Неділя, 25 жовтня

Одеса вмирає в Москві

Тиждень тому помер Роман Карцев. Славетний одесит, який вже давно живе у Москві. Там він працював. Та й помер. Не доживши до вісімдесяти років. Він не забував рідне місто, багато разів приїжджав сюди, і рідне місто щиро вітало його. І я впевнений, що Одеса сумує за Романом більше, ніж Москва.

Як шкода! Шкода, що помер. Шкода, що в пам’яті більшості він залишиться як Швондер у фільмі «Собаче серце» – персонажем, на якого він у житті зовсім не був схожий! Як шкода, що під кінець життя він дозволив собі (як і багато діячів культури Росії) висловлювання, які можна пробачити, але забути важко. Я не був знайомий із Романом останні двадцять років. Я знав його зовсім молодим учасником «Парнасу» в Одесі, яку він покинув назавжди і назавжди в ній залишився. Назавжди.

Я його дуже любив і люблю. Він, незважаючи на те, що довго жив у Москві, залишався «традиційним одеситом», можливо, дещо перебільшеним. Це не мій улюблений типаж, але у виконанні Карцева він був чудовим. Роман зробив великий внесок у традиції одеського гумору. І ми можемо пишатися тим, що Одеса народила такий талант, хоч і не спроможна була утримати його. Протягом десятиліть Роман був громадянином Росії. Мабуть, відчував себе росіянином. Те, що він зробив і свій (невеликий) внесок у путінську пропаганду, мене засмучує… Але ж ніхто нікого любити не зобов’язаний. Зокрема й країну, в якій жив колись. Власне, вона і не була тоді країною, якщо вже зовсім відверто – любити Україну для традиційного одесита – «поганий смак», а в Москві «наші» жили й процвітали. У мене немає жодних неприязних почуттів до покійного. Завжди буду тепло згадувати про нього. Але «осад залишився», і з цим теж нічого не поробиш.

Традиційна Одеса залишила наше місто, вона живе та вмирає в Москві й інших містах планети.

Борис Херсонський

Залишити коментар