Неділя, 29 листопада

В Україні відсвяткували Хрещення Русі й об’єдналися у хресній ході та молитві за Єдину Помісну Православну Церкву. Зараз наша держава в очікуванні указу від Вселенського патріарха Варфоломія І про автокефалію українського православ’я. А інтернет-простір обговорює перспективи цієї  релігійної події: хтось не погоджується з можливою автокефалією для України, деякі критикують роботу провідного медіа, а інші — висловлюють неабияку підтримку вірянам. Реакції з різних полюсів зібрані в матеріалі від Opinion. 

Петро Порошенко на своїй офіційній сторінці подякував Вселенському патріарху та іншим представникам УПЦ Київського та Московського патріархату, які готові підтримати автокефалію української православної церкви. Він зазначив, що суспільство чекає на рішення Вселенського собору. І, звичайно, що воно буде на користь України.

Не всі згодні з думкою Президента України, що автокефалія — справедливе рішення щодо України. Наприклад, політолог Дмитро Корнейчук наголошує, що сам Порошенко — парафіянин Московського патріархату. І припускає, що ідея української автокефальної церкви може бути узгоджена із Кремлем. Мовляв, таким чином можна подолати церковний розкол в Україні: «Об’єднати дві найбільші православні церкви в одну де-юре автокефальну, але де-факто орієнтовану на РПЦ».

Священнослужителі також долучилися до інтернет-обговорення. Протоієрей, священник УПЦ Євген Заплетнюк реагує досить суб’єктивно — він порівнює людей із двох «конкуруючих» хресних ходів. На його думку, хресна хода за Єдину Помісну Православну Церкву об’єднала людей добрих («святяться, радіють, живуть»), а от у День Хрещення Русі ходою пройшлися люди нещасні («вічно злі, залякані, з відчаєм, старом і ненавистю»).

А от священник РПЦ, протоієрей Всеволод Чаплін, очікувано й вкотре звертається до улюбленої теми російських пропагандистів про єдність України, Білорусії та Росії. Він вважає, що День Хрещення Русі має об’єднати ці народи, адже їх не тільки намагаються розділити, але і зробити ворогами.

Окрім обговорення «за» та «проти» томосу та хресної ходи в мережі в розпалі медіакритична тема. Журналістка, виконавча деректорка ГО «Детектор медіа» Діана Дуцик на своїй сторінці опублікувала реакцію на роботу UА: Перший. На її подив, Суспільне не вело трансляцію хресної ходи за Єдину Помісну Православну Церкву. Вона вважає, що ця подія стосується багатьох процесів у країні і пов’язана з утвердженням незалежності в Україні, тож мала б висвітлюватися.

Генеральний директор Національної громадської телерадіокомпанії України Зураб Аласанія у коментарях до поста журналістки відповів, що Україна є світською державою, а отже церква має бути віддалена від неї. Крім того, існує декілька десятків зареєстрованих церков і конфесій. Третій аргумент Зураб Аласанія висунув про те, що більшість українців не є вірянами. А по-четверте, на думку гендиректора UA:Перший, транслювання «першої пари» (Порошенко та його дружину) означало б відверто пропіарити президента. І останній аргумент стосувався мовної і релігійної теми — на його погляд, подібні теми не можуть бути предметом обговорення, адже вони надто чутливі.

Павло Поцелуєв, блогер і громадський активіст, говорить про те, що «не може терпіти церкву», але розуміє цінність автокефалії для України. На його думку, в Україні є мільйони вірян, важіль правління над якими знаходиться в Росії. Він не погоджується з Зурабом Аласанією, що Україна насправді є світською державою, а також критикує його і називає некомпетентним менеджером.

Підприємець Валерій Пекар розмірковує про важливість релігійних подій такого масштабу. Він зазначає, що автокефалія Української церкви є «найважливішим чинником формування модерної української нації». Валерій вважає, що українська історія, мова та культура сильно постраждали від панування імперій, і зараз час їх відновлювати.

Блогерка та журналістка Олена Добровольська також говорить про те, що фактично в Україні справи церкви не відділені від держави, і вона є частиною російської агресії. Також Олена Добровольська наголошує, що коли зневіра в українському суспільстві сягне високого рівня, люди підуть до священиків.

 Реакції збирала Лейла Церковнюк

 

Залишити коментар