні поспіль місто на Дніпрі жило у джазових ритмах. 20, 21 та 22-ге липня на Монастирському острові вирував  міжнародний  фестиваль «Джаз на Дніпрі». Це був ювілейний, 50-ий фест.

День перший

Цьогоріч «фестивалили» аж три дні. Стартували в п’ятницю на Фестивальному Причалі на Набережній. І хоч погода заважала як могла, майже перед сутінками джаз таки зазвучав!

Дніпро дав джазу!

Трохи не дві години глядачі терпляче очікували: розважалися розмовами, жартами, селфі, а коли смеркало – усі знімали неймовірно гарний захід сонця над Дніпром.

Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу!

Перепросити за таку затримку вийшли корифеї дніпровського джазу, які й заснували цей фестиваль в далекому 1968-му році.

Дніпро дав джазу!

«Джаз на Пірсі» – на цій сцені зійшлися досвід і молодість. Лише тут було таке можливо: легенди дніпровського джазу виступали «на розігріві» у тих, хто ще тільки починає свій музичний шлях.

Корифеї, так вони самі себе згодні називати, виступали першими. Гурт «Кредо», Квартет Юрія Біленка, гурт «Атріо», гітарист-віртуоз Олександр Любченко, гурт «BooggieDance», Віктор Релін із гуртом,«Roman Archakov Quartet», Юлія Мандич та гурт «Funky Fresh».

Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу!

Молоді виконавці змагалися за право виступати на головній сцені «Джазу на Дніпрі» 22-го липня та за грошовий приз. Біг-бенд Національного університету цивільного захисту подали джаз у власній інтерпретації.

Перемогли дівчата з Харкова, дует Агати Вільчик і Ганни Мінакової.
Дніпро дав джазу!
 
Дніпро дав джазу!

Оцінювали молодих виконавців учасники та хедлайнери фестивалю: Аллан Гарріс, Іна Діттке, Людмила та Михайло Кримові, Іоланта Гулбе Пашкевич та Денісс Пашкевич.

Вечір був сповнений джазу й любові. Обійми, погляди… густа й солодка, як липовий мед, літня ніч, танцюючи опускалася на місто…

Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу!

Скільки гостей прийшло на звуки джазу в той вечір, порахувати не просто, бо вхід був вільним, і навіть ті, кого випадково заманили ритми джазу, залишилися тут до останнього акорду. Ніхто не сумував, навіть наймолодші меломани не втомлювалися до пізньої ночі.

Дніпро дав джазу!

Майже до світанку хвилі Дніпра гойдали ноти, а вже ввечері нового дня на головну сцену фестивалю вийшли світові зірки джазу.

День другий

«Джаз на Дніпрі» розташувався, як завжди, наприкінці Монастирського острова. Добратися до місця призначення можна було кількома способами: прогулятися пішки через увесь острів, доїхати туди спеціальним бусом або  романтично: на  кораблику Дніпром.

Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу!

А там – юнга подає всім леді руку та допомагає перейти на берег, а далі прямо до сцени веде вимощена на піску дерев’яна доріжка. Отож, навіть дами на високих підборах відчували себе комфортно.

Дніпро дав джазу!

З корабля на бал! Саме так і було, бо починали без затримок. Але гості одразу не поспішали зайняти свої місця – вони гуляли з коктейлями, шампанським, робили селфі та ставили чек-іни, як же без них?

Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу!

Максимальний комфорт організатори забезпечили усім меломанам. Не стали винятком і гості з особливими потребами. Для них були зручні місця, вода й окрема вбиральня.

Дніпро дав джазу!

Відкривати фестиваль доручили нашому майбутньому – дитячому джазовому колективу «Little Band» під керівництвом легендарного Володимира Марховського. Пан Володимир один із засновників джазового фестивалю «Юність-1968» (саме таку назву носив фестиваль, який сьогодні називається «Джаз на Дніпрі»). Дитячий джазовий оркестр шостої музичної школи Дніпра лауреат Міжнародного фестивалю «40 років у джазі», п’ятнадцятого міжнародного фестивалю «Джаз на Дніпрі», фестивалів «Дніпровські сурми», Всеукраїнського фестивалю «Джаз над морем» 2012, 2015-их років, а 2016-го року на цьому фестивалі юні дніпряни отримали Гран-прі. Барабанщик оркестру, учасник півфіналу телевізійного шоу «Україна має талант».

Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу!

«Ми просто у захваті! На сцені такого рівня ми виступаємо вперше. Нас не здивувати конкурсами, фестивалями, звісно. Але тут зовсім все інакше! Тут нас приймають так само, як світових зірок. Це дуже надихає! Ми стомлені, але дуже-дуже щасливі!» – ділиться враженнями соло-гітарист оркестру, який щойно зійшов зі сцени.

Дніпро дав джазу!

Ведучою фестивалю вже традиційно була радниця міського голови Яніка Мерило, а її партнером цього року виступив Аллан Харріс.

Аллан – володар трьох премій: «Нічне життя Нью-Йорка» в номінації «Видатний джазовий вокаліст», премії Bastro Backstage за «досягнення в джазовій музиці», премії союзу критиків топового джазового журналу «DownBeat». Видатний Тоні Беннетт називає Аллана своїм «улюбленим співаком», а Стівен Голден із «Нью-Йорк Таймс» захоплюється «багатогранним талантом Аллана Харріса».

Дніпро дав джазу!

Цього року, у квітні, Аллан випустив новий альбом «Genius of Eddie Jefferson», який присвятив 100-річчю легендарного Едді Джеферсона. Композиції саме з цього альбому він виконав на сцені фестивалю.

Дніпро дав джазу!

Чарівна Яніка Мерило вільно спілкувалась із гостями залу та виконавцями як українською, так й англійською мовами. Її головною окрасою була не тільки неймовірна усмішка, але й сукні (а їх було три) – підібрані бездоганно.

Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу!

«Це мої сукні, і обирала я їх сама. Ні-ні, ніяких стилістів», – відкриває секрети Яніка.

Михайло та Людмила Кримови  лауреати джаз-фестивалів, в минулому учасники відомого дніпровського джаз-рок гурту «Кредо». Музичні критики вважають цей дует унікальним не лише на теренах українського музичного простору, а і європейського.

Дніпро дав джазу!

Фестиваль не мав вікових обмежень, дрес-коду чи будь-яких обмежень взагалі. Головне – відповідний настрій.

Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу!

Нестримну хвилю світла й сили відправили глядачам зі сцени учасниці програми Jazz Women Band: Шеріл Бейлі (США), Мікі Хаяма (Японія), Іоланта Гулбе Пашкевич (Латвія).

Дніпро дав джазу!

«Мені дуже подобається в Україні, у Дніпрі. Тут легка, приємна й сильна енергія. Ваше місто надихає – сюди хочеться повернутися. Українські глядачі дуже вдячні. Я відчувала як ми обмінюємося внутрішнім світлом» – ділиться Іоланта.

Дніпро дав джазу!

«До виступу я завжди готуюся, особливо внутрішньо, аби вийти та знати, що я маю що сказати людям. А знаєте, яка публіка дуже скупа на емоції? Латвійська! Вони так стримано поводяться, що не зрозуміло: подобається їм чи ні. А от українці – щирі з перших акордів. Ще до того як почала співати, вже відчула цю вашу щирість і готовність до взаємодії. Для артистів це дуже важливо. Я вдячна за це».

«Я вам ще розкажу дещо особисте, – усміхається Іоланта. Моя найближча подруга там вдома, в Латвії, – українка! Можливо, тому мені тут так приємно й легко.

Іоланта приїхала на фестиваль разом із  чоловіком – Деніссом Пашкевичем.

Дніпро дав джазу!

Денісс Пашкевич один із кращих музикантів Латвії. Мегаталановитий саксофоніст, ендорсер та артдиректор компанії «Riga winds» (London-Riga) та американської  «Theo Wanne». Також він – офіційний артист Kay Siebold (Hamburg, Germany). Це вже не перша його участь у «Джазі на Дніпрі» – цього року він виступив із новим проектом Дмитра Логвина «Argentum».

Разом із дружиною Іолантою Гулбе Пашкевич викладає у власній джазовій школі «Performing Art School».

Дніпро дав джазу!

Також у цей день виступили Трой Робертс та гурт NU-Jive (США-Австралія)

Та неймовірний Аллан Харріс (США) з тріо Венсана Буржекса (Франція).

До  глибокої ночі острів тонув у джазі…

Дніпро дав джазу!

День третій

Учасники фінального фестивального дня вражали! І публіка готова була до вражень.

 

Відкрили фестивальний день переможниці «Джазу на Пірсі» – дівочий дует Ганни та Агати з Харкова.

Дніпро дав джазу!

Квінтет Сільвестра Островського (Польща) за участі Якова Цвєтинського (Україна) й Ессіета Окон (США).

Дніпро дав джазу!

Посилена охорона всього заходу, особливо сцени, була яскравим знаком того, що ось-ось до глядачів вийде Марія Максакова. Минулого року співачка вже відвідала «Джаз на Дніпрі», але гостювала у глядацькій залі. Цьогоріч – вийшла на сцену. Виконувала українські пісні та класику в джазовій обробці.

Так склалося, що один із хедлайнерів фестивалю спізнився на літак. Метью Уітакер прислав відео звернення глядачам, аби вибачитися за таку прикрість. Яніка Мерило записала разом із глядачами відповідь для Метью, що ми чекаємо його наступного року обов’язково.

«Так сталося, що він спізнився на рейс. А через проблеми з нашим місцевим аеропортом у нього просто не було шансів добратися іншими рейсами» – каже Євген Гендін, радник міського голови з питань культури.

 

Але щойно записали відеозвернення для Метью, як на сцену вийшли музиканти тієї, хто має не одну премію «Grammy», легендарної Ді Ді Бріджуотер!

Пристрасть, шалена енергія, запал, який котиться хвилями зі сцени на глядачів і наростає з кожним акордом…і ось на сцені вона! Неперевершена, божественна Ді Ді. Це не просто музика – це театр, це дійство, що межує з магією. Глядачі шаленіли й підкорювалися тій магії, що вирувала на сцені. Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу! Дніпро дав джазу!

Щойно стихли останні акорди, гості й виконавці почали жити очікуванням наступного року… від «Джазу» до «Джазу», побачимося наступного разу.

Текст і фото: Тетяна Запаря

 

Залишити коментар