Субота, 31 жовтня

Верховна Рада звернулася до Ради нацбезпеки та оборони з проханням застосувати санкції до власників телеканалів «112 Україна» та NewsOne. Проект постанови підтримали 229 нардепів. Зокрема пропонується заблокувати активи каналів, скасувати їхні ліцензії, обмежити чи припинити надання ними телекомунікаційних послуг. Як на це відреагували в мережі – у реакціях від Opinion.

Якщо ви не знаєте, плакати чи радіти щодо «112-го» та NewsOne, я можу лише запросити приєднатися до мене — якраз відкорковую шампанське. Але журналістика має бути аргументованою та об’єктивною (тільки командам цих каналів не кажіть), у тому числі й огляди від вашого покірного слуги. Отож, політичний експерт Олексій Мінаков наголосив, що таке рішення парламентарів є першими реальними кроками щодо антиукраїнської пропаганди, яка потужно лобіює інтереси країни-агресора. Це, каже експерт, про захист свободи слова в Україні, про інформаційну війну та, врешті, про здоровий глузд.

А ось і конкретний перелік санкцій, які пропонуються до застосування. Це і блокування активів, і запобігання виведенню капіталів за межі України, і заборона користування радіочастотним ресурсом, і ще багато-багато всього прекрасного та веселого. Залишилося лише дочекатися відповіді від РНБО.

А ще Мінаков поділився інсайдом: мовляв, названі телеканали скасовують запрошення на ефіри тим депутатам, які проголосували за накладення санкцій. А проголосували навіть ті, хто був частими гостями на ефірах. Експерт впевнений: це на краще — буде менше «корисних ідіотів», які легітимізують ці рупори кремлівських реваншистів.

Нардеп та екс-журналіст Мустафа Найєм, натомість, підкреслив, що проти закриття будь-яких ЗМІ без рішення суду та реальних доказів порушення законодавства. Водночас Найєм прогнозує: РНБО не прийме ніякого реального рішення за цим питанням. Чесно кажучи, виглядає доволі комічно, бо якраз пан Мустафа й був одним із ініціаторів проекту постанови. Як там десь кажуть, головне – вчасно перевзутися, щоби тепліше було.

Натомість блогер Юрій Гудименко склав невеличку інструкцію до всіх тих, завдяки кому така постанова взагалі виникла. Тож беріть попкорн, надягайте окуляри для зварювання, вмикайте російські NewsOne та «112-ий» та спостерігайте, як там палає. Підписали петицію? Супер! Можете час від часу нахвалювати себе та приговорювати: «Це я, я зробив». А якщо потрібно буде десь підігріти попкорн, далеко ходити не знадобиться. Тільки обережно, бо палає добренько так.

А палає, скажу вам чесно, доволі непогано. Ось, до прикладу, один із прекрасних учасників команди NewsOne. Каже, в Україні сьогодні наступила «критична смерть свободи слова». Любчику, а «критична смерть» – то є як? Типу спочатку померла, а потім вбили ще раз? Чи що? Але це півбіди — я щось не зовсім можу зрозуміти, як місце роботи шановного Макса Назарова до свободи слова відноситься. Може, підкаже хтось?

Та що там, навіть Степан Коза, той, хто все це ось збирає та друкує, дозволив собі підкреслити особливе тепло, із яким співробітники телеканалів сприйняли рішення парламентарів. Ось такий я егоїст, сам себе в огляд вставив, що тепер поробиш, правда ж?

Семен Кабакаєв, координатор групи «Стоп Терор», у свою чергу додав трохи тверезості до суспільної радості (нерадість, насправді, теж була, шукайте трохи нижче). Чому? Бо в переліку з двох телеканалів не відшукалося місця для третього, того, що зветься «Інтер». Але за великим рахунком, переконаний автор допису, зараз все почне качатися у дві сторони: хтось кричатиме про порушення, а інші наполягатимуть на покаранні ЗМІ РФ. У результаті ж, каже Кабакаєв, нічого не зміниться.

Утім, про порушення прав вже написали, і навіть не один раз. Візьмемо, наприклад, Сергія Томіленка, голову Національної спілки журналістів України. Каже, парламент закликав у позазаконний спосіб закрити два українські телеканали. А ще каже, що «112-ий» та NewsOne є українськими медіа-підприємствами та працюють в українському правовому полі, а тому… зупинити їх мовлення голосуванням не можна. Більше того, Томіленко додав, що сьогодні в Києві перебуває делегація авторитетної організації Freedom House з Вашингтона, експерти якої стурбовані нападами на журналістів та активістів. І сьогоднішня постанова парламенту є яскравим прикладом українських реалій для американських правозахисників. Зрештою, Томіленко резюмував, що політикам зазіхати на свободу слова – це безвідповідально. Я от тільки не можу розуміти, чи не помилився спілкою пан Томіленко, і де та межа, в його розумінні, між свободою слова та відкритою роботою на країну-агресора? Ось і я не бачу.

Нардеп Єгор Соболєв розповів, що сам у минулому був журналістом і добре усвідомлює цінність свободу слова й медіа, однак названі організації не мають, на його думку, жодного відношення ані до свободи, ані до медіа. Навпаки: це створені та контрольовані Росією агенти впливу в Україні. Саме тому народний обранець вже багато місяців відмовляється від запрошення на їхні ефіри та виступив співавтором ініціативи застосування санкцій. Ну, це знаєте, себе не похвалити – теж не правильно, бо хто ж тоді похвалить, правда?

А для блогера та журналіста Сергія Іванова ніяких сюрпризів сьогодні не відбулося. Принаймні, якщо казати про те, хто та як голосував. Та й мене теж не здивувало, що всі присутні «опоблоківці» натиснули кнопку «проти». Може, натиснули б більше, якби дотягнулися. Головне питання у блогера, звісно, до Найєма, який вирішив «утриматися» від голосування, але з цим паном, здається, ми трохи вище вже все вирішили.

Ну а ось повідомлення від ще однієї членкині команди NewsOne. Каже, санкції – це тест для суспільства. Закликає журналістів не мовчати. Звертається до них «колеги». Кхм. Пані Діано, ну якось ми з вами не колеги. Тому не думаю, що й за нами хтось має прийти. Але ви, цей там, тримайтеся, всьо буде добре.

На захист двох каналів-побратимів встав і журналіст Василь Апасов. Каже, свого часу теж пропрацював на NewsOne близько двох років: бігав кореспондентом і всіляке таке. Ну, знаєте, пане, я б цим особливо не пишався, але раз ви так публічно, ще й не пошепки, то що вже поробиш. Так ось, на думку автора допису, якщо заборонять телеканали, то це стане поштовхом до розвитку інтернет-ЗМІ та інтернет-журналістики. Ой, а так у нас в інетрнет-журналістиці, звісно, лістостеп та степ широкий — ані душі довкола. Один ukr.net, бідний, встигає новини збирати. Добре, що ви, Василю, це сказали, тепер аж на душі якось тепло стало — спокійно за майбутнє інтернет-журналістики. Можна й закривати ваше колишнє місце роботи.

А тут вам трошки не надто біленького гумору. Ну, співпало так. Ну два свята сьогодні водночас, то що з цим поробиш?

І наостанок трохи мудрих слів від журналіста та письменника Отара Довженка. Тут не лише про «112-ий» та NewsOne, але і про бойові дії, торгівлю з агресором, НАТО та подібне. Бо в будь-якій ситуації є чотири моделі поведінки. Оборонятися, втікати, кликати на допомогу та здаватися. Так ось, люди, котрі закликають нас не блокувати «112-ий» та його товариша, бо свобода слова й журналістика — вони якраз підштовхують до вибору останнього варіанту: втечі. Хтось зловмисно, в цілях Росії, хтось із необачності, і не всі вороги.

Збирав реакції та радів своїй появі в них Степан Коза

Залишити коментар