Середа, 28 жовтня

Тема нападу на херсонську активістку й радницю міського голови Катерину Гандзюк не сходить із новинних стрічок. Про це пишуть українські та закордонні газети, висловлюються посли інших держав і представництво ООН в Україні. Із моменту нападу – 31 липня – минуло півтора місяця. Протягом цього часу в справі Гандзюк були перекваліфікації злочину, затримання та звільнення підозрюваних, різні реакції від правоохоронців, представників влади, журналістів й учасників АТО. Усі важливі факти й деталі, актуальні на сьогодні, зібрані в матеріалі.

Хронологія подій

31 липня на радницю херсонського міського голови й заступницю в обов’язках керуючої справами виконкому Херсонської міської ради Катерину Гандзюк вчинено жорстокий напад. Близько 8:30 ранку, коли жінка йшла на роботу, біля під’їзду багатоквартирного будинку до неї ззаду підбіг чоловік й облив концентрованим розчином сірчаної кислоти.

Гандзюк доставили в реанімаційне відділення Херсонської обласної лікарні в шоковому стані. Кислота потрапила жінці на голову, шию, спину, ліву руку, а також в око. Лікарі діагностували понад 30 % опіків тіла. Наступного дня санітарним бортом Катерину терміново доправили до Київського опікового центру, де вона лікується й зараз.

За фактом нападу херсонська поліція відкрила кримінальне провадження за «хуліганство». Невдовзі злочин перекваліфікували на «умисні тяжкі тілесні ушкодження, учинені з метою залякування потерпілого», а через два дні – на «замах на вбивство з особливою жорстокістю». Катерині Гандзюк надали державну охорону.

Реакція потерпілої

Через два тижні після нападу Гандзюк дала коментар журналістам «Української правди» щодо можливих версій злочину.

«Багато кому може бути вигідно позбутися незручного чиновника, як я. Тим паче, я вибиваюся із загального ландшафту, чим дратую багатьох людей не тільки з Херсона. Але мало хто може піти на такий злочин. Тим більше в місті, де ми всі зросли разом: із кимось ходили в одну школу, із кимось виросли в одному дворі. Але навіть серед політичних опонентів такі звірства, зазвичай, не прийняті. Пам’ять у людей дуже довга, тому не можна бути стовідсотково впевненим, що ми взагалі говоримо про когось із Херсона. Я майже переконана, що в замовника в гардеробі висить форма з погонами, можливо, навіть і не одна.

У мене, дійсно, були конфлікти з херсонськими політиками — я з 18 років у громадсько-політичному русі. Зараз мені 33. Повірте, за цей час у мене було багато різних ідеологічних, партійних, політичних конфліктів, але, зазвичай, усі претензії все одно зводилися до правоохоронних органів», – прокоментувала Катерина Гандзюк.

Хто така Катерина Гандзюк

У публічному середовищі Катерину Гандзюк знають давно. Із 2003 року вона стає активісткою партії «Батьківщина» та невдовзі очолює «Батьківщину молоду» в Херсоні. У 2004 році бере активну участь у Помаранчевій революції. У 2006-му стає депутатом обласної ради.

У 2012 році Гандзюк стала співзасновницею Агенції громадянської журналістики «МОСТ» та сайту «most.ks.ua». Це інформаційний майданчик, який висвітлює проблеми місцевої політики, зосереджує увагу на моніторингу державних закупівель і витрачанні публічних фінансів.

З 2012 року, працюючи у проекті «Молоді футбольні волонтери: Спорт і волонтерство для Цілей Розвитку Тисячоліття» ПРООН, Гандзюк займалася розвитком спорту в сільських районах Херсонщини, працюючи зі школярами та шкільними вчителями фізкультури.

Замах на Гандзюк: кого підозрюють і що відомо про злочин?

Катерина Гандзюк. Фото зі сторінки Гандзюк у Фейсбук

Після анексії Криму Росією та початку війни на Донбасі, Гандзюк опікувалася вимушеними переселенцями на посаді помічника із питань правового захисту Управління Верховного комісара ООН у справах біженців у Херсонській області. Пізніше працювала консультантом проекту Міжнародної організації з міграції.

У 2013-2014 роках Гандзюк бере активну участь у Революції Гідності. Зокрема, навесні 2014 року, використовуючи свої знання щодо стану справ у місцевій політиці та гарні комунікативні вміння, Гандзюк активно протидіє проросійським і сепаратистським рухам у Херсоні. У 2015 році Катерина залишила лави партії «Батьківщина».

Під час місцевих виборів 2015 року Гандзюк допомагає перемогти на виборах діючому міському голові Херсона Володимиру Миколаєнку. У листопаді 2016 року Гандзюк призначена заступницею в обов’язках керуючої справами виконавчого комітету Херсонської міської ради.

З огляду на активну життєву позицію, протягом тривалого часу Катерина Гандзюк перебуває в системному конфлікті з проросійськими силами регіону, серед яких організація «Украинский выбор – право народа» Віктора Медведчука, КПУ, КОБ, Рух Екстериторіальних Громад.

Також у Гандзюк наявний публічний конфлікт із місцевою поліцією. Зокрема, з колишнім начальником Управління захисту економіки в Херсонській області Департаменту захисту економіки Нацполіції України Артемом Антощуком. 14 вересня 2017 року вона звинуватила його в корупції та вимаганні.

Після нападу на Катерину, поліція висунула низку версій. Громадськість і журналісти, які слідкують за справою, переконані, що це замовний злочин, вчинений за активну громадську й політичну діяльність Гандзюк.

«Стрілочник»

Перше затримання у справі Гандзюк поліція здійснила вже 3 серпня. Про це у Твіттері повідомив Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Замах на Гандзюк: кого підозрюють і що відомо про злочин?

Член колегії МВС і народний депутат Антон Геращенко також заявив, що «це безпосередньо ця людина, яка здійснила цей злочин… Відомо, що Новіков придбав сірчану кислоту й очікував Катерину біля її дому, і здійснив даний злочин… Новіков задокументований повністю. Шансів викрутитися, що це був не він — жодних».

Затриманим виявився раніше судимий за крадіжку 40-річний херсонець Микола Новіков. 6 серпня, під час обрання запобіжного заходу для Новікова, прокурор і слідчий опиралися на покази свідка, який проживає в одному будинку з Катериною Гандзюк. Свідок Чирун М. М. заявив, що бачив Новікова зранку 31 липня в під’їзді будинку. Підозрюваного він упізнав за фото, яке надала поліція. Також сторона обвинувачення навела слова свідка – сусіда сестри Новікова, який чув чоловічі голоси на сусідньому подвір’ї. Крім того, правоохоронці встановили, що з 29 липня до 1 серпня в Новікова був вимкнутий мобільний телефон – нібито з метою конспірації.

Замах на Гандзюк: кого підозрюють і що відомо про злочин?

Микола Новіков під час обрання запобіжного заходу. Фото: Іван Антипенко

Адвокат Новікова та його сестра Ірина Кадукова заявили в залі суду, що з 27 липня до 1 серпня підозрюваний разом із родичами відпочивав на морі в селі Приморське Голопристанського району Херсонської області (близько 100 км від Херсона). Разом із Новіковим були його сестра Ірина, її чоловік, їхні діти та родичі зі Львова. За словами Ірини, протягом цього часу вони не покидали територію бази відпочинку, що можуть підтвердити шість-сім свідків.

Незважаючи на заяви про алібі, суддя задовольнив клопотання обвинувачення й обрав для Новікова запобіжний захід у вигляді тримання під вартою терміном на 60 діб.

Звільнення Новікова під тиском ЗМІ

Громадські активісти, журналісти та близькі Катерині Гандзюк люди почали власне розслідування. Більшість із них були переконані, що Новіков – непричетний до цієї справи, його арештували для того, щоби показати швидкий результат й ефективність поліції. Сумнів у тому, що Новіков скоїв цей злочин висловила й сама Гандзюк.

Знадобилися десятки публікацій у всеукраїнських ЗМІ, пости відомих блогерів у Фейсбуці з тисячами реакцій, а також відеоінтерв’ю свідків, які відпочивали з Новіковим на морі й підтвердили його алібі, аби поліція, нарешті, відреагувала. Однак реакція була своєрідна.

22 серпня, у день, коли в Апеляційному суді Херсонської області мала розглядатися скарга на тримання Новікова під вартою, його просто відпустили зі слідчого ізолятора. Авторові вдалося першим поспілкуватися з Новіковим після звільнення.

Микола Новіков заявив, що в поліції на нього тиснули морально та пропонували піти на угоду зі слідством, згідно з якою він мав підписати документ, у якому визнає, що перебував біля будинку Гандзюк у день замаху. У відповідь поліція мала б закрити інші справи, по яких проходить Новіков. Урешті, чоловік прийняв цю пропозицію, підписав запропонований документ, але свою вину не визнав.

Після публікації цього відео речник Генеральної прокуратури України Андрій Лисенко заявив, що Новікова відпустили у зв’язку із додатковими показами, отриманими від підозрюваного, які він раніше приховував від слідства. Це стало підставою для того, щоби прокуратурою Херсонської області було закрито кримінальне провадження щодо Новікова за відсутністю в його діях складу злочину.

Замах на Гандзюк: кого підозрюють і що відомо про злочин?

Схоже на те, що поліція змусила Новікова оббрехати себе й зізнатися в тому, що він знаходився біля будинку Гандзюк у день замаху. Це робилося для «підстраховки», щоби після звільнення незаконно заарештованого чоловіка заявити про обґрунтованість його затримання. Новікова незаконно протримали в слідчому ізоляторі 19 днів.

Нова група підозрюваних

Паралельно з історією про затримання та звільнення Новікова слідство продовжувалося. 7 серпня голова Нацполіції Сергій Князєв заявив, що ще один громадянин підозрюється у причетності до нападу на Гандзюк. Поліція поширила фото із зображенням розшукуваного на той момент чоловіка.

Це був Віктор Горбунов – 1991 року народження, уродженець міста Хмельницький. Саме він, за версією слідства, придбав у місті Каховка сірчану кислоту, якою облили Катерину Гандзюк. Горбунова затримали через тиждень після оголошення про розшук. Він перший дав покази щодо організації злочину.

Із 15 до 18 серпня були затримані й інші підозрювані. Це Сергій Торбін, Володимир Васянович, В’ячеслав Вишневський та Микита Грабчук (безпосередній виконавець замаху, за даними слідства).

Три дні поспіль у Херсоні обирали міру запобіжного заходу для кожного затриманого. У результаті, Горбунова, Торбіна, Васяновича та Грабчука взяли під варту на два місяці. А Вишневського суд відпустив під цілодобовий домашній арешт із носінням електронного браслету.

Учасники АТО – на лаві підсудних

Усі затримані за підозрою в організації замаху на Гандзюк – бойові товариші. Торбін, Горбунов, Васянович, Вишневський і Грабчук – учасники бойових дій у зоні АТО у складі п’ятого окремого батальйону Добровольчого українського корпусу. Сьогодні їх асоціюють із Українською добровольчою армією (УДА), яку очолює Дмитро Ярош. Чоловіки брали участь в обороні Донецького аеропорту, дехто воював під Савур-Могилою, в Пісках, Авдіївці й інших гарячих точках.

Замах на Гандзюк: кого підозрюють і що відомо про злочин?

Сергій Торбін у суді. Фото: Іван Антипенко

Сергій Торбін (позивний «Опер») – херсонець. Торбін керує громадською організацією «Добровольців Учасників АТО “Добровольці Божої Чоти”», має орден «За мужність» ІІІ ступеню та орден «Народний герой України». Із 1997 до 2000 років Торбін працював оперуповноваженим у херсонській поліції. Звільнений через службову невідповідність. Під час участі в АТО Торбін був командиром усіх вище названих хлопців.

Замах на Гандзюк: кого підозрюють і що відомо про злочин?

Володимир Васянович у залі Апеляційного суду. Фото: Іван Антипенко

Володимир Васянович («Шуруп») – уродженець Житомира. Також має орден «За мужність» ІІІ ступеню та орден «Народний герой України». Васянович – інвалід другої групи. Під час однієї з військових операцій він підірвався на фугасі та втратив ліву ногу.

Попередні слухання щодо обрання запобіжних заходів щодо Віктора Горбунова, В’ячеслава Вишневського та Микити Грабчука проходили під час закритих засідань, тому інформації про них небагато.

Як відбувався напад

Однак деякі деталі планування та вчинення нападу вдалося почути з клопотання слідчого про взяття під варту Торбіна й Васяновича. Їх затримали 17 серпня на херсонському автовокзалі після того, як вони дізналися про затримання Горбунова.

Усі затримані (крім Торбіна) протягом останніх кількох місяців жили в місті Олешки, що неподалік Херсона, в орендованій квартирі. Не працювали. Як самі кажуть, «приїхали робити територіальну оборону». Коштами їм допомагав Торбін.

За версією слідства, Віктор Горбунов придбав дві пляшки розчину акумуляторної сірчаної кислоти в місті Каховка. Кислота зберігалася на складі ТОВ «Зерма-Україна». Про це свідчить продавець Слюсар С. В. За його словами, Горбунов придбав кислоту шостого липня цього року.

Замах на Гандзюк: кого підозрюють і що відомо про злочин?

Віктор Горбунов. Фото: Іван Антипенко

Під час допиту Горбунов заявив, що організувати замах на Гандзюк йому й Вишневському, Васяновичу та Грабчуку запропонував Торбін. Зі слів Горбунова, Торбін пояснив, що Гандзюк – корумпований чиновник із проросійськими поглядами, тому необхідно спричинити їй тілесні ушкодження. Горбунов заявив, що за покупку кислоти отримав від Васяновича 300 доларів США й від подальших дій відмовився. У подальшому Горбунов упізнав на відео Грабчука як чоловіка, який біжить від будинку Гандзюк.

В’ячеслав Вишневський також повідомив на допиті, що Торбін запропонував йому, Васяновичу та Грабчуку вчинити злочин проти Гандзюк і запропонував кожному по 500 доларів США.

Замах на Гандзюк: кого підозрюють і що відомо про злочин?

В’ячеслава Вишневського відпускають під домашній арешт. Фото: Іван Антипенко

Вишневський засвідчив, що зранку 31 липня він, Васянович і Грабчук прибули до будинку Гандзюк на машині Торбіна. Він та Грабчук вийшли з машини, Васянович залишився в авто.

Замах на Гандзюк: кого підозрюють і що відомо про злочин?

Микита Грабчук (позивний «Мураха») – безпосередній виконавець замаху на Гандзюк, який визнав свою вину. Фото: Іван Антипенко

Через деякий час до будинку під’їхав автомобіль, на якому Гандзюк їздила на роботу. Про це він повідомив Васяновичу, який почав рухатися в бік магазину «АТБ» – це був сигнал, що зараз із будинку вийде потерпіла. Як саме Грабчук обливав кислотою Гандзюк Вишневський не бачив.

Реакції

Під час обрання запобіжного заходу всім затриманим стало відомо, що Горбунов, Вишневський і Грабчук визнали свою причетність до замаху на Гандзюк. Вони почали співпрацювати зі слідством. Торбін і Васянович свою вину не визнали.

Після взяття підозрюваних під варту в соцмережах вибухнули дискусії щодо того, чи могли учасники АТО, добровольці й захисники України піти на такий злочин. І якщо так – який мотив?

Замах на Гандзюк: кого підозрюють і що відомо про злочин?

Учасники добровольчих військових формувань прийшли підтримати Торбіна в суді. У центрі – Олеся Торбіна, дружина Сергія. Фото: Іван Антипенко

Низка добровольців і товаришів по службі затриманих і досі переконані, що затримані ні в чому не винні, навіть попри зізнання самих підозрюваних.

Апеляція

13 вересня Апеляційний суд Херсонської області розглянув скарги адвокатів підозрюваних у нападі, яких суд першої інстанції узяв під варту. Усі наполягали на зміні запобіжного заходу та просили суд застосувати до їхніх підзахисних цілодобовий домашній арешт із носінням електронного засобу контролю.

Колегія суддів по черзі розглянула чотири скарги. Микита Грабчук до суду не з’явився. Ймовірніше, після зізнання у виконанні замаху, він не розраховував на зміну запобіжного заходу. За відсутності Грабчука апеляційний суд ухвалив залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Далі слухалася скарга адвоката Сергія Торбіна. Адвокат, як і всі його колеги з цими затриманими, надав суду позитивні характеристики від деяких громадських організацій, побратимів зі службі та документи, що підтверджують його нагороди.

Замах на Гандзюк: кого підозрюють і що відомо про злочин?

Торбін і його адвокат Юрій Хазов. Фото: Іван Антипенко

У суді Торбін своєї вини не визнав. Він заявив, що його переслідують «через громадську діяльність». Торбін скаржився на те, що з моменту взяття під варту з ним не проводять жодних слідчих дій і тримають в одиночній камері ізолятора тимчасового тримання. Підозрюваний також заявив, що готовий брати участь у слідчих діях, але вважає, що йому краще знаходитися під домашнім арештом.

Порадившись, колегія суддів вирішила залишити Торбіна під вартою.

Водночас, протилежне рішення судді прийняли щодо Володимира Васяновча, чию скаргу слухали наступною.

Певно, зіграв той факт, що Васянович вирішив публічно заявити про свою причетність до злочину й роль, яку в ньому відіграв. Нагадаємо, в суді першої інстанції Васянович свою вину не визнав.

«Моя роль у цьому кримінальному злочині – це те, що 31 липня я привіз людей із Цюрупинська (колишня назва міста Олешки – прим. авт.) до Херсона, і через півтори-дві години я відвіз їх назад. Я не підозрював, що буде завдана така шкода потерпілій, оскільки напередодні Торбін Сергій нам розповідав, що потерпілу треба було “припугнути”, наливши на руку або на ногу кислотою», – заявив Васянович.

Замах на Гандзюк: кого підозрюють і що відомо про злочин?

Володимир Васянович у скляному боксі Апеляційного суду. Фото: Іван Антипенко

«У слідчому ізоляторі нема можливості нормально полікуватися. Я запевняю вас, що ніяк не впливатиму на свідків чи потерпілу, не намагатимуся нікуди тікати чи переховуватися від слідства. Я солдат, а не бандит, ваша честь. Я винен, тому що я скривдив, а не захищав. Буду нести покарання. Але прошу дочекатися вироку суду під домашнім арештом», – звернувся Володимир Васянович до суду.

Після дебатів колегія суддів ухвалила – скаргу адвоката Васяновича задовольнити, обрати для підозрюваного міру запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту за місцем проживання в місті Житомир із носінням електронного засобу контролю.

Замах на Гандзюк: кого підозрюють і що відомо про злочин?

Віктор Горбунов. Фото: Іван Антипенко

Одразу за цим судді розглянули скаргу адвоката ще одного підозрюваного – Віктора Горбунова. Відомо, що Горбунов також співпрацює зі слідством, і розповів подробиці справи, які йому відомі.

Попри доводи адвоката в тому, що роль Горбунова у скоєнні нападу була незначною та позитивні характеристики й військові нагороди підозрюваного, суд ухвалив залишити його під вартою.

Хто замовив Гандзюк?

Отже, із п’яти підозрюваних у нападі на Катерину Гандзюк троє залишаються під вартою. Це Сергій Торбін, Микита Грабчук і Віктор Горбунов. Ще двоє підозрюваних – В’ячеслав Вишневський і Володимир Васянович – залишаються під домашнім арештом.

Слідство продовжується. А тим часом громадські активісти, журналісти й близькі Катерині люди вимагають дати відповідь на ключове питання: хто замовник нападу? Адже в тому, що це замовний злочин, не сумніваються навіть ті вояки-добровольці, які й досі захищають підозрюваних.

Аби якнайшвидше знайти замовника друзі Гандзюк поширили у Фейсбуці звернення до підозрюваних із проханням допомогти в розкритті злочину. Наводимо частину тексту звернення активістів.

Замах на Гандзюк: кого підозрюють і що відомо про злочин?

Банер зі сторінки у Фейсбук «Хто замовив Катю Гандзюк?». Борди з таким зображенням нещодавно з’явилися й у Херсоні

«Ми звертаємося до вас, як до людей, які, ймовірно, вчинили найбільшу помилку в своєму житті. Ми робимо це, тому що хочемо запобігти здісненню ще однієї, не менш тяжкої помилки.

Яким би не був масштаб злочину, у людини завжди має бути можливість виправити ситуацію. Вам такий шанс доля дарує вже сьогодні. Ми знаємо, що поліція не залишає спроб приховати справжнього замовника. Ми знаємо, що готується версія, яка перекладе основну провину на одного з вас.

Щоби не називати справжнього замовника замаху, прокуратура відмовляється перекваліфікувати справу як замовну, а кишенькові спікери МВС уже повним ходом ліплять версію, що замах на Катю зумовлений особистою неприязню. У цю версію ніхто не вірить, але це не зупинить прокурорсько-міліцейсько-судову спайку від спроби фальсифікації справи…

Ми звертаємося до вас із впевненістю та довірою, тому що ми знаємо, що ви — на нашому боці. Одного дня ви прийняли героїчне рішення захищати нашу країну, коли вона цього потребувала. Ми знаємо, що для вас безпека, благополуччя та незалежність свого народу — не просто слова. Сьогодні вам належить здійснити ще один героїчний вчинок. Знайдіть у собі сили відповісти на питання “Хто замовив Катю Гандзюк?” Ми будемо вдячні вам за це до кінця життя».

Текст: Іван Антипенко

Залишити коментар