Вівторок, 24 листопада

Через викиди з «Кримського титану», що розташований поблизу адмінкордону з материковою частиною України, мешканці двох районів Херсонщини (Каланчацького та Чаплинського) також потрапили в зону ураження. Люди скаржилися на погане самопочуття, розповідали про те, що металеві предмети покривалися липкою іржею. Факт хімічного забруднення з території окупованого Криму зафіксували прикордонники.

Існує дві версії, що саме сталося на «Титані», що розташовується на окупованій території в Криму. Перша версія, що біда трапилася через кислотний накопичувач «Титану» (половина його знаходиться на материку, інша — на півострові), друга – викиди з цього підприємства.

У Херсонській ОДА стверджують, що версія про кислотний накопичував не підтверджується, та схиляються — проблема у викидах «Титана», який так і не припинив свою роботу. Саме так описав ситуацію голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв на зустрічі в Каланчаку з місцевою громадою 7 вересня. Те, як підприємство димить, зафіксували з території Херсонщини й журналісти.

5 вересня в села, мешканці яких скаржилися на погане самопочуття, відправилися: міжвідомча група, до складу якої увійшли профільні чиновники з Києва, представники ОДА та журналісти. Тут також працювали чотири бригади лікарів із обласного центру – вони обстежували дітей у школах і дитсадках. Проблема в тому, що люди хоч і скаржилися на здоров’я, проте у лікарнях пацієнтів із відповідними симптомами не було. Медики закликали не панікувати, а звертатися в медичні заклади — вони в перший же день відібрали 15 дітей, яких вирішили додатково обстежити у лікарні в обласному центрі. Проте, незважаючи на заклики влади та запевнення, що причин для хвилювання наразі немає, люди почали масово відмовлятися відпускати дітей у школу.

Фахівці відібрали проби ґрунту, води, зразки нальоту. Однак на те, щоб отримати результати дослідження, потрібен час, а правдивої інформації з Криму отримати неможливо.

6 вересня на Херсонщині тимчасово призупинили: роботу через екологічну ситуацію у Криму, пункти пропуску «Каланчак» і «Чаплинка» на адмінкордоні з тимчасово окупованим Кримом. Тут лишилися прикордонники, які пропускатимуть людей і транспорт лише в екстрених випадках. Між материковою Україною й окупованим Кримом лишився лише один КПВВ «Чонгар» у Генічеському районі.

Цього ж дня, 6 вересня, пізно ввечері в ОДА збирається Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у Херсонській області. Оголошують про рішення провести оздоровлення дітей-мешканців населених пунктів можливого ураження в дитячих оздоровчих таборах області. Влада продовжує наполягати: ситуація нині не критична — працюють на упередження.

Як стало відомо 7 вересня, дітей із сіл у чотирьох ОТГ у Каланчацькому та Чаплинському районах області розташують у двох закладах курортного Скадовська, на березі Чорного моря. Також вирішили запропонувати виїхати на кілька тижнів і 20-ом вагітним жінкам. Найменші діти оздоровлюватимуться разом із мамами. Вивозитимуть дітей шкільними автобусами вже від сьогодні.

Наразі в області чекають на результати досліджень, які проводять фахівці, люди стежать за інформацією, звідки віє вітер і сподіваються, що «Титан» таки зупинять.

Текст і фото: Олексій Корінний

Залишити коментар