Неділя, 25 жовтня

Державний концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення вимкнув аналогове мовлення телеканалу «UA:Перший» за борги. Повідомляється, що сума заборгованості за отримані послуги з трансляції телепрограм становить майже 69,4 млн грн. Більше про (не)доступне телебачення – в реакціях від Opinion.

Зураб Аласанія, керівник телеканалу, провів доволі цікаву паралель із ситуацією, що склалася довкола «UА:Перший». Мовляв, спочатку дитинці відірвали ручки, а коли через 10 місяців побачили, що вона все ще жива, вирішили відірвати і ноги, так само чекаючи на нові рекорди. Цікавіше хіба що формулювання щодо боргів, оприлюднене Аласанією: борги держави державі. Як думаєте, хто правий, держава чи держава? А винний?

Більш стримано (що насправді є цілком логічним) прокоментували цю новину на сторінці телеканалу в соціальній мережі. Зокрема, там повідомляють, що з квітня 2018 року грошей на оплату аналогової трансляції в бюджеті, виділеному Верховною Радою для НСТУ, не передбачено зовсім. Власне, це і призвело до появи заборгованості перед державним концерном РРТ.

На телеканалі пояснюють: зростання боргів могло призвести до припинення трансляції не тільки телерадіопрограм НСТУ, а й великої кількості інших загальнонаціональних телевізійних і радіоканалів, зокрема й цифрового телебачення. У зверненні також зазначається, що НСТУ розуміє цей вимушений крок, однак не має жодної фінансової можливості виконати свої зобов’язання та оплатити послуги трансляції.

Також правління ПАТ «НСТУ» констатує небажання влади профінансувати Суспільне мовлення. Рахуйте самі: для сплати всіх трансляцій необхідно 330 млн грн на рік, однак виділено і передбачено в плані бюджетних асигнувань лише 54,7 млн грн. Притому, що НСТУ неодноразово зверталася до уряду з приводу критичної ситуації та попереджала, що це може призвести до відключення аналогового мовлення.

Втім політичний експерт Олексій Мінаков, схоже, знайшов дещо інше пояснення відключенню аналогового мовлення «UA:Перший»: серед програм телеканалу – «Схеми» та «Наші гроші», котрі, м’яко кажучи, не подобаються корупціонерам. Так ось, експерт вважає, що для окремих політиків та олігархів зручно якомога краще тримати медіаполе під контролем, аби ніхто з журналістів-розслідувачів зайвого не розказав. Ба більше, Мінаков наголосив, що уряд цілеспрямовано вбиває власне українське телебачення. І це в той самий час, коли спокійно себе почувають «Інтер», «112», NewsOne. Це так, до слова.

А ось політичний експерт Микола Спірідонов розповів, що останні кілька років, після того як почалися перші проблеми з фінансуванням, на телеканалі працювало багато студентів. Візуально – десь дві третини від загальної кількості співробітників. Щоправда, найбільші таланти згодом переходили до більш «хлібних» місць.

Натомість блогер Богдан Карпенко іронічно назвав керівника «UA:Перший» Зураба Аласанію «чудовим реформатором», додавши, що коли коштів не вистачало у Міноборони, МВС, ГПУ чи СБУ, ці структури, керовані «поганими реформаторами», все одно продовжили свою роботу, і навіть країна-агресор із чималою армією не змогла нас перемогти. А що вони могли б зробити? А так само взяти і сказати: нам не вистачає грошей, ми припиняємо роботу. Отака ось думка, любчики.

Приблизно з таким самим настроєм, але вже до уряду Гройсмана, свою претензію направив менеджер із комунікації Українського незалежного центру політичних досліджень Олександр Равчев, запевнивши, що парламентарі мають напрочуд дивні пріоритети: знайти 500 млн грн на запуск всеукраїнського бюджету участі, але не відшукати 330 млн грн на Суспільне мовлення.

Олександр Славський, програмний директор Impact Hub Odessa, вирішив нічого конкретного не говорити, а політати натомість десь між хмарами «незаангажоване телебачення є вкрай важливим» та «збалансоване ТБ та сучасна освіта – необхідні умови розвитку». Божечки, не хотів би я брати участь у тому розвитку, де однією з ключових умов є телебачення, будь-яке.

І наостанок те, що ви любите більше за інших коментаторів, – трохи фейсбукової творчості, яка з гумором та приємною лаконічністю принаймні намагається розставити все по своїм місцям.

Збирав реакції та пригадував, коли востаннє дивився телевізор, Степан Коза

Залишити коментар