Четвер, 20 лютого

Тиждень, що минає, насичений багряними кольорами. Це стосується не стільки осіннього вбрання за вікном, скільки кривавих подій в Україні. Напад на Михайлика, звернення Катерини Гандзюк до Президента та нова економічна криза на горизонті. Та чи є в темряві проблиски світла? Про це краще розкаже Олег Сенцов та нові подробиці його життя в неволі. Докладніше у традиційному дайджесті від Opinion.

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через роботи художниці Анни Звягінцевої

Цього разу для візуального супроводу тексту було обрано роботи Анни Звягінцевої – української художниці. Чудово відчуваючи малюнок та матеріали, Анна Звягінцева фіксує сліди повсякденного життя, зустрічей, збігів або автобіографічних фактів у своїх скульптурах, малюнках та відео. Доробок молодої художниці набуває форми інтимного щоденника, що зберігає миті, ідеї та дії, які інакше були б втрачені.

Шини на Хрещатику

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через роботи художниці Анни Звягінцевої

В Україні активістів тепер не б’ють – їх вбивають. Минулої суботи невідомі впритул вистрілили в одеського активіста Олега Михайлика, який йшов додому. Чоловік втратив два літри крові, пережив клінічну смерть та дивом вижив. Лікарі й досі не можуть витягнути кулю з його легень через ризик втрати крові. Важкі наслідки для свідомого громадянина, який за сім годин до цього був на акції проти забудови морського узбережжя Одеси. І на Півдні України це вже не перший випадок. За рік зафіксовано більше 50 нападів на представників громадського сектора: від волонтерки та чиновниці «нової хвилі» Катерини Гандзюк до члена наглядової ради НАБУ Віталія Устименка. У кожному з випадків поліція починає ворушитися тільки після погроз українців, численних акцій та втручання дипломатів із Європи та США.

Тож виникає запитання: винних не знаходять через непрофесіоналізм слідства чи через причетність до злочину? У будь-якому випадку нам така правоохоронна система не потрібна. Бо ще кілька років й «охороняти» буде нікого. Хіба що генералів від розлюченого натовпу.

У п’ятницю на Банковій пройшов мітинг «Мовчання вбиває». Протестувальники закликали Президента втрутитися в роботу МВС, аби зупинити терор по активістах. Петро Порошенко у своїй заяві підтримав мітингувальників, але конкретних дій не зробив. Будемо сподіватися, це поки що.

Запилені окуляри

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через роботи художниці Анни Звягінцевої

Сам Порошенко в цей час був у Нью-Йорку на Генасамблеї ООН, і завдяки поганому гумору росіян народив новий мем. Президент України в кулуарах переплутав двері та зайшов до переговорної кімнати росіян. «Мабуть, він думав, що тут туалет», — намагався пожартувати міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров. Соцмережі одразу ж вибухнули іронічним: «А що, є різниця між російською кімнатою та туалетом?». Посміялися та й годі, повернемося до дійсно важливих речей.

Президент України Петро Порошенко під час виступу на 73-й сесії Генеральної асамблеї ООН закликав посилювати санкції проти Росії.

«Саме відсутність відповідного покарання призводить до того, що після Грузії настала черга України, після Литвиненка – Скрипалів, після Аллепо – Ідлібу. Кремль не має наміру зупинятися на цьому. Після окупації Криму його мішенню на сьогодні є окупація Азовського моря», – сказав Порошенко.

В кулуарах після цього заговорили, що Порошенку вдалося сформувати антипутінську коаліцію. Відтак, варто сподіватися, що Україна таки змахне пил із рожевих європейських окулярів.

Мабуть, саме тому Володимир Володимирович до Нью-Йорка й не приїхав. Та і його можна зрозуміти, оскільки господарю Кремля, вочевидь, незручно з’являтися на людях після того, як справжні імена й посади «солсберецьких» отруйників уже оприлюднені. У Росії Путінські ставленики зазнають нищівної поразки, на Північному Кавказі гризуться Чечня з Інгушетією, і в цілому в піднаглядній країні назріває системна криза.

Каструля

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через роботи художниці Анни Звягінцевої

Та не все так добре в міжнародних відносинах. Принаймні, економічних. Місія МВФ завершила роботу в Україні, а перемовини щодо виділення мільярдів досі тривають. Уже зрозуміло, що Україна не виконає на 100 % підписану в 2015 році програму розширеної співпраці з кредитором. Вона передбачає продовження реформ. Та напередодні подвійних виборів це надскладне завдання.

Саме тому сторони спробували зробити ставку на інший варіант: домовитися про нову, більш коротку, програму співпраці. За інформацією, йдеться про програму stand-by на 12-15 місяців і на 5-6 млрд дол.

За словами експертів, мова не про зростання, а лише про виживання в умовах існуючої економічної кризи.

Головна дискусія точиться навколо ціни на газ. У кінці серпня прем’єр-міністр Володимир Гройсман почав публічно говорити про те, що ціна на газ (і як наслідок — тарифи) підвищиться, оскільки це головна умова співпраці з МВФ. Попередньо відомо, що подорожчає паливо на 23 %.

Також кредитори вимагають антикорупційну реформу, збалансований бюджет та реформу податкової системи. Як думаєте, наші політики зможуть це зробити? Бо борги потрібно повертати.

Клітка

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через роботи художниці Анни Звягінцевої

Повертати потрібно не тільки борги, а й те, що не належить тобі, те, що має бути вільним та живим. Йдеться, як завжди, про Олега Сенцова та інших бранців Кремля. Засуджений у Росії український режисер написав листа правозахисниці Зої Свєтовій.

«Дякую тим людям, які досі, незважаючи на весь цей нескінченний марафон, що затягнувся, продовжують підтримувати мене, а, головне, і всіх інших українських політв’язнів. Вони не здаються, і я разом із ними. Вірю в хороший кінець цієї історії, незважаючи ні на що. Ніщо не буває вічним, навіть погане», – процитувала Свєтова слова з листа Сенцова.

Він зазначив, що не сподівався протриматися так довго, і не знає, на скільки його ще вистачить, але не здається.

І ми на здаємося. І віримо в щасливий кінець цієї жахливої історії.

Текст: Костянтин Руль

Залишити коментар