Вівторок, 24 листопада

З листопада ціни на газ для населення будуть підвищені на 23,5 %. Таке рішення стало результатом переговорів із Міжнародним валютним фондом. За словами українського прем’єр-міністра, ціни могли зрости на 60 %, але впродовж переговорів все ж вдалося знайти компроміс. Трохи більше про газове питання – у реакціях від Opinion.

Президент України Петро Порошенко наголосив, що поточний стан економіки дозволив би країні обійтися і без запозичень від МВФ та підвищення тарифів, якби не пікові розрахунки по старих кредитах, які належить виплатити ще з 2009 року. За словами гаранта, найбільше «нахапалися» кредитів саме ті політичні сили, які сьогодні найголосніше захищають простий люд. І тепер за ними хтось має прибрати, фактично віддати гроші.

Окремо Порошенко запевнив, що поставив перед урядом жорстку вимогу: захистити людей, розширити програму субсидій та збільшити кошти на виконання цієї програми, аби від зростання тарифів не постраждали найменш захищені верстви населення і взагалі будь-хто, для кого це підвищення є критичним.

Натомість Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, спробував запевнити читачів, що підняття цін на газ є вимушеним кроком, адже це зобов’язання Україна взяла на себе ще у 2008 році. І якщо не виконати його зараз, є ризик повернутися в дефолт та часи гіперінфляції. Також Гройсман наголосив, що 23,5 % – це менше за первинні вимоги, що висувалися з боку МВФ.

Втім, вже сьогодні прем’єр пообіцяв, що газу має вистачити на опалювальний сезон. Вочевидь, мається на увазі, що ціни на паливо ще більше поки що не зростатимуть.

Блогер Сергій Наумович звернув увагу на те, як по-різному президент і прем’єр прокоментували підвищення тарифів на газ. За його словами, це демонструє, що Гройсман, який не збирається балотуватись у президенти, бере негатив на себе. Натомість, Порошенко, очевидно, візьме участь у виборчих перегонах, а тому піклується про позитивний імідж.

Фінансист і президент інвестиційної групи «Універ» Тарас Козак зізнався, що вважає рішення уряду слабким та шкідливим. На думку експерта, значно кращим для України було б приведення ціни на газ для всіх споживачів до ринкового рівня. Адже в нашій країні вже є ринок газу, але поки що лише для промислових споживачів. Захищати ж, за словами Козака, потрібно незаможних українців. Важливим тут є саме ключове слово – «незаможних», а не всіх підряд. Адже не може бути однакової ціни для пенсіонерів із маленькими квартирами та олігархів із величезними маєтками.

А ось політичний експерт Олексій Мінаков наголосив, що питання газу може… визначити результати президентських виборів і курсу України. Росія свого часу підсадила Україну на «газовий гачок», і хоча ми вже не купуємо російський газ, у свідомості українців відклалася думка, що «газ дешевий та доступний». Саме тому підняття цін на газ є болісним та відображається на ставленні українців до політиків.

Економіст і народний депутат Олексій Рябчин навів мінімальний перелік кроків, які влада мала виконати для побудови відповідної інфраструктури ринку, скорочення споживання енергії, а, відповідно, і цифр у платіжках людей. Серед перелічених експертом кроків – забезпечення обліку споживання, часткова монетизація субсидії та складання реєстрів їхніх отримувачів й відкриття абонентської бази споживачів, запуск фондів енергоефективності та повномасштабне видобування власного газу. Кожну з тез Рябчин пояснив доволі детально, однак зазначив, що ці теми можна було розкрити і ширше. Наприкінці допису народний обранець констатував: головним правилом взаємодії з МВФ є якомога скоріше… відмовитися від співпраці з МВФ. Це, на його думку, означатиме стабільне зростання економіки, яка здатна самостійно без зовнішніх запозичень генерувати сталий дохід.

Збирав реакції Степан Коза

Залишити коментар