Вівторок, 24 листопада

Напад на херсонську активістку Катерину Гандзюк, що керує справами виконавчого комітету Херсонської міської ради, обурив українців. Її облили сірчаною кислотою, внаслідок чого постраждало 35 % шкіри. Як розвивалися події, що відомо на сьогодні та як реагує інтернет-спільнота – у матеріалі від Opinion.

Одним із перших у мережі про напад повідомив товариш постраждалої, громадський активіст Сергій Нікітенко. Він розповів, що нападник чекав на Катерину поблизу її під’їзду. Вона отримала серйозні опіки і зараз перебуває в лікарні. Подробиць нападу Сергій Нікітенко не повідомляв.

На думку юриста Масі Найєма, немає сумніву, що замах було скоєно місцевими проросійськими силами. Він пише, що це стало можливим через те, що держава недостатньо реагує на напади на активістів. Масі Найєм впевнений, що саме з таких місцевих конфліктів і почалася війна на Донбасі.

Громадський активіст Сергій Стерненко, на якого неодноразово нападали, також не залишився осторонь цієї події. Він написав, що замахи на людей з активною громадянською позицією стали «нездоровою тенденцією» і сприяє цьому недосконала правоохоронна система.

Громадський активіст Олександр Славський назвав напади на активістів нападами на кожного з нас. Він пише, що це не хуліганство, а злочин проти демократії. І жахається, що в Україні є люди, які готові вбивати за інакомислення та політичну позицію.

Через деякий час журналістка Ольга Худецька у своїй публікації критикувала слідство. За її даними, на той час не була зроблена експертиза, не вилучено відео з камер спостереження, не опитані свідки. Журналістка також розповідає, що процесуальними керівниками керує прокурор Євген Красножон, який свого часу класифікував вбивство журналіста В’ячеслава Веремія як хуліганство. Також вона проводить паралель між справою Гандзюк та Веремія.

На офіційній сторінці Національної поліції з’явилося повідомлення про розшук людини, яка скоїла напад на Катерину Гандзюк.

Журналіст Станіслав Ясінський розповідає, що місяць тому їхня знімальна команда зробила ролик про активістів, яким погрожували або на яких було скоєно напад. Тоді Катерина Гандзюк брала участь у цих зйомках. За словами журналіста, вона не вірила, що ці напади скоїли лише місцеві сили. На її думку, це щось набагато більше і всі справи треба об’єднувати в одну. У кінці допису журналіст сумно відзначає, що в реальності для активіста поліція не забезпечує жодного захисту, тут кожен сам за себе.

Позицію Катерини Гандзюк можна було дізнатися з наступного допису Масі Найєма. Він на своїй сторінці опублікував частину своєї розмови з активісткою у лікарні. Вона розповіла, що передчувала напад на себе, але не збирається здаватися, адже це частина її роботи. Масі Найєм пропонує небайдужим прийти наступного дня під ГУНП, щоб послухати начальника Херсонської поліції.

Політолог Тарас Бузак опублікував відео спілкування з представниками херсонської поліції. Він пише, що «розмова була про саботаж розслідування нападу на Сергія Нікітенка, ситуацію щодо зухвалого нападу на Катерину Гандзюк».

У цей же час на Катерину обрушився шквал критики під її власними публікаціями. Люди в коментарях писали, що вона не справжня патріотка, не справжня активістка, а також різко засуджували її критику діяльності Петра Порошенка. Коментатори зловтішно насміхалися над станом постраждалої, бажали їй гіршого. Нині всі коментарі та публікації такого змісту видалені або заблоковані.

Журналістка Ольга Худецька опублікувала на своїй сторінці у Facebook скріни з коментарями під постами Катерини, де писали, що нібито активістка погрожувала бити людей. Ольга Худецька наголошує, що фрази, на які посилаються коментатори, вирвані з контексту та мають саркастичний характер. Крім цього, журналістка зазначає, що коментували саме ці люди, які тиждень тому писали погрози Катерині Гандзюк.

Після цього стало відомо, що Катерину Гандзюк облили концентрованою сірчаною кислотою. За словами юриста Масі Найєма, експертизу не було зроблено одразу, бо для для її проведення була необхідна постанова суду.

Після отримання результатів експертиз речник Генеральної прокуратури України Андрій Лисенко повідомив, що кримінальне провадження за фактом нападу на Катерину Гандзюк перекваліфіковано з хуліганства на замах на умисне вбивство, вчинене з особливою жорстокістю.

А депутат Сергій Лещенко направив звернення до генпрокурора Юрія Луценка передати заяву щодо нападу на Катерину Гандзюк від МВС до СБУ. Сергій Лещенко пояснює: активістка викривала діяльність поліції, а отже, є імовірність упередженості слідства в цій справі. І єдиний спосіб уникнути конфлікту, на думку депутата, – передати справу в СБУ.

Масі Найєм у своєму останньому пості про Катерину Гандзюк написав, що активістці вже надана державна охорона.

А от Тетяна Урбанська, журналістка, заступниця шеф-редактора УНІАН, сумно констатує, що якби Катерина Гандзюк не була б відома та за неї не вступилося б стільки людей, навряд чи справу перекваліфікували. Її цікавить, а як бути звичайному українцю в біді, де шукати підтримки?

Поки готувався матеріал, стало відомо про ще один замах на активістів – в Одесі був скоєний наїзд на машину, в якій знаходилися Михайло Кузаконь, активіст, керівник міської організації політичної партії «Народний рух України», та Григорій Козьма, головний редактор видання «Громадське слідство». Постраждалих немає. Потерпілі говорять, що їм погрожували.

Збирала реакції та досліджувала хід подій Лейла Церковнюк

Залишити коментар