Субота, 31 жовтня

Андріївську церву передали в користування Константинополю відповідне рішення підтримали 237 народних обранців. Законом встановлюється, що церква як культова споруда перебуває в державній власності, але передається в безкоштовне постійне користування Вселенському патріархату для богослужінь, релігійних обрядів та церемоній. Мета передачі – забезпечити релігійні потреби віруючих у відновленні та збереженні зв’язків із Константинопольською цервою. Більше деталей – у реакціях від Opinion.

Президент України Петро Порошенко пояснив, що передача Андріївської церкви Константинополю є ще одним кроком у наближенні до головної мети – отримання Томосу про автокефалію українською церкви. До слова, автором законопроекту є саме Порошенко.

Щодо реакції самої церкви, то в офіційному зверненні наголосили: церква залишається у власності держави, реставраційні роботи буде продовжено до їх повного завершення, весь штат пам’яткоохоронців Національного заповідника буде й надалі продовжувати свою роботу, а з представниками Церкви Вселенського Патріархату буде укладено договір про користування пам’яткою відповідно до чинного українського законодавства.

Андрій Парубій, голова Верховної Ради, пояснив, що ті, хто наголошує на тому, що Україна нібито віддає Вселенській Патріархії державну власність, насправді лукавлять та розганяють російські інформаційні «темники». Адже Андріївська церква залишається у власності держави, натомість ми відновлюємо історичну справедливість та повертаємо в Київ Ставропігію Церкви-Матері.

Прокоментував цю тему й політичний експерт Олексій Мінаков. Він також підкреслив, що ніхто нічого не дарував і не давав, адже церква залишається у власності української держави, а не російської чи турецької. Окрім того, жодних скривджених чи ображених немає, оскільки рішення було погоджено з церковними ієрархіями, у тому числі з предстоятелем УАПЦ. Вхід до церкви й надалі лишатиметься вільним для всіх, а підтримане нардепами рішення сприятиме прискоренню отримання Томосу про автокефалію. І це, на переконання експерта, є найголовнішим позитивним ефектом для нашої країни. Мінаков називає це формою віддяки України Вселенському патріарху за незалежність української церкви від Москви. Але виглядає все цілком вигідно: ми передаємо в користування лише одну церкву, а взамін отримуємо історичний документ про автокефалію. Жодної зради та жодних негативних наслідків, лише стратегічна вигода та користь.

Натомість народний депутат та лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко переконаний, що чинний президент України цинічно піариться на церковному питанні, оскільки для передачі Андріївської церкви в користування Константинопольського патріархату достатньо було рішення уряду, а не цілого парламенту.

Народний депутат Ігор Луценко підкреслив: шкода, коли про наші визначні святині згадують лише тоді, коли їх хочуть використати як розмінну монету в політичних комбінаціях. Адже Адріївська церква вже другий десяток років є кандидатом в об’єкти Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Автор допису наголошує: він не знає про жодний крок, який було зроблено тими, хто зараз цю церкву передає, аби просунути цей процес Усе залежить від роботи України та її дипломатії, а така робота відсутня.

Більше того, так само, за словами народного обранця, ніхто не захищає й Лавру, яку віддано державою Московському патріархату. А внаслідок цього було, між іншим, знищено історичну підлогу у Хрестовоздвиженській церкві, зруйновано унікальний розпис церкви Різдва Богородиці, створено цілу нову вулицю з готелями й ресторанами праворуч від Економічних воріт тощо. От така релігійна політика.

Політолог Віктор Таран також спробував розкритикувати тих «експертів», котрі обурюються, що церкву начебто передають якомусь «лівому чуваку» з Константинополя. Ну, по-перше, не «лівому чуваку», а Вселенському Патріарху, із точки зору християнської православної ієрархії канонічніше не буває. А по-друге, ті самі «експерти» чомусь не обурюються, що Московській церкві віддали в управління Києво-Печерську лавру, Почаївську лавру та низку інших святинь, а отже гроші вже багато років системно йдуть до Москви. Ну що там, шановні «експерти» та «фахівці», щось пішло поза планом?

Над тим самим розмірковує й українська письменниця Євгенія Чуприна, наголошуючи, що перебування Лаври в руках іноземних бандитів, які танцюють на кістках наших святих, побудова МАФу на фундаменті Десятинної та ряд подібних речей хвилюють її дещо більше, ніж передача Андріївської церкви Константинополю.


А тепер маленьке запитання, котре навіть не дуже й стосується власне церкви. А як так вийшло, що проти недоторканності Вілкула проголосувати не вийшло? Ну ви ж можете, коли хочете? Ось і блогер Борис Немировський каже про те саме.

Ну і трохи жартів від блогера та політолога Леоніда Швеця. Головне, на вечерю приготуйте щось гостреньке.

Збирав реакції та колекціонував диванних «експертів» Степан Коза

1 комментарий

  1. Як же той-хто-ніколи-не-бреше любить дарувати чуже… всі забули вже як Савченко помпезно дарували квартири та землю за рахунок платників податків

Залишити коментар