Четвер, 23 січня

І трохи новин з-за поребрику. Синод РПЦ розірвав церковне спілкування із Вселенським патріархатом. Причина, мабуть, зрозуміла для всіх – рішення про надання автокефалії для Української церкви. У мережі ця новина стала головною за останню добу, жарти про «розкольників», здається, не матимуть кінця ще довго. А ми що? Ми зібрали традиційний огляд реакцій від Opinion.

Отже, почнемо з думки речника УПЦ КП Євстратія Зорі, котрий наголосив, що рішення РПЦ цілком і повністю повторює політику Кремля, себто самоізоляція у відповідь на законні рішення міжнародної спільноти. Просто так буває, патріарх МП Кирило з 1991 року є «архітектором розділення української церкви», тому йому важкувато визнати свою провину та помилки за 27 років хибної діяльності. Але тепер для всіх, хто належить до Московського патріархату в Україні, виникло одне питання: іти у розділ разом із РПЦ чи залишатися в єдності з помісною українською церквою? Отаке.

А ось для нардепа Ігоря Мосійчука така новина, безумовно, стала радісною. За його словами, рішення Синоду РПЦ має змусити світове православ’я припинити допускати до богослужінь та причастя на Афоні та в храмі Гробу Господнього «розкольників з РПЦ».

Так, щодо розкольників давайте визначимось одразу. Архімандрит Кирило Говорун у своєму дописі пояснив, чому власне дії РПЦ не є розколом. По-перше, для цього необхідна згода обох сторін про те, що вони більше не спілкуватимуться один з одним. Нічого такого з боку Константинополя чутно не було. По-друге, у разі глобального розколу всі інші помісні церкви повинні будуть визначитися, з ким вони. Чи захочуть вони робити це? Навряд чи. У підсумку експерт констатує: це не розкол, а тріщина. Та й більш уявлена однією церквою, тому що інші церкви на це не звертатимуть своєї уваги. Отак, тому далі до «розкольників» у огляді ставимось більше як до легкої іронії, добре?

Натомість політичний експерт Олексій Мінаков спробував пояснити, чому РПЦ – це «секта». На його думку, у них банально немає томосу. Цей факт «сплив» якраз через їхню надмірну увагу до питання надання автокефалії Українській церкві. Крім того, якщо відкинути всю цю офіційність і канони, де-факто, за словами експерта, Російська церква продовжує виконувати роль четвертого відділу п’ятого управління КДБ, але вже в лавах ФСБ. І вірою тут, звісно, зовсім не пахне. Ось такі представники Бога на землі, ось така секта Путіна.

Політологиня Галина Куц вирішила не відходити від питання канонів та поцікавитися, чи було це рішення правомірним. Адже ухвалено його було на території Білорусі, яка є частиною Київської митрополії. Хоча, як розмірковує авторка, РПЦ могла спеціально проголосити рішення саме там, аби потім воно вважалося недійсним. Хах, яка «багатоходівка».

Блогер Mason Lemberg переконаний, що рішення РПЦ є свідченням того, що ця церква не має нічого спільного з релігією, православ’ям і християнством взагалі. Ба більше, блогер запропонував називати речі своїми іменами і після завершення процедури отримання автокефалії Української церкви перейменувати «секту» в «Московську розкольницьку псевдоправославну церкву». Ох ці блогери, коли сарказм та іронія з жартами якось незрозуміло маскуються в тексті, і ти думаєш, до чого воно тут.

Актор та волонтер Мирослав Гай наголосив, що самі віряни тут ні до чого, бо вони не винні, що одну з найбільших православних громад очолили «кгбшники-сатаністи», які намагаються перетворити цю громаду на розкольників. Так ось, вихід блогер бачить лише один – долучатися та переходити в Українську помісну православну церкву, не втрачати зв’язку з церквою у Константинополі та можливості їздити молитися на Афон. Ну, от останнє взагалі прозвучало так, ніби десь у Росії є автобус «Москва – Афон», який відправляється кожні 15 хвилин та завжди повністю набитий вірянами. Та то таке.

Політолог Віктор Таран звернув увагу на дещо інше питання: що будуть робити Сербська та Антіохійська церкви? У разі якщо вони приєднаються до РПЦ, це виглядатиме загрозливо. Якщо ж проігнорують демарш Москви, тоді мова вже буде винятково про подальшу ізоляцію Росії. Ну, не першу, ви ж зрозуміли. Просто цього разу в духовному плані.

Журналістка Яніна Соколовська констатувала, що РПЦ втратила Україну, адже рішення, якому присвячений наш огляд, – це «останнє прощання слов’янки». Таким чином, «русский мир», не виявивши християнської смиренності та любові, відступив у найбільш чутливій точці – духовності, потрапивши у пастку, розставлену Константинополем. Амінь!

А письменник, психолог і психіатр Борис Херсонський розповів, яким чином Москва могла вчинити інакше. Ось уявіть, МП не заважає Україні отримувати томос і навіть бере участь у загальному зборі. Навіщо? Бо таким чином можна було б поглинути Українську церкву, а новообраний лідер, звісно, був би якраз із лав Московського патріархату та займав би проросійську позицію. Ну, ось якось так, далі, думаю, сценарій цілком зрозумілий. Боже, як добре, що вони до того не додумались. Знаю, ти кожному даєш відповідно до їхніх потреб та можливостей.

Щоб ви розуміли популярність цієї новини, прокоментувати її взявся навіть радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк. Ну, як прокоментував. Побажав щасливої дороги для РПЦ на шляху розриву стосунків із Константинополем. Втім, додає, що цього варто було очікувати, РПЦ перетворилася на «імперську секту», а ми створюємо автокефальну помісну Українську церкву і йдемо своїм шляхом зі світовим православ’ям разом із Константинополем. А, ще готуємося протистояти деструктивним діям та упереджувати провокації путінського режиму. На цьому етапі Шкіряк, мабуть, пригадав, що він все ж таки, насамперед, радник Авакова, а потім вже блогер вільної тематики.

Політична експертка Олеся Яхно-Белковська припустила (можливо, і жартома, я без цих ваших смайликів нічого не розумію), що так недалеко і до реалізації ініціативи виїзних віз для всіх росіян. Ну всьо, тепер на Афон точно ніяк. Хіба що полями-полями.

А ще оце рішення нагадало експертці фразу одного росіянина про те, що «гріх розкольництва не змивається навіть кров’ю». Цікаво, сказано це було ще на початку 2000-х років, а тепер дядько, мабуть, червоніє та гикає. Бо не знає, що робити.

Ну, а наостанок я додам трохи жартівливих дописів та одну прекрасну картинку, автору якої я безмежно дякую, хоча й не можу його відшукати. Як будете знати, маякніть, подякую особисто. Тож амінь, любчики-котики, тиждень у нас почався доволі вдало. Побачимось у наступних реакціях!

Збирав реакції та ставив шлагбаум для РПЦ на Афоні Степан Коза

Залишити коментар