Четвер, 29 жовтня

Ну що, всім у стрічку хоча б раз потрапив допис про жахливих хасидів, які зґвалтували 15-річну дівчинку в Умані? Так ось, як це завжди буває, ми з вами мали справу зі звичайним фейком у класичному його вигляді. А що там і як, давайте розберемось у реакціях від Opinion.

«В Умані хасиди зґвалтували неповнолітню дівчинку» – заголовок цього «матеріалу» на сумнозвісному порталі облетів багато сторінок та профілів, зібрав чимало обурливих реакцій та ще більш різких коментарів. Але, секундочку, а з чого ви взяли, що це треба поширювати та тим паче вірити цьому? Давайте розберемось, що ми маємо: сумнівний ресурс, який ніколи не демонстрував вірне слідування журналістським стандартам, відсутність джерел інформації та офіційних коментарів (окрім якогось нібито джерела з місцевої поліції) і жодної точності. Можна було б, звісно, додати це повне нерозуміння традицій і правил тих самих хасидів, але, мені здається, цього теж вистачить, аби засумніватись.

Втім, спростовувати фейкову інформацію почали доволі оперативно. На офіційній сторінці поліції Черкаської області наголосили, що розміщена на інформаційному ресурсі інформація не відповідає дійсності, оскільки жодного повідомлення про зґвалтування неповнолітньої дівчини до поліції не надходило. Ба більше, поліція порадила журналістам ретельніше перевіряти інформацію, аби не ставити під сумнів свою репутацію. Ха-ха-ха, точно, так все і буде. Всі як один почнуть перевіряти інформацію, тримайте мене семеро.

На тому, що інформація є фейковою, наголосив і радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк. На його переконання, це вкидання було організоване внутрішніми антидержавними деструктивними силами на замовлення російських спецслужб. Мета таких дій, на думку Шкіряка, цілком очевидна – посіяти антисемітські настрої та спричинити розбрат між Україною та Ізраїлем.

Думку радника Авакова підтримав і нардеп та колишній речник «Правого сектору» Борислав Береза, наголосивши, що всі, хто поширюють цю фейкову інформацію, грають на руку Кремлю, адже інструменти в гібридній війні різні, ворог все використовує на користь власних інтересів.

До того ж, як додає Береза, ця атака була не тільки на хасидів, а й на всю Україну, оскільки через внутрішні та зовнішні конфлікти Москва планує нас послабити. За прогнозами народного обрання, росіяни і надалі намагатимуться розпалювати нові національні, релігійні, мовні та інші конфлікти, і найгірше – коли цьому допомагають звичайні громадяни, а тим паче – наші політики.

А ось блогер Вадим Фульмахт спробував розібрати матеріали того самого сумнівного порталу трохи детальніше. Наприклад, коли поліція офіційно спростувала фейк, на сайті це подалось через слово «начебто». Мовляв, поліція наголошує, що поширена інформація начебто не відповідає дійсності. Самим журналістам блогер побажав… скажімо, далеко не найкращих розгортань життєвих сюжетів. Ну а що, кожна праця має оплачуватися гідно, відповідно до витрачених зусиль та суспільної користі. От нехай і отримують… зарплатню. Чи я знову щось наплутав?

Зрештою, до обговорення фейку долучилося чимало користувачів. Наприклад, автор цього допису наголошує, що практично всі «пугалки-лякалки», які розповідають з приводу паломництва хасидів в Умань, є брехнею.

Олександр Дедюхін, настоятель Свято-Миколаївського храму міста Полтави, зізнався, що не надто любить хасидів, але набагато більше йому не подобаються ті, хто розпалюють конфлікти на релігійному ґрунті. Для них у Дедюхіна окремі два подаруночки – чума та анафема. Оце свято у журналістів буде, оце улюблена робота.

Ну і наостанок – кілька жартів, які радше навіть є порадами про те, як правильно сприймати подібні закиди. Тож будьте чемними, перевіряйте інформацію і завжди слухайте лише надійні джерела. Побачимось!

Збирав реакції та ненавидів фейки всім серцем Степан Коза

Залишити коментар