Середа, 28 жовтня

Орієнтовно о 03:30 ночі на 6-му військовому арсеналі, що поблизу міста Ічня Чернігівської області, почалися вибухи. Згодом інформацію підтвердили й офіційні установи. Нині на місці працюють надзвичайники, військові та правоохоронці, людей евакуюють. Також повідомляють про перекриття трьох доріг державного значення та посилення заходів безпеки на кордоні. Більше інформації – у реакціях від Opinion.

Як повідомили на сторінці генштабу ЗСУ, інформація про вибухи надійшла о 3 годині 30 хвилин від начальника 6-го арсеналу, що в районі населеного пункту Ічня Чернігівської області. Одразу були повідомлені всі відповідні служби та органи місцевої влади, а також був розгорнутий штаб ліквідації надзвичайної події.

Згідно з останнім повідомленням з Генерального штабу ЗСУ, інтенсивність вибухів на 6-му арсеналі значно зменшилася, спостерігається задимленість. Цивільних мешканців району евакуйовано до населених пунктів Іржевець, Парафіївка та Івангород. ДСНС повідомляє, що всього було евакуйовано близько 12 тис. осіб. Інформація щодо жертв не надходила.

У штабі Збройних сил України також звернулися до представників ЗМІ, аби ті використовували лише правдиву та перевірену інформацію.

Втім, далеко не для всіх подібні прохання є дієвими. Так, співробітники каналу «112» почали поширювати неправдиву інформацію щодо кількості боєприпасів, які зберігаються на території 6-го арсеналу. Про це повідомили в Міністерстві оборони України.

На місці подій також перебуває Віктор Муженко, головнокомандувач ЗСУ. За його словами, розгорнуто штаб ліквідації, наявними силами та засобами проводяться відповідні обмежувальні заходи по всій території Чернігівської області та вздовж державного кордону.

На сторінці Чернігівської обласної державної адміністрації наголошують, що станом на 9-ту годину ранку інтенсивність вибухів зменшилась, однак по допомогу через погане самопочуття звернулися 63 людини. Для тих, хто бажає допомогти постраждалим, триває збір гуманітарної допомоги в будівлях Ніжинської та Прилуцької РДА, а також у приміщенні Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи ОДА.

Втім, ситуацію контролюють не лише представники ЗСУ, але й у Міністерстві інформаційної політики. Заступник міністра Дмитро Золотухін підтвердив, що рік тому українськими медіа вже поширювалась інформація про те, що серед складів, що перебувають під загрозою, фігурує Ічня, однак додав, що всі служби на момент публікації допису працюють.

Сам заступник міністра слідкує за ситуацією з четвертої години ранку. За його словами, у Міністерстві здійснюється моніторинг розповсюдження інформації в соціальних мережах та в онлайн-ЗМІ. Не виключено, що кризова ситуація буде супроводжуватися розповсюдженням фейкових новин, підбурюванням паніки, спробами завадити конструктивним діям із ліквідації наслідків події.

Згодом Золотухін також оприлюднив міні-звіт того, кому на українських телеканалах віддають перевагу в коментуванні вибухів у Ічні. За його словами, баланс все ж схиляється до «експертів», а не до відповідальних за ситуацію посадовців. Російські ж ЗМІ, вочевидь, вичікують на мить, коли в українському просторі зрада сягне певного, зручного для них, рівня.

Натомість міністр інфраструктури Володимир Омелян пов’язує всю ситуацію з Росією. Для тих же, хто прагне шукати на питання винних іншу відповідь, міністр радить пригадати нещодавню «солсберівську двійку» нібито туристів. Однак, перейдімо до офіційної інформації. У зв’язку із пожежею та вибухами Міністерством інфраструктури задля безпеки польотів введено заборону на використання повітряного простору в радіусі 30 кілометрів. Окрім того, закрито рух усіх видів транспорту на кількох автошляхах, а «Укрзалізницею» підготовлено та надано пожежні потяги для локалізації вогню на військових складах. Також за необхідності вже готовий пасажирський поїзд для евакуації населення з місця надзвичайної ситуації.

Історик і журналіст Ростислав Мартинюк наголосив, що траса Кіпті-Глухів, що на північ від Ічні, не перекрита, і вантажівок та автівок, як завжди, багато. Однак ще більше автора допису дивує той факт, що доволі нерідким випадком є автотранспорт із номерами Росії. Мартинюк запропонував знову заговорити про візовий режим із РФ, оскільки 100 млн власників паспортів країни-агресора без обмежень можуть дістатися тієї ж Ічні… рейсовими автобусами.

А ось політичний експерт Олексій Мінаков спробував подивитися на цю ситуацію з іншої точки зору. За його словами, вибухи в Ічні б’ють, насамперед, по рейтингу чинного президента, оскільки у сприйнятті людей будь-які подібні події підривають його авторитет і девальвують голосні заяви про могутність. А тому сьогоднішні події є ідеальними для політичних конкурентів Порошенка.

Нардеп Ігор Мосійчук розповів, що нібито місцеві жителі повідомляють про безпілотні літальні апарати, котрі бачили вночі. За словами народного обранця, перші чотири вибухи відбулися майже одночасно в різних місцях арсеналу. Тому, передусім, мають бути встановлені, затримані та притягнуті до відповідальності ті, хто вчинили диверсію.

Перед цим Мосійчук намагався довести, що збіг вибухів із днем початку Собору в Константинополі, де розглядається питання надання українській церкві томосу, і днем розгляду питання зняття санкцій із РФ не є випадковим.

А блогер Денис Казанський пригадав, що рівно рік тому, після вибухів у Калинівці, журналіст Юрій Бутусов написав допис про те, які склади ще перебувають у зоні ризику і де може вибухнути наступного разу. Ічня в цьому переліку була на другому місці. Так ось, Казанський наголошує на тому, що жодні висновки з попередніх пожеж не були зроблені, бо журналіст знав за рік наступне місце вибуху, не знали тільки чиновники, які відповідають за безпеку таких місць.

Сам же Бутусов розповів, що пожежа в Ічні нагадує сценарій подій у Калинівці. До слова, 6-й арсенал, за словами журналіста, вважався одним із відносно найбільш захищених складів. Власне, головред «Цензор.Нет» наголошує на тому, що існує лише одна версія цих подій – диверсія.

Думаю, цілком очікувано, що прокоментувати події в Ічні вирішили чимало користувачів мережі, однак далеко не всі дописи мають у собі хоча б мінімальну частку адекватності та позбавлені відчуття паніки та постійної зради. Серед невеликої кількості безпечних до сприйняття повідомлень – пост блогера, письменника та журналіста Павла Бондаренка, який спробував відповісти на популярний закид про те, що «у всьому світі нічого ніде не вибухає, таке можливо лише у нас». Так ось, для того аби вирішити це питання, достатньо… лише погуглити та отримати цілий перелік вибухів по всьому світу.

До того ж, за словами Бондаренка, ще півроку тому склади в Ічні були включені до списку потенційно вибухонебезпечних, однак не всьому можна запобігти. Особливо якщо електропроводка не ремонтувалася близько 40 років, а система вентиляції померла ще 30 років тому. І якщо умови зберігання боєприпасів не відповідають елементарним нормам, а вивезти їх немає куди, такі «драми», за словами журналіста, можуть трапитися. І трапляються вони у всіх, не лише в Україні.

До численних експертів звернувся і журналіст Василь Крутчак, із відчутним сарказмом попіклувавшись про їхнє здоров’я. Адже як так: то невдалі моменти Макгрегора, то День юриста, тепер вибухи в Ічні. Треба ж хоч на кілька хвилин вийти подихати повітрям, інакше звідки взяти свіжі версії тих вибухів?

Але серед таких експертів бувають і, як виявилося, народні депутати. Ось, наприклад, Віктор Чумак, який пообіцяв обов’язково поцікавитися, скільки коштів пішло з бюджету на удосконалення охорони складів із боєприпасами та арсеналів і що було зроблено безпосередньо в Ічні. Звісно, пане Вікторе, так і зробіть, бо як же це може бути, подумати на такими питанням завчасно, правда?

Збирав реакції Степан Коза

Залишити коментар