Понеділок, 26 жовтня

Тиждень, що минає, був сповнений суперечливими подіями в бінарному просторі зрада / перемога. Прослуховування агентами НАБУ одіозних нардепів визнано незаконним – це зрада. У Раді ті ж депутати проголосували за зміни в Конституцію щодо вектору до ЄС / НАТО – перемога. Що саме в останні сім днів переважало в Україні – читайте у традиційному дайджесті від Opinion.

Цього разу для візуального супроводу текстової частини було обрано розмальовані тарілки Микити Кадана – українського сучасного художника, який представляв Україну на Венеційському бієнале.

Проект «Процедурна кімната» був створений у 2010 році. Його темою є тіло — як щось особисте (невідчужуване), приватне (таке, що може бути об’єктом обміну) та громадське (роботу з яким доручено професіоналам в уніформі). До проекту входить серія постерів та «сувенірні» тарілки з надрукованими на них малюнками міліцейських тортур, виконаними у стилістиці медичних інструкцій із «Популярної медичної енциклопедії» радянських часів. На малюнках цієї енциклопедії зображені пацієнти, зазвичай, мають добросердно-спокійний вираз обличчя, у той час, коли з їх тілами проводять болісні процедури: «Доктор знає, що робить, — все робиться для нашого спільного блага».

Постер «Протигаз»

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через малюнки на тарілках та постери Микити Кадана

Вельми нескромні запитання ставив російський журналіст і редактор «Эхо Москвы» Олексій Венедиктов нашому патріарху Філарету у своєму інтерв’ю.

Зокрема, його видання найбільше цікавило: «коли буде насильство через розкол у церкві». Очільник Української православної церкви відповів дуже виважено та спокійно: «Ніякого насильства через питання Києво-Печерської лаври не буде. Але лавра – це українська святиня. Коли буде автокефальна церква — ми розберемося. Але розберемося без насильства — вільно, без порушення прав людини. Ми знаємо, що Росія хоче посіяти релігійну ворожнечу, щоб у нас була ворожнеча, і дати привід для зовнішнього втручання», — зазначив Філарет.

Окрім того, патріарх висловив сподівання, що Томос, отримання якого прогнозували чи не через кілька років, може стати реальністю вже у жовтні. Сьомого вересня Вселенський патріарх Варфоломій призначив своїх екзархів у Києві.

У Російській православній церкві обурилися та протестують проти цього, вважаючи такі дії «грубим вторгненням на канонічну територію Московського патріархату». Що можна сказати? Собака бреше, а вітер носить.

Тарілка «Книга на голові»

У четвер депутати мали голосувати за зміни в Конституції України – у пунктах щодо інтеграції з ЄС / НАТО та заборони дислокації Чорноморського флоту Росії у Криму. Перед обранцями до голосування із довгою промовою виступив Петро Порошенко (повний текст читайте на Українській Правді).

Як і слід було очікувати, депутати по-різному реагували на виступ президента. Фракція «БПП» майже в повному складі плескала на словах гаранта про силу української армії та політичні успіхи влади за чотири роки. Близькі соратники Порошенка Олександр Грановський та Ігор Кононенко своєю уважністю чимось навіть нагадували студентів-відмінників, які хотіли сподобатися викладачу.

Депутати «Народного фронту» з меншим ентузіазмом споглядали за дійством, однак негативних емоцій не продемонстрували. Інші фракції – «Самопоміч», «Батьківщина» та «радикали» – також досить стримано слухали слова Порошенка. А от частина «Опозиційного блоку» взагалі демонстративно покинула залу посеред виступу, коли президент пообіцяв зміцнення державного статусу української мови.

«Президент у Раді очікувано говорив про мову, церкву й армію. Важливі речі. Але говорив уже більше як кандидат, а не президент. Саме тому мало говорив про не менш важливі теми: економіку; про податки, про бізнес, про розвиток, про інвестиції, про корупцію, про проблеми в судовій системі, про те, як утримати міграцію, переклавши відповідальність винятково на роботодавців, які мають “збільшити зарплату”», — підсумувала народна депутатка Світлана Заліщук.

Хай там як, але депутати, попри своє ставлення до президента, за зміни в Конституцію все ж проголосували. А значить, на один крок ми стали ближче до Європи й на два далі від Росії. Нам же їхати треба, а не «шашечки», правильно?

До того ж, цього тижня набув чинності указ про припинення «дружби» України та Росії. Документ підписали в далекому 1997 році, та, по суті, ніколи його не дотримувалися: взяти хоча б постійний економічний, а потім і військовий тиск. Українське МЗС вже надіслало документ про розірвання Договору до Москви. Але, здається, там вже здогадуються, що ми якось не дуже товаришуємо між собою.

Постер «Нога на голові»

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через малюнки на тарілках та постери Микити Кадана

Але ворог не тільки на півночі. Угорці почали роздавати українцям із села Берегове паспорти Угорщини. А на додаток, консул радить новоспеченим «подвійним громадянам» приховувати від української влади факт отримання паспорта. Дмитро Тужанський написав розлогий матеріал про історію паспортної експансії закарпатців (детальніше на Європейській Правді).

У січні 2015 року Павло Клімкін заявив в Ужгороді, що практика подвійного громадянства має бути й буде зупинена; а на тих, хто має другий паспорт, — очікують санкції.

Будапешт тоді не забарився з реакцією: віце-прем’єр Жолт Шем’єн вже наступного дня заявив, що Угорщина не допомагатиме Києву шукати та карати «порушників». Як виявилося, йдеться не просто про «відсутність дії», а про дію, яка спрямована проти українського суверенітету.

Зазначимо, що угорський Útlevél, разом із паспортами інших країн-членів ЄС, посідає аж четверту сходинку у світовому рейтингу сили паспортів, і дає українцям право безвізової поїздки до США або вільного працевлаштування в будь-якій із країн ЄС.

Наше МЗС вже надіслало ноту протесту до Будапешту, та чи зменшить це черги за угорськими паспортами – навряд чи.

Тарілка «Наручники»

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через малюнки на тарілках та постери Микити Кадана

А тепер трохи зради. Здається, без неї не може пройти й одного тижня в Україні. Київський адміністративний суд вирішив, що НАБУ прослуховувало Розенблата незаконно. Це той народний депутат із «БПП», якого звинувачують у тому, що він отримав 200 тис. доларів за вплив на рішення чиновників Держслужби геології і надр та місцевої влади про надання ТОВ «Укртехдобич» спецдозволів на користування надрами. Йдеться про бурштинові «копанки».

Сам народний обранець, звісно, заперечує причетність до злочину. І суд із ним погодився попри аудіо- та відеозаписи, на яких Розенблат спілкується з учасниками схеми. На кількох ідеться про підписання законопроектів № 5436 і № 5437, які пропонують зміни до Податкового та Митного кодексів щодо оподаткування видобутку бурштину та звільнення від податків осіб, які ввозять в Україну обладнання для промислового видобутку бурштину.

Спецоперацію щодо Розенблата й Полякова антикорупційні правоохоронні органи провели за участю агента НАБУ на прізвисько «Катерина». Приваблива дівчина-спецагент витягнула з політика інформацію. А наш суд все «зарубив». Це ставить під загрозу не тільки наші надра, а й здатність НАБУ поводити спецоперації під прикриттям. Мабуть, депутати хочуть, аби їх прямо запитували: «Крадеш»?

Постер «Сигарета»

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через малюнки на тарілках та постери Микити Кадана

Уповноважена з прав людини в Росії Тетяна Москалькова заявила, що стан здоров’я українського режисера, політв’язня Кремля Олега Сенцова, задовільний.

«Я отримую кожен день інформацію від Уповноваженого з прав людини на Ямалі та керівництва ФСВП. Він (Сенцов —  прим. ред.) почуває себе задовільно», — сказала вона.

І вона ж заявила, що український політв’язень знову відмовився від госпіталізації до лікарні на півострові Ямал.

Стан задовільний, але від госпіталізації відмовився – це як взагалі?! Здається, тільки росіяни можуть вірити в цей сюр. Єдине, що ми знаємо точно про його стан – все настільки погано, що Олег написав заповіт на свою творчість. Сподіваємося, він невдовзі покине в’язницю та своїми руками розірве цей папірець.

Цього тижня Верховна Рада висунула режисера на Нобелівську премію миру, а Український культурний фонд профінансує наполовину театральну постановку п’єси «Номери». На це буде виділено близько 1,9 мільйонів гривень. Як би росіяни не жадали його смерті, але Сенцов кожного тижня доносить нам просту істину: «Борітеся – побороте».

Будемо боротися, Олеже!

Текст: Костянтин Руль

Залишити коментар