П'ятниця, 25 вересня

Зруйноване узбережжя та новоутворена природна коса, глибина води навколо якої понад 3 м. Усе це наслідки зсуву ґрунту, який стався у липні біля порту «Южний» на Одещині.

Літо на морських берегах Одещини асоціюється з натовпами відпочивальників, галасом і постійними спробами пройти вулицею і не зіпсувати фото ще одному туристу. Розвинутий туризм – це те, чим може пишатися кожен свідомий громадянин країни, але іноді хочеться втекти від постійного руху, зробити паузу та залишитися наодинці з власними думками. На щастя, природа втручається та своєю руйнівною силою створює нові цікаві й безлюдні місця, до яких рукою подати.

Так званий вал видавлювання утворився неподалік від берегів порту «Южний» внаслідок зсувів ґрунту в липні. Він став ідеальною точкою на мапі для мандрівок довжиною в один день.

Майже кожні півроку лунають новини про зсуви ґрунту на Одещині, проте наслідки останніх подій стануть цікавими навіть для найвибагливіших мандрівників. Тисячі кубометрів землі провалилися вниз, змусивши піднятися морське дно з триметрової глибини. Це неможливо реалізувати жодними технологіями ХХІ сторіччя, проте природі вистачило лише декілька хвилин. Наша планета впродовж мільярдів років до існування людства створювалася шляхом руйнування, а тепер у мешканців Одещини та її гостей є можливість побачити на власні очі повторення цього процесу.

Зсуви ґрунту забирають тисячі життів як людей, так і тварин. Цього разу, на щастя, жодна людина не постраждала, але й досі морські води прибивають до берега мертвих мешканців водойми: від мілких креветок до могутніх дельфінів. Юрій Верба, фахівець із берегоукріплення, запевняє, що цей зсув не випадковість – руйнівна сила моря готувала його десятиліттями. За словами експерта, такі дійства не останні для берегів сонячної Одещини, проте місто Южне найближчі півсторіччя може спати спокійно та не перейматися за свою безпеку.

Нині берегова лінія неподалік від місця подій перетворилася на куточок панування природи. Сюди варто приїхати, аби згадати, що всесильна на цій планеті лише вона, і так буде завжди.

Тут можна побачити поле, з якого тільки нещодавно зібрали врожай, а зараз воно наполовину провалилося вниз на десятки метрів. Зсув утворив природну косу, глибина води навколо якої понад 3 м, та розклав гостре каміння поряд із в’язкими глиняними породами, а невідомі авантюристи вже встигли побудувати з камінців та ракушок «Чарівний замок».

8
14
13
12
11
10
9

Краєвиди, що утворилися, потішать і завзятих авантюристів, і поціновувачів усамітнених місцин та пауз. Проте варто розуміти, що це не найбезпечніша мандрівка, тому будьте уважні та бережіть себе.

Текст і фото: Сабіна Алієва

Залишити коментар