Неділя, 27 вересня

У прокат вийшов український містичний трилер «Брама», знятий за мотивами п’єси Павла Ар’є. Фільм створений за підтримки Державного агентства України з питань кіно. Творці «Брами» намагаються прищепити любов до українських традицій, мови та культури. Проте деякі глядачі задум авторів вважають не реалізованим. Тож чимало знавців і «ФБкінокритиків» долучилося до палкого обговорення фільму: є  впевнені «за», й категоричні «проти». Які відгуки зібрало нове українське кіно — у матеріалі від Opinion.

Справжня дискусія у мережі розгорнулася після публікації кінокритикині Тетяни Трофименко. Її обурило, що на це кіно були виділені бюджетні кошти. Найбільше, судячи з кількості тексту, Тетяну засмутив сюжет фільму. Кінокритикиня переказує зміст фільму та називає його «хворобливою маячнею». У коментарях знайшлись захисники картини, які помічають у авторки публікації неправильний переказ частини сюжету «Брами». «Який показ — такий і виклад», — відповідає кінокритикиня.

Художній керівник театру «Золоті ворота» Стас Жирков іронізує та одночасно критикує відгук Тетяни Трофименко. Він запитує у своєї аудиторії, чи будуть його вважати хорошим кінокритиком, якщо він напише подібний відгук на якийсь фільм?

Для головного сценариста фільму Павло Ар’є, судячи з його постів у мережі, критика виявилася великим ударом. Спочатку він іронізував, мовляв, чекав на рецензію Тетяни Трофименко, адже вона «найбільша й найпослідовніша» його «фанатка».

Далі була публікація, у якій сценарист виправдовувався. Він зробив репост публікації гінекологині Наталі Лелюх про фільм і сказав, що в цьому тексті є відповіді, які він «стидається давати, бо нібито вони ж мали б зчитуватися і у п’єсі, і в сценарії». Також Павло Ар’є подякував всіх за небайдужість і сказав, що тримається.

А потім сценарист написав пост, який більше схожий на каяття. Розповів, що поважає критику, але він проти жорстокості. А крім цього, сказав, що йому соромно, і видалив попередні записи іронічного змісту.

Ірма Вітовська-Ванца, акторка, виконувиця головної ролі у фільмі «Брама», до критичних відгуків також не була готова. Вона образилась, і написала, що так її ще не травили. Акторка навіть думає, чи не піти їй у добровільну ізоляцію.

 Але судячи з наступних публікацій, Ірма Вітовська-Ванца знайшла достатньо підтримки, щоб залишатись у полі зору. Вона публікує фото користувачів із домальованими колами на голові (один із символів фільму), а також з рибами «Ейнштейнами» (так звали рибу сома — одного з героїв фільму). А небайдужим дякує за підтримку. Непоганий спосіб зацікавити до перегляду інших глядачів, чи не так?

Громадська активістка Соломія Бобровська називає картину «неймовірною», а також хвалить «надзвичайно магічну» Ірму Вітовську-Ванца.

Співзасновник та куратор Фестивалю кіно та урбаністики «86» Ілля Гладштейн також дає схвальний відгук фільму «Брама». Він запевняє, що це «вдала спроба синтезувати нову українську міфологію, змішану на польських казках, радянському епосі та конспірологічних байках про інопланетян». Крім цього, Ілля Гладштейн впевнений, що «в українському кіно з’явився потужний персонаж» в образі баби Прісі. Він називає роботу справжнім успіхом і радить із нею ознайомитись.

А ось кінокритик Андрій Алфьоров долучився до критичних зауважень. Він вважає, що у фільмі збереглося занадто багато елементів театральної п’єси — там говорять замість того, щоб показувати. Андрій Алфьоров трохи переказує сюжет і зазначає, що «“Брама” стрибає, збивається, перескакує з одного жанрового регістру в інший». Судячи з публікації, театральна постановка кінокритика вразила більше.

Інший кінокритик, член експертної комісії Держкіно України Ігор Грабович пише, що «Брама» — «спроба глянути на нашу історію загалом», а потім — вплинути на подальший хід історії в Україні. Тож, на думку кінокритика, фільм є прикладом «стриманого оптимізму».

Народний артист України, актор Анатолій Гнатюк аплодує виконавцям головних ролей у фільмі Ірмі Вітовській і Віталіні Біблів, усій знімальній групі та режисеру-постановнику Володимиру Тихому. І наголошує, що «фільм змушує до роздумів». А також зазначив, що сьогодні важливо підтримувати українське кіно, адже зараз відбуваються «перші кроки важкої реанімації» кінематографу в Україні.

Збирала реакції Лейла Церковнюк

Залишити коментар