Четвер, 1 жовтня

Уявляєте, як то – мережити яєчну шкаралупу, бачити, як під пальцями народжується візерунок, форма – дивна, незвичайна краса. Зазирнути за лаштунки різьбярського мистецтва нам вдалось у майстерні Володимира Моторного. 


Під Полтавою різьбяр створює шедеври на шкаралупі яєць

Його роботи викликають захоплення навіть у тих, хто досить давно у цій справі.

Почалось усе років зо три тому, коли в інтернеті чоловік побачив такі різьблені яйця. Зацікавився і «захворів» цим – каже, що вже невиліковно. Полтавець із тих, про кого кажуть: «майстер на всі руки». Певно, немає справи, яку б не опанував.

Братися за нове пану Володимиру – не звикати: він – і мебляр, і декоратор, і майстер спецефектів. Зробити торт, із якого на великій сцені будуть з’являтися танцівники, чи квітку, яка розкривається й оживає під час хореографічної композиції – то йому під силу, цим займається в місцевому центрі естетичного виховання учнівської молоді.

Тож і різьблення узявся опановувати самотужки. Вчився Володимир Моторний за відеороликами.

Під Полтавою різьбяр створює шедеври на шкаралупі яєць

Нині чоловік виготовляє різьблену красу на гусячих, курячих, страусиних та навіть перепелиних яйцях. Найбільше – на гусячих, бо вони оптимальні за міцністю і доступністю. Аби зрозуміти матеріал, і щоб народилась різьблена витинанка, перебив спочатку чимало яєць (бив спеціально, аби відчути матеріал, його можливості).

Лише нещодавно «приручив» страусині яйця. Купує їх під Полтавою, де є страусина ферма.

«Шкаралупа міцна, спробуй ще відкрий. Коли друзі купують, то я жартую, щоб або мені везли, або я приїду і відкрию їм яйце, аби не зіпсували мені матеріал для роботи», – ділиться майстер.

Під Полтавою різьбяр створює шедеври на шкаралупі яєць

За словами Моторного, страусине яйце таке за об’ємом, як 16 курячих. Із жовтка й білка родина готує яєчню чи інше щось, а шкаралупа йде у майстерню.

Перші інструменти виготовив власноруч – стіл, що працює з витяжкою і не дає Володимиру Моторному дихати пилом.  Оскільки він мебляр, то деякі інструменти вже мав, а от бормашину подарував друг-стоматолог. І почалося відтоді – по кілька годин майстер може сидіти й мережити білий матеріал. Загалом на візерунок витрачає годин 12.

Під Полтавою різьбяр створює шедеври на шкаралупі яєць

Перш ніж різьбити, наносить малюнок простим олівцем. У кінці роботи треба дуже обережно витерти його сліди, не пошкодивши готовий виріб. Аби не псувати очі, має не одну лупу. Тонка робота потребує дуже великої зосередженості, а годинами сидіти у вимушеному положенні буває важко.

Та й не все так просто у різьбярстві: запорука вдалого початку – видалення плівки зі шкаралупи. Деякі тонкощі збагнув лише сам – як відчистити шкаралупу від плівки, яка завжди є в яйці.

«Перш ніж різьбити, треба видалити ту плівку, а це справа нелегка, – згадує майстер.  – А як – цього різьбярі не розповідають (це особиста таємниця). Читав про два способи, але не до кінця підійшли мені, і не все там ясно, очевидно, деякі тонкощі автори приховали та й часу там треба ледь не два тижні на очищення від плівки. Тож я винайшов власний спосіб. За нього пропонували гроші, однак це злишилось моїм «ноу-хау», я не продав секрет. Зберегти все у таємниці радила засновниця World egg art cyber museum (музею різьблених яєць), із якою я дружу в соціальній мережі. Вона наголосила, що я, як фахівець, можу втратити авторитет, бо не матиму своєї родзинки, своєї особливості».

Під Полтавою різьбяр створює шедеври на шкаралупі яєць

Деякі роботи Володимира Моторного не просто милують око, а й мають практичне застосування – слугують плафонами для світильників (усі витинанки зі страусиних яєць можна використати із цією метою). Нині різьбяр саме працює над шкатулкою.

Різьбярі мають свою асоціацію

Майстри з багатьох країн світу об’єднані в асоціацію світових різьбярів (у ній учасники з 54 країн світу). Різьбярі мають свій віртуальний музей (World egg art cyber museum) та групу за інтересами у соціальній мережі, де діляться досвідом, здобутками, новими роботами й відкриттями. Там проводять свої конкурси, оцінюють роботи. Примітно, що вироби полтавця там дуже високо цінують.

Під Полтавою різьбяр створює шедеври на шкаралупі яєць

Йому навіть спочатку не вірили, що лише рік, як освоїв різьбу по яєчній шкаралупі. Декому, як виявилось, треба кілька років, аби навчитися так тонко, ювелірно, працювати зі шкарлупою (від розробки малюнка, його нанесення і різблення), матеріал же крихкий.

«Було таке, що коли виставив в інтернеті, мені не вірили, що це моя робота. Питали, чи зможу повторити, підвердити, що дійсно я виготовив. Я відправляв фото усіх етапів: із магазину, як купив яйце, як позбавляв  шкаралупу від плівки – і так всі етапи. Суть в тому, що двічі однаковий визерунок зробити (повторити) не можливо – двох однакових яєць у світі просто не існує, як і різьблених робіт. Буває шкаралупа трошки товща, тонша, тож і малюнок уже не ляже так. Матеріал крихкий, якщо десь тріщинка, все піде шкереберть, тобто тут не лопне, але потім розсиплеться все. Траплялось і таке, що хотів виконати роботу таку, яка в мене була вже, але малюнки так не лягали – треба було прибирати якісь узори, а це вже не те. Тож я тоді виконав ще крутішу роботу і показав, що це таки моє авторство», – ділиться різьбяр.

Під Полтавою різьбяр створює шедеври на шкаралупі яєць

Майстри по-різному оздоблюють витинанки: хтось інкрустує камінням, позолотою, барвами тощо. Володимир Моторний переважно лишає колір яйця оригінальним, лише виготовляє цікаві підставки з міді чи інших матеріалів. Хоча є в нього також й інкрустовані камінням, оздоблені срібною чи золотою фарбою

До рук брати вироби не дозволяє, каже, що були випадки: близькі чи знайомі ненароком розбивали або розчавлювали готову роботу. Тому в цій справі довіряє лише собі – знає точно, як поводитись із різьбленими шедеврами.

Під Полтавою різьбяр створює шедеври на шкаралупі яєць

Пан Володимир каже, що такі ексклюзивні речі цінуються у всьому світі.

У Полтаві та області про різьбяра мало знають: кілька разів запрошували взяти участь у виставках, які влаштовує в обласному центрі до свят Полтавський художній музей імені Миколи Ярошенка у «Містечку майстрів» – як наприклад «Великодня писанка». Там бачив роботи кількох жінок-майстринь, але то були шкрябанки або зроблені за технологією воскування. Тож наживо побачити майстрів, які б працювали в такій же техніці, як він, не було нагоди.

За період, що займається різьбярством, пан Володимир створив більше 100 робіт, точної кількості не знає. Переважно дарував друзям і близьким. Його витинанки поїхали та полетіли й за кордон.

Під Полтавою різьбяр створює шедеври на шкаралупі яєць

Текст і фото: Ніна Король

Залишити коментар