П'ятниця, 30 жовтня

Відсьогодні патрульна поліція відновлює контроль швидкості на дорогах. Реалізовуватися це буде через використання пристроїв вимірювання TruCam у місцях концентрації дорожньо-транспортних пригод. У прес-службі МВС наголошують: пристрій буде залучений виключно на ділянках доріг зі встановленими відповідними знаками, а перелік локацій буде у відкритому доступі. Більше про нові способи контролю безпеки на дорозі – у реакціях від Opinion.

Як повідомили на офіційній сторінці патрульної поліції України, пристрої вимірювання швидкості TruCam будуть використовуватися лише у місцях концентрації дорожньо-транспортних пригод та на аварійно небезпечних ділянках доріг міжнародного значення. Окрім попереджувальних дорожніх знаків, у місцях фіксації порушень швидкісного режиму також перебуватимуть службові транспортні засоби з увімкненими маячками синього кольору. Втім, українські водії мають деякий час на звикання до нового контролю: перший тиждень правоохоронці використовуватимуть TruCam у пілотному режимі з метою профілактики. Ба більше, у поліції запевняють: як запобігти зловживанням та корупційним ризикам, вже вирішили.

До того ж співробітники поліції оприлюднили повний перелік розташування пристроїв вимірювання станом на сьогодні, 8 жовтня.

Напередодні «пілотного тижня» Олексій Білошицький, перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції, наголосив, що після умовно «тестового» періоду, який закінчиться вже через сім днів, порушники будуть притягуватися до адміністративної відповідальності відповідно до чинного законодавства. А в майбутньому планується обладнання патрульних авто приладами фіксації швидкості безпосередньо в русі.

А вже сьогодні Білошицький спробував відповісти на деякі питання щодо пристроїв TruCam. Так ось, згідно з текстом допису, на даний момент патрульна поліція буде використовувати «понад 25 пристроїв, але дуже скоро їх буде більше». Окей, тільки не можу зрозуміти: як це, понад 25? Йдеться про 26 чи 8543? Точність – наше все. Але рухаємося далі. Правоохоронець запевняє: у майбутньому також працюватиме й автоматична фіксація швидкості, але це процесуально інший вид притягнення до відповідальності. Не забули і про євробляхи: хвилюватися не варто, всі свої штрафи отримають, бо в межах використання «Трукамів» транспортні засоби будуть зупинятися, а постанова складатиметься на місці. І наостанок: часу на «льготний» період є до 15 жовтня включно, після цього патрульні почнуть виписувати перші постанови.

Правник та експерт громадської організації LEAD office Тарас Гук зауважив, що запровадження TruCam на українських дорогах – це дуже правильний та потрібний крок, адже швидкість – це основний фактор смертності та травматизму на дорогах. Однак зробити це варто було ще три роки тому. І коли фахівець спробував донести цю інформацію до самого Білошицького, який, власне, і відзвітував про запровадження пристроїв, той у відповідь… забанив автора коментаря.

Втім, як зазначив Гук напередодні «дебюту Трукамів», протягом трьох останніх років нічого не заважало їхньому запровадженню. І ще кілька деталей: постанову будуть виносити не на власника, а на безпосередньо водія-порушника, і разом з тим експерт пророкує збільшення кількості погонь за тими, хто дозволив собі перевищити встановлений ліміт швидкості.

Пізніше Гук додав, що місця використання TruCam, попри ідею фіксування лише в місцях концентрації ДТП, залишаються повною дискрецією поліції. Тобто якщо раніше існували формальні обмеження місць, де не можна фіксувати перевищення швидкості (певна відстань до населеного пункту чи знаку), то нині це питання начебто нічим не регулюється.

У підсумку до своїх роздумів правник узагальнює: фіксація перевищень швидкості є правильним та потрібним кроком, однак TruCam у ручному режимі є дуже малоефективним засобом порівняно з автоматичною системою. Крім того, незрозуміло, чому МВС зволікало із цим рішенням протягом трьох років, та коли нарешті з’явиться автоматична система фіксації?

Втім, критика та негативні відгуки ніяк не заважають правоохоронцям налаштуватися на активну та результативну роботу. Як зазначив ветеран російсько-української війни та нині співробітник патрульної поліції Василь Коряк, попри крики та «зраду», вони (себто правоохоронці) не збираються зупинятися та будуть наводити порядок на українських дорогах у міру своїх сил та можливостей.

Про роботу TruCam відзвітували і на сторінках патрульної поліції в різних областях. Наприклад, на сторінці поліції Одещини розповіли, що пристрій має спеціальний алгоритм шифрування, що унеможливлює втручання в систему чи будь-яке корегування даних.

Окрім того, як і обіцялося, до допису прес-служба поліції додала повний перелік місць зі встановленими дорожніми знаками 5.70 «Фото- відеофіксування порушень Правил дорожнього руху». В Одеській області таких місць виявилося всього шість. У поліції закликають учасників дорожнього руху неухильно дотримуватися правил та бути взаємоввічливими. А також нагадують: за перевищення швидкості більш як на 20 км/год штраф складатиме 255 грн, а для тих, хто дозволить собі більш ніж 50 зайвих км/год, очікує штраф на суму у 510 грн. Та знову ж таки нагадаю, до 15 жовтня правоохоронці не штрафуватимуть водіїв, оскільки, згідно з офіційною заявою МВС, діятиме «пілотний» режим роботи з новими пристроями.

А ось колишній голова прес-служби Міністерства інфраструктури Ельдар Салімов непогано висміяв тих, хто за кожної нагоди ладен виступити з критикою роботи правоохоронців, незалежно від того, має він на це причини чи ні. Пояснює на прикладі з самого допису: спочатку патрульних висміюють і жорстко критикують за те, що окремі водії перевищують у всіх на очах швидкість, паркують свою автівку, як і де хочуть. А коли ті ж самі патрульні починають штрафувати за неправильне паркування та перевищення швидкості… ті ж самі люди знову починають їх критикувати. Одним словом, у Києві, та й в усій Україні минав перший день роботи TruCam. Окремі «прихильники» патрульної поліції та всіх правоохоронців грали у свою улюблену гру.

І наостанок, аби нарешті трохи завершити з цими постійно складними словами про якісь там трушні чи нетрушні пристрої, пілотні дні та перевищення, пропоную вашій увазі класичне узагальнення у вигляді традиційної для нашого огляду фейсбукової творчості. «Слава богу, нам говорять, на яких вони дорогах, це вже легше, хоть нємного», – і хіба ж хтось із тим буде сперечатися? Тож, котики, будьте уважними на дорозі, не забувайте користуватися пасками безпеки та не забувайте: легше та безпечніше просто дотримуватися правил дорожнього руху, аніж кожного дня намагатися вивчити, де ж на твоїй дорозі сьогодні буде стояти той один із понад 25-ти TruCam. Побачимось!

Збирав реакції та перечитував ПДД Степан Коза

Залишити коментар