Вівторок, 27 жовтня

Відомий кремлівський пропагандист та провокатор Грем Філліпс, схоже, знову вирішив нагадати про себе. На цей раз він поглумився над могилою Степана Бандери в Мюнхені, обірвавши прапори України та УПА та прив’язавши до могильного хреста банер із образливим написом. Результати своєї «роботи» Філліпс оприлюднив на власному каналі в YouTube. Більше про нові вибрики друзів Москви – у реакціях від Opinion.

Власне, саме відео, де Грем Філліпс вкотре нагадує про свою сутність та джерела фінансування, я вирішив не додавати до цього допису. За потребою його можна без жодних проблем відшукати в мережі. Тим більше, що ролик миттєво підхопили проросійські ресурси та «ЗМІ» Росії. Власне, не здивуюсь, якщо на це й розраховували.

Отож, перш ніж переходити до коментарів та реакції української блогосфери, пропоную одразу з’ясувати, як відреагували офіційні особи та установи. А вже потім, із чистою совістю, візьмемося за традиційний огляд. Так ось, невдовзі після оприлюднення допису народний депутат Володимир Ар’єв повідомив, що німецька поліція взяла до уваги відео з могли Степана Бандери. Саму ж ситуацію народний обранець прокоментував доволі лаконічно: «“Русскій мір“ – це вірус, що пошкоджує мозок». Ага. А якщо туди ще додати трохи «русскіх» грошей, виходить взагалі цікавезно.

На сторінці посольства України в Мюнхені зазначили, що, за результатами звернення родичів Степана Бандери та низки приватних осіб, мюнхенською поліцією було заведено справу за статтею про порушення спокою померлих. Також паралельно не виключається можливість притягнення Філліпса до відповідальності за паплюження пам’яті померлих. Нині проведено всі необхідні оперативно-слідчі дії. Найближчим часом відповідний пакет документів буде переданий до прокуратури.

Окремо на сторінці посольства подякували громадянам, які перебували на цвинтарі під час незаконних дій Філліпса та вирішили не відповідати агресією та насильством на його провокації. Саме тому джерело агресії є одним та очевидним, що значно спрощує оцінку ситуації для правоохоронних органів.

Звернув увагу на вчинок російського пропагандиста й міністр закордонних справ Павло Клімкін. Він заявив, що Російська імперія воювала з Україною та УПА, потім убила Бандеру, а тепер сплюндровує його могилу руками пригодованих провокаторів. Утім, міністр пообіцяв, що правову оцінку дасть неупереджена прокуратура.

Прокоментували дії пропагандиста й в Українському інституті національної пам’яті. За словами Павла Подобєда, співробітника установи, цей випадок не лише закликає нас до реакції на рівні МЗС, але водночас знову піднімає надзвичайно важливе питання: створення Українського національного пантеону. Голова інституту Володимир В’ятрович пояснив, що під національним пантеоном передбачається місце, де будуть знаходитися справжні та символічні поховання найвизначніших діячів української історії. Це буде дуже важливо для всіх, адже тільки там, де пам’ятатимуть загиблих, є ті, хто захищає живих.

Ясна річ, новина про вчинок російського найманця сприйнялась українським сегментом мережі доволі однозначно. До прикладу, народний депутат Ігор Мосійчук наголосив, що вороги бояться Бандеру мертвим, і тому постійно намагаються спаплюжити його могилу. Нардеп заявив, що бере справу під особистий контроль і вимагає від МЗС та посольств у Німеччині і Британії відповідних звернень до правоохоронців. Мосійчук додає: якщо по Грема Філліпса не прийдуть європейські правоохоронці, по його душу прийдуть українські націоналісти.

А ось блогерка Олена Добровольська зізналася, що вірить у паралельний світ, та пояснила, що бачила не одну «притрушену» істоту в своєму житті, яка сильно поплатилася за те, що сунулась у той світ. Отак, каже авторка, скільки було тих, кому пригоріло від самого імені, а Бандера все одно живіший за них усіх.

Блогер та ветеран Роман Кулик у свою чергу наголосив, що з Філліпсом все зрозуміло, натомість його роздратували ті, хто прийшов вшанувати Бандеру в день його смерті, а потім мовчки дивилися на істерики та крики російського пропагандиста. Кулик вважає, що принаймні хтось міг би здогадатися, що провокатор Кремля прийшов сюди не просто так.

Громадський активіст Дем’ян Ганул звернувся до міністра закордонних справ та інших народних депутатів, аби ті запобігли подібним провокаціям та доклали максимум зусиль, аби могилу Степана Бандери перепоховали на батьківщині.

До міністра також звернувся й журналіст Олексій Годзенко, наголосивши, що за свої дії Грем може понести цілком не ілюзорне покарання, та запитавши, чи збираються в цьому напрямі працювати в МЗС.

Політик та «свободівець» Юрій Сиротюк наголосив, що після того, як Петро Порошенко запровадив вітання «Слава Україні» у війську, він був зобов’язаний захистити пам’ять і честь Степана Бандери та Романа Шухевича, відновивши відібрані в них звання Героїв України. Але ще більш важливо, на думку політика, захистити всіх українських героїв від осквернення. У тому числі, і за рахунок створення національного пантеону героїв.

А ось волонтерка Ксенія Бикова, не без іронії, підкреслила, як сміливо та відчайдушно боровся з прапором УПА російський пропагандист. При цьому, державний прапор України він чіпати не став. Із цього волонтерка пропонує зробити такий висновок: давно час червоно-чорний стяг зробити прапором ЗСУ, і тоді ніхто не зможе до нього доторкнутися, як і до державного.

Натомість блогер та експерт ринку праці Сергій Марченко впевнений, що Філліпс потоптався не по могилі Степана Бандери, а по всій Україні, адже й метою його кураторів є не померлий Бандера, а всі ми. На думку автора допису, Москва наймає подібних «героїв», аби хоча б якось применшити біль найбільшої трагедії Росії – остаточної втрати України, котра годувала їх останні 300 років.

Історик Ігор Ходак звернувся до німецьких правників, адвокатів Мюнхена та Німеччини українського походження з проханням не залишатися осторонь, а загнати цього «гидкого кремлівського песика» до буди за наругу над могилою борця з нацизмом та комунізмом і знущання над стягом.

Євген Лешан, журналіст та колишній політик, припустив, що Грем просто не врахував, що позування з мертвими (як, наприклад, із пам’ятником Бандери) може призвести до прямо протилежних наслідків. Ну, прийде та наведе порядок, як і обіцялося. Принаймні, особисто з Гремом Філліпсом.

Обурився вибрикам прокремлівського провокатора й журналіст та блогер Віктор Лешик, припустивши, що хоча б у якійсь країні все ж зможуть знайти управу для цього «антифашиста». Ну що ж, цілком можливо, що цією країною буде Німеччина. Особливо, враховуючи останні заяви консульства України в Мюнхені. Ще б Грема якось спіймати.

Питання про створення військового меморіального кладовища (умовний термін «Арлінгтон») та національного пантеону підняв на своїй сторінці й журналіст та телеведучий Віталій Гайдукевич. На його переконання, якщо місце для «Арлінгтону» досі є проблемою, то місце для національного пантеону вже є. Журналіст наголошує: нам конче потрібен цей комплекс. Це має бути місце, де може бути перепохований прах обмеженого кола людей, із якими ототожнюється боротьба за українську державність. Там постійно має бути церемонія зміни почесної варти, а також саме туди мають їхати президенти після інавгурації.

Більше того, Гайдукевич переконаний, що нічого складного в цьому немає, бо вже є відпрацьований механізм створення документації та конкурсу по музею Революції Гідності. Із національним пантеоном слід, на думку автора, вчинити аналогічно. Тим більше, що від вказівки почати роботу до урочистого відкриття може минути менше п’яти років. Тому нам і залишається два варіанти: або рефлексувати на новини, або почати збирати нашого цвіту з усього світу, де це під силу. Бо Україні потрібне місце сили.

Збирав реакції Степан Коза

Залишити коментар