Четвер, 3 грудня

  Коли черги до Жадана, коли правда ріже очі, коли популярні селфі з упівцями і біля кожного намету – сокири і книжки, то під Луцьком – «Бандерштат». 12-й фестиваль українського духу.

Киянин Олександр Литвин приїхав на фест за сотні кілометрів. Привіз із собою трирічного сина Ростика. Ростик скільки живе, стільки й фестивалить. Його тато має 15-річний досвід відвідування фестивалів української музики, «Бандерштат» називає культовим хоча б тому, що той стільки років живе. Це для подібних дійств із національно-патріотичною ідеєю, каже, – унікально. Як не прикро.

Там, де «Бандерштат»

Фестиваль «Бандерштат», що тривав із 3 до 5 серпня у селі Рованці, фактично в передмісті Луцька, зібрав рекордну кількість учасників і гостей. Організатори (ідейним натхненником фесту незмінно є нардеп Ігор Гузь зі своєю командою, арт-директором – фронтмен гурту «Фіолет» Сергій Мартинюк) відзвітували про 12 тис. людей. Від початків (з 2007-го) він зайняв нішу безалкогольного фестивалю й успішно таким залишається.

Там, де «Бандерштат»

Там, де «Бандерштат»

Ще один рекорд 2018-го – 60 гуртів (!) на сценах фестивалю. Їх, до речі, вже звично три: головна, тиха сцена та важка сцена, що особливо подобається фестивальникам, бо кожному є – своє.

Там, де «Бандерштат» Там, де «Бандерштат»

На «Бандерштаті» можна колекціонувати неймовірні історії про людей. Цього літа на фестивалі нарахували 2 тис. наметів. Географія – вражає: тут люди з Криму, Харкова, Сум, Полтави, Кропивницького, Дніпра, Києва, Черкас, Запоріжжя… і навіть із Білорусі. Традиційно – колоритна кухня, вишколи та сувеніри на кшталт футболок у червоно-чорних барвах із написом: «ми волиняки, нам усе до сраки».

Там, де «Бандерштат»

Якщо для російських сайтів «Бандерштат» – то «фашистський шабаш», то в Україні він уже давно сприймається як винятково фестиваль українського духу і української музики. 17-річний білорус Ігар Сцєгній над своїм наметом вивісив два стяги: рідний білоруський та синьо-жовтий. Мандрує автостопом, є членом молодіжної організації «Сябри Ради БНР», переконаний, що Степан Бандера – український національний герой.

Там, де «Бандерштат»

Серце «Бандерштату» – не сцена, а гутірки. Тут говорять українською про українське з абсолютно різними людьми, лідерами у різних сегментах суспільства.

Голова правління «Суспільного мовлення» журналіст Зураб Аласанія, який цьогоріч утретє був на гутірках «Бандерштату», каже, що колись саме на цьому фестивалі в Луцьку вперше публічно серйозно виступив українською. І думав, що «втоплять чи заб’ють», але іспит витримав.

Там, де «Бандерштат»

Письменник Сергій Жадан – тут свій давно. Визнає це публічно. Тут готові слухати не тільки його «Жадан і собаки». Тут через намет – його книжки. Тут його читають напам’ять, а поява Жадана на гутірці рве всі шаблони і збирає неймовірну кількість людей. Він читав бандерштатівцям вірші з нової книги «Антена», яка вийде тільки у вересні. Цього автора з гутірки проводжали стоячи!

Не вперше «Бандерштат» приймав у себе Юрка Журавля, художника, громадського діяча, лідера гурту «От Vinta». Мер Львова Андрій Садовий спізнився на свою гутірку, а «віддуватися» за нього довелося дружині Катерині Кіт-Садовій, але вона відмінно із цим справилася. У ролі спікера на гутірці про українську музику був і соліст гурту «O.Torvald» Євген Галич, який згодом порвав публіку неймовірним виступом на головній сцені. Спілкувалися із бандерштатівцями лідер руху С14 Євген Карась, нардеп і екс-командир полку «Азов» Андрій Білецький, нардеп Володимир Парасюк, власник курорту «Буковель» Олександр Шевченко, журналісти Ольга Юркова та Сергій Іванов, команда проекту Ukraїner та інші. Там, де «Бандерштат» Там, де «Бандерштат» Там, де «Бандерштат» 

А потім вечорами Арсен Мірзоян рвав струни, «Тартак» і лучанин Сашко Положинський розпинали серця. А ще були KARNA, «Мотанка», «Гуцул Каліпсо», «Друга ріка» і «Без обмежень»… Там, де «Бандерштат» Там, де «Бандерштат»

Одночасно тиха сцена озивалася голосом Каті Чилі, Христини Соловій, гурту «Мері»… і на прощання – «Один в каное». Шанувальників важкої музики тішили АННА, Dj Tapolsky, етно-гурт Joryj Kłoc…   Там, де «Бандерштат» Там, де «Бандерштат» Там, де «Бандерштат»

Три дні «Бандерштату» – це три дні неймовірної музики. Вперше за історію фесту тут виступив Тарас Чубай та «Плач Єремії». Культова «Вона» смакувала цій публіці й без вина. А «на біс» Чубай «врізав» повстанської «Ех лента за лентою набої подавай».

Там, де «Бандерштат» Там, де «Бандерштат» Там, де «Бандерштат» Там, де «Бандерштат»

Кращої у цьому місці й не треба.

Текст: Олена Лівіцька.

Фото: Павло Березюк.

Залишити коментар