Середа, 19 лютого

Тиждень, що минає, нагадує справжнє задзеркалля Льюїса Керрола: у ЄС наймають бойовиків на Донбас, Медведчук знов топить Стуса, а епічне затримання податківців Януковича на гелікоптерах виявилося фарсом. Фантастика, що й казати. Зовсім як на роботах українських муралістів Interesni Kazki.

Олексій Бордусов і Володимир Манжос — піонери мурал-арта у Східній Європі. Українські художники, більш відомі як Interesni Kazki, починали з написів на стінах, а тепер їх запрошують муніципалітети європейських міст, аби вони розписали їхні стіни своїми графіті. Картини талановитих українців можна побачити не тільки на їх батьківщині, але й в США, Мексиці, Франції, Данії, ПАР, Індії, Хорватії, Італії, Іспанії та Португалії.

Matriarchy, Cologne, Germany

Протести у Румунії здавалися непересічними ще до того, як у центрі Бухареста почалися зіткнення. Перш за все, через свої масштаби. Понад 100 тис. румунів вийшли на вулиці, вимагаючи відставки уряду та посилення боротьби з корупцією. Ще одна вимога – ухвалення закону, який заборонив би особам, що обвинувачуються у корупції, обіймати політичні посади.

Багатотисячні протести у Румунії тривають від початку минулого року, коли уряд пішов на поступки відомих корупціонерів, а президент Румунії був змушений звільнити главу Національного антикорупційного директорату Лауру Кодруцу Ковеші.

Румунію вважають зразком для України у питаннях протидії корупції. Національний антикорупційний директорат під керівництвом Ковеші взявся за розслідування корупції на найвищих щаблях влади – аж до кримінальних справ проти колишнього прем’єра, родини екс-президента та діючих урядовців.

І якщо у Румунії за відставкою легендарної антикорупціонерки почне згортатися також боротьба з корупцією, це стане сигналом для тих, хто ладен вірити у переможну силу корупції у країнах Східної Європи. У тому числі – в Україні.

Birds of passage Sandefjord, Norway

Боротьба з корупцією у Румунії? Подивіться на нашу: усі затримані у так званій справі «податківців Клименка» вийшли з-під варти під заставу або через закінчення строку можливого арешту. Минулого року поліція зібрала докази, що податкова служба за керівництва екс-глави Міндоходів і зборів Олександра Клименка завдала державі збитків через ненадходження до бюджету податків на суму 95,921 млрд гривень. Це одна четверта частина річного бюджету всієї країни, непогано, еге ж? У справі вже більше тисячі томів матеріалів, а суд над податківцями-корупціонерами ще не почався. Тільки обвинувальний акт зачитуватимуть роками, а розглядатимуть – у рази довше. Що ж, можна сподіватися, що підозрювані не помруть від старості на своїх віллах, а все ж таки дочекаются справедливого вироку.

‘Icarus’ Mexico city

До речі, про справедливий вирок. Минулого тижня український інтернет просто вибухнув через те, що у фільмі про письменника Василя Стуса буде вирізано сцену з Віктором Медведчуком – так, тим самим кумом Путіна та лідером Українського (читай «кремлівського» – прим. авт.) вибору. У юності він був адвокатом по справі Стуса та, по суті, виступив другим прокурором – тобто аж ніяк не захищав поета у суді. Через це Стус отримав 10 років ув’язнення, із них – п’ять років заслання. Василь Стус помер у тюремному карцері табору особливого режиму 4 вересня 1985 року. Після цього Віктор Медведчук очолив адміністрацію президента Леоніда Кучми, згодом став кумом президента Російської Федерації Володимира Путіна, який хрестив його доньку Дарину, а в даний час представляє Україну в Мінському переговорному процесі. Через реакції українського суспільства сцену із Медвчедчуком все ж таки повернуть до фільму (а той вже заявив, що подасть до суду). На кіно сходимо обов’язково, ложки все ж таки знайшлися, а от осад усе залишився.

Crossover, Fort Smith, Arkansas

Курси валют країн, що розвиваються, падають по всьому світу – й українська гривня не є виключенням. Це сама по собі — не новина:  долар зміцнюється до них принаймні з початку року. Але в серпні послідовне зниження стало схоже на обвал. Так, турецька ліра за один день втратила 18 % (а за рік – 45 %). Це пов’язано як з недоліками турецької економіки, так і зі сваркою Туреччини з США. Через санкції Штатів почав вільне падіння й російський рубль. Чимало фінансових аналітиків побоюються, що цей процес зачепить й нашу гривню.

«Девальвація турецької та російської валют означатиме, що наш експорт там буде дорожчати і користуватися меншим попитом. Вихід із ситуації — поступова девальвація гривні для синхронізації вартості нашого експорту з докризовими цінами. Чи є цьому альтернатива? Лише угода з МВФ. Але навіть у такій ситуації НБУ не варто знижувати курс долара до гривні нижче 27,0 грн / $» – пояснив «Українській Правді» член виконкому Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран.

‘End of The Age of walls’ Cancun. Mexico

97 днів голодує Олег Сенцов. Нещодавно він сам назвав свій стан «передкризовим», однак продовжує стояти на своєму: всі українські політв’язні у Росії мають бути звільнені! Чи то ситуація настільки погана, що до нього почали пускати правозахисників, чи то хороша, що Кремль обіцяє розглянути заяву про помилування Сенцова, якщо він її напише влоасноруч – невідомо. Відомо лише те, що Олег на перемовини із терористами не йде, провини не визнає і просити вибачення йому не має за що.

Такої ж думки дотримується й ООН, яке нещодавно закликало звільнити кінорежисера. Та у цій ситуації Кремль нагадує роздратованого пса, якого кожен рух лише провокує на чергову агресію.

Чи вдастся звільнити Сенцова? Рахунок вже пішов на дні, та варто сподіватися, наші можновладці знають відповідь на це питання.

Текст: Костянтин Руль

Залишити коментар