Неділя, 1 листопада

Нещодавно мережу сколихнула новина про затримання правоохоронцями учасника АТО та блогера Валерія Ананьєва. У поліції пояснили: ветерану висунуто підозри в умисному нанесенні ушкоджень середньої тяжкості. Втім, вже сьогодні Ананьєва відпустили на поруки одного з нардепів. Про те, як та чому відбувалися події та якою була реакція мережі, – в огляді від Opinion.

Почалося все з несподіваного повідомлення від самого Валерія Ананьєва: блогер написав, що сидить у наручниках в машині поліції. До слова, учасника АТО затримали безпосередньо перед презентацією його нової книги.

Пізніше блогер повідомив, що, за словами поліції, він нібито переховувався від слідства. Ананьєв додав, що у справі, по якій його затримали, була купа порушень з боку слідства, а у самому звинуваченні – купа брехні, яку ще потрібно буде довести у суді. Валерій також пообіцяв не лити бруд на поліцію, оскільки затримання відбулося настільки лояльно, наскільки це було можливо. Та й не диво: поки блогера затримували на першому поверсі бібліотеки, двома поверхами вище на презентацію очікували близько 200 людей, які могли б по-різному зреагувати, якби помітили, як особи у «штатському» затримують ветерана.

Реакції на таку новину були доволі різними. Наприклад, громадський активіст і екс-очільник одеського осередку «Правого сектору» Сергій Стерненко зазначив, що в той час як правоохоронці затримують ветерана російсько-української війни, особі, котра вчинила напад на самого Стерненка, надають державну охорону.

Блогер Роман Кулик нагадав, що справа, за якою затримали Ананьєва, була відкрита ще у грудні 2016 року, а в розшук блогера оголосили ще у квітні 2018-го. Звідси виникає цілком логічне питання: чому учасника АТО не затримували до цього, хоча він відкрито ходив на ефіри, поїхав у тур з новою книгою та ніяк не уникав правоохоронців? Кулик переконаний: це не показові дії, а просто демонстрація лінощів правоохоронних органів, котрі «забили» на справу, а побачивши анонс про презентацію, вирішили скористатися можливістю. Прокоментував Кулик і сам інцидент, за який затримали Валерія. На думку блогера, ветеран навряд чи міг на рівному місці «розвалити фейс» постраждалому за просте зауваження. Втім, інформації по справі вкрай мало.

За словами активіста Євромайдану Олександра Кравчука, таке затримання є знаковою подією, проте не першим і не останнім. Мовляв, стара система правоохоронних органів починає відновлюватися після 2014 року. Кравчук додав, що порядні офіцери в МВС є, однак складно зрозуміти, як вони тримаються в цій системі.

Натомість журналіст і головний редактор інтернет-порталу «Цензор.Нет» Юрій Бутусов опублікував власне коментар Валерія щодо затримання. Згідно з текстом, Ананьєв визнає, що був неправий, адже справді у 2016 році завдав удар потерпілому. Тоді блогер запропонував компенсувати шкоду, однак родина постраждалого не погодилась. Після закриття справи у 2017 році її знову відкрили у 2018, кваліфікувавши тілесні ушкодження цього разу не як легкі, а середньої важкості. Ананьєв підкреслив: він не отримував жодних повідомлень щодо поновлення слідства та оголошення в розшук.

Юрій Бутусов зазначив, що Валерій фактично визнає факт правопорушення та готовий зробити все можливе для виправлення. Журналіст висловив сподівання, що нарешті буде визначена справедлива сума компенсації для постраждалої родини, принесені щирі вибачення потерпілому та його близьким. Бутусов наголосив: у цій справі з повагою треба ставитися до обох сторін.

А ось засновник проекту «Повернись живим» Віталій Дейнега склав прогноз щодо можливого сценарію розвитку подій довкола ветерана АТО. Так, Валерія мали б закрити за ґрати, де б він написав нову книгу, яка стала б національним бестселером. Далі прихильники виламали б двері та звільнили блогера. Останній пункт – інаугурація. Смішно, іронічно, але передбачення Дейнеги, як нам вже відомо, дещо не справдилися.

А Любов Шипович натомість вкотре звернулась до самого моменту та формату затримання. Мовляв, можна бути публічною людиною, ходити на ефіри, виступати на конференціях, писати і презентувати книги та навіть не підозрювати, що тебе, виявляється, розшукує поліція. Ну що ж, виходить, можна. Принаймні так це спрацювало цього разу.

Втім, коли новина про затримання Ананьєва поширилася мережею, на підтримку учасника АТО висунулися громадські активісти та організації, зокрема і С14. За словами Сергія Мазура, захистити блогера прийшло кілька десятків осіб.

Довго чекати не довелось: вже сьогодні Валерія відпустили на поруки народного депутата, одним із перших про це повідомив Євген Карась, лідер С14.

Андрій Денисенко, нардеп, який і вирішив взяти на поруки ветерана, підкреслив, що жодної «зради» в діях поліцейських не було, та відзначив абсолютно правову, коректну та доброзичливу роботу органів МВС, завдяки якій, власне, і вдалося звільнити Валерія.

Прокоментував ситуацію і радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк, наголосивши, що рівність усіх перед законом – це аксіома. За його словами, Ананьєв визнав свою провину та готовий до будь-яких подальших процесуальних дій. Тому тримати його під вартою, на погляд Шкіряка, підстав немає. Поліція ж, затримуючи блогера, виконувала рішення суду й інакше діяти не могла. Втім, радник Авакова ще раз повторив: за правопорушення потрібно відповідати.

Як пояснив сам Валерій, за словами речниці поліції Дніпра, він нібито ігнорував судові засідання, хоча насправді його навіть не інформували щодо цієї справи. Та ж сама історія і з адвокатом, з яким нібито співпрацювало слідство: його просто не існувало. Втім, питання вирішилися доволі швидко. На думку ветерана АТО, все відбулось через недолугу роботу слідства. Валерій також додав, що не має претензій до працівників поліції, адже ті просто виконували постанову суду та вели себе адекватно.

Збирав реакції Степан Коза

Залишити коментар