Середа, 25 листопада

Тиждень, що минає, вийшов безкомпромісним: від зливи ніхто не сховався, як і від хайпової теми щодо перемоги Усика в Москві. Хай там як, але за останні сім днів відбулися події, значно важливіші за народну гру «зрада / перемога» в інтернеті. Про дійсно важливе – у тижневому дайджесті «Тиждень у призмі» через картини діви українського сучасного мистецтва Влади Ралко.

Влада Ралко – одна з найсильніших представників вітчизняного сучасного мистецтва. Її роботи знаходяться в зібраннях багатьох українських і закордонних колекціонерів; без них не обходиться жодна арт-подія в Україні. Ця художниця відома своїм «міцним» кольором і експресивною манерою живопису. Влада тонко відчуває сьогодення, тому її картини дуже яскраво ілюструють нинішні події.

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через картини Влади Ралко

Наприкінці минулого тижня країну жахнули смертельні ДТП на Миколаївщині та Житомирщині. За один день на дорогах загинула 21 людина – це більше життів, аніж забирає війна за декілька місяців. При цьому лише у двох випадках – 15 людей у маршрутках. В усіх зіткненнях причина однакова – значне перевищення швидкості та відсутність будь-яких засобів безпеки в автобусах. Держслужбовці, за давньою традицією, дуже здивувалися такому стану речей та пообіцяли швидко покращити смертельну статистику. Поліція виявила близько 3 тис. технічно несправних автобусів та зафіксувала понад 26 тис. порушень правил перевезення пасажирів і дорожнього руху, які були допущені водіями автобусів. Із початку року 1 237 людей загинули в ДТП, травми отримали 12,8 тис. громадян. Все ще їздете на маршрутках та не користуєтеся пасками безпеки? Бережи вас Господь.

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через картини Влади Ралко

Назар Холодницький міг би увійти в історію України не просто як перший антикорупційний прокурор, а прокурор, що змінив її хід. Але Холодницький обрав стандартний «шлях прокурорів», і вже через місяць після призначення він у свої 30 років отримав звання генерала за поданням екс-генерального прокурора Віктора Шокіна. Вишенькою на тістечку стало звинувачення в «злитті» справ, попередженні фігурантів про обшуки та навіть більше – чіткому інструктуванні фігурантів кримінальних проваджень, які ведуть його ж прокурори, – що і як робити, щоб уникнути покарання. Така знахабнілість шокувала навіть досвідченого генпрокурора Юрія Луценка та керівника НАБУ Артема Ситника. Вони вимагали в дисциплінарної комісії звільнити антикорупційного прокурора, та даремно – Холодницький за злиття ключових справ отримав лише догану. Розлого про подвиги неогенерала написала Українська правда, а ми лише запитаємо вже наболіле: невже нам пороблено з тією корупцією?

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через картини Влади Ралко

Президент Петро Порошенко повернув до Верховної Ради законопроект № 5495 «Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів». Документ запроваджує посилення відповідальності за незаконну вирубку лісу та його контрабанду. Останнє пропонується карати позбавленням волі на термін від трьох до п’яти років. Перед другим читанням у документ було внесено норму про розширення мораторію на експорт необробленої деревини – терміном на вісім років пропонувалося заборонити й експорт паливної деревини. Цю норму вніс депутат із президентської фракції Валерій Давиденко, і, подейкують, саме це стало формальною причиною для вето президента. З одного боку, експерти називають законопроект популістським, а з іншого – ситуація чітко показала конфлікт між прем’єром Гройсманом, який проект підтримав, та президентом, який його ветував. Що ж, вибори близько.

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через картини Влади Ралко

У Німеччині почали укладати перші труби для «Північного потоку-2». Країна вже видала всі необхідні дозволи для газотранспортної системи, за якою паливо буде прямо поставлятися з Росії в Німеччину. Політичний оглядач Олексій Мінаков пояснив, що ми знаходимося на межі холодної дипломатичної війни.

«Німецькі еліти допускають помилку, думаючи лише про гроші. Не можна закривати очі на те, що проект зіграє на руку і Росії та збільшить залежність від Росії. А Путін під виглядом “джаст бізнес” накидає петлю на шию Європи – країни вже сваряться між собою через протиріччя щодо проекту: Німеччина, Австрія, Нідерланди, Швейцарія та інші проти Польщі, країн Балтії та України.

Ба більше, США як противники цього проекту теж йдуть на конфронтацію з Європою. У Америки власні меркантильні інтереси – постачати свій зріджений газ в Європу, однак “Північний потік-2“ є питанням, що гіпотетично може змусити США навіть санкції ввести проти тих, хто візьме участь у проекті», – зазначив Мінаков.

Нам же лишається «своє робить»: активно розвивати власний видобуток газу й альтернативну енергетику.

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через картини Влади Ралко

Справу Юрія Крисіна, якого звинувачують у координації «тітушок» та в катуванні учасників Революції гідності, розглядатиме інший суддя – увесь процес почнеться наново. Джерела Радіо Свобода у Генпрокуратурі стверджують, що за рішеннями суду, вигідними захистові Юрія Крисіна, стоїть впливовий політик, голова Миколаївської облдержадміністрації Олексій Савченко, з весни відсторонений від посади на час проведення слідства.

Про те, що Крисін товаришував із Савченком у час Революції гідності та передавав йому повідомлення про майбутні дії проти «майданівців», зокрема і про розстріли на майдані Незалежності у Києві, неодноразово заявляв депутат від «БПП» Мустафа Найєм. Сам Савченко такі повідомлення не підтверджує і закликає за всіма подробицями звертатися до прокуратури. Хай там як, але з часів Революції гідності минуло п’ять років, а судді й досі залишилися там – поблизу «Хонки» із простягнутою рукою.

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через картини Влади Ралко

«Не дочекаєтеся!» – сказала сестра Олега Сенцова Наталія після чуток про його передсмертний стан. Нещодавно кінорежисера вивозили з колонії у лікарню Лабитнангі, де лікарі збиралися годувати його примусово. Це значить, зі слів адвоката (Дмитра Дінзе – прим. ред.), заливати ентерально великі стакани поживної суміші.

Олег відмовився, але пішов з ними на компроміс і тепер вживає, як каже адвокат зі слів Олега, три-чотири ложки поживної суміші в день. Отже, його голодування продовжується понад 70 днів, і відступати Олег не збирається.

Європейський суд з прав людини закликав засудженого в Росії українця Олега Сенцова припинити голодування. Без емоцій, але, м’яко кажучи, краще б ЄСПЛ закликав Путіна звільнити нашого бранця.

А що можемо зробити ми? Щонайменше, написати йому чи іншому політв’язню листа зі словами підтримки. П’ять хвилин вашого часу – і тепла усмішка та подяка від наших українців у російських тюрмах.

Текст: Костянтин Руль

Залишити коментар