Середа, 21 жовтня

Про угорські паспорти та українську політику

Історія про угорські паспорти, яка нещодавно збурила українське суспільство і спровокувала черговий виток напруження в міждержавних відносинах, для закарпатців давно не новина.

Власне кажучи, понад 100 тисяч закарпатців отримали угорські паспорти за останні 10 років. З огляду на кількість населення Закарпатської області й самої Угорщини – це колосальна цифра. Хоча в межах України вона протягом десятиліття нікому не різала вуха й очі.

Українська держава залишалася безпорадною та вдавала, що не помічає політики й дій Угорщини. Закарпатці натомість до видачі паспортів ставилися прихильно, адже це відкривало для них двері в ЄС.

Спробую пояснити детальніше. Якщо хтось думає, що закарпатці ставали в черги за мадярськими паспортами для того, щоби продемонструвати свою лояльність до Угорщини, бо дуже хотіли стати угорцями, то глибоко помиляється. Тобто, можливо, були й такі, особливо серед місцевих етнічних угорців, але вони були в абсолютній меншості.

Бо закарпатці, у тому числі закарпатські українці, йшли по угорські паспорти не через угорськість, а через євросоюзність цих документів. Угорщина під орудою Орбана давно не демонструє економічних злетів і перетворилася на досить депресивну країну. Нині навіть у Словаччині можна заробити більше, не кажучи вже про Польщу й Чехію, а саме в останню країну й виїжджають на заробітки найбільше закарпатців. Чимало власників угорських паспортів поїхали в Британію чи навіть у Канаду – словом, туди, де більші зарплати.

Логіка простих заробітчан не політична – вона прагматична. Віктор Орбан, роздаючи направо й наліво угорські паспорти, у тому числі сподівався, що ці нові громадяни Угорщини потім саме за нього голосуватимуть на виборах, але більшість із них отримала документ – і шукай вітра в полі.

Саме через цей прагматичний підхід, коли угорський паспорт означає просто інструмент, папірчик, із яким ти можеш працювати в Євросоюзі необмежено й без дозволів, ставлення до цієї проблеми в Закарпатті спокійне. Та й взагалі: здається, що конфлікт розгортається між Києвом і Будапештом, бо, на щастя, поважної напруги на Закарпатті він не спричинив.

Хоча, ясна річ, нам, закарпатцям, приємно, що чи не вперше за роки незалежності Україна у відносинах з Угорщиною поводиться як рівноправний партнер. Із гідністю. Це не означає, що раніше було плазування. Просто тепер наша держава припинила закривати очі на відверте хамство й зневажливе ставлення з угорської сторони. Угорці банально не звикли, що Україна може мати й (sic!) захищати свої інтереси. Тому й ремствують.

Але, думаю, із цієї історії Україна має зробити висновки також і для себе. По-перше, більше дбати про власних громадян – українців угорського походження, більше спілкуватися з ними, дослухатися до них і працювати з ними. Розмови з Будапештом про громадян України – це якось нелогічно, правда? Треба розбиратися й шукати компроміс не в чужій столиці, а в себе вдома, із власними громадянами.

По-друге, і найголовніше, Україні давно пора переглянути свою політику щодо біпатризму, так званого подвійного громадянства. Бодай визначитися – або ми проти, або ж ми за. Бо нині ситуація виглядає так, що в Україні подвійне громадянство заборонено, але на ділі функціонує без проблем.

Саме це завело Україну в скрутну ситуацію. Бо проблема не в угорському паспорті для закарпатців, а в тому, що Україна ці паспорти не контролює й не ідентифікує. Ми не знаємо, скільки наших держслужбовців, військових, поліцейських, депутатів місцевих рад, політиків і бізнесменів мають угорські паспорти, а це і є загроза, бо в гібридні часи така п’ята колона – небезпечна. А те, що прості люди їдуть із цим паспортом на заробітки – гідне навіть подяки, бо зароблені гроші вони потім привозять додому й інвестують в Україну.

Подвійне громадянство, попри очевидні ризики, дало б Україні значно більше плюсів. Передусім – мільйони патріотичних і діяльних українців, які живуть у всіх куточках світу, але українського громадянства не мають. А мріють про нього, хочуть. Скільки таких я зустрічав по обидвох Америках, та й по Європі! Це наш потенціал, золотий інвестиційний фонд, шанс знову мати 52 мільйони громадян України.

У сучасному світі подвійне громадянство – досить типова ситуація, і не треба її боятися. Її натомість варто використовувати у своїх інтересах – в інтересах як самої держави, так і її громадян.

Інша справа, що поки Україна подвійного громадянства не визнає, дозволяти іноземним державам на нашій території (навіть попри екстериторіальний статус дипустанови) видавати свої паспорти – категорично не можна.

Наші закони мають поважати всі сусіди – незалежно від того, чи вони з НАТО, чи з Митного Союзу.

А загалом треба не з чужими паспортами боротися, а зробити так, щоби це за українським паспортом вишиковувалися черги.

Андрій Любка

1 комментарий

  1. Ніхто і зараз не звернув би уваги на видачу паспортів,просто президентські вибори і треба підняти *нестоячий * рейтинг Порошенка.Що п’ять років вони це не бачили?Я міг теж брати цей паспорт,багато родичів і знайомих,але це не поміняло їх відношення до України.А методи якими діє наша влада,враховуючи що і з мадярської сторони багато немудрих,приводить до непотрібних загострень.

Залишити коментар