Вівторок, 24 листопада

Тиждень, що минає, видався геополітичним для України. У Європі визнали, що Азовське море перетворюється на театр воєнних дій Росії та України, Сенцов отримав престижну нагороду імені Сахарова (яка, сподіваємося, пришвидшить його звільнення). А нашим комерсантам тепер загрожуються санкції. Детальніше про головне – у традиційному дайджесті від Opinion.


Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через картини Мамсікова

Максим Мамсіков – український художник, відомий не тільки впізнаваною живописною манерою, а і своїм умінням «оживляти» самі буденні сюжети. Фрагменти звичних міських пейзажів, які ми щодня бачимо, але не фіксуємо їх периферійним зором, бо вони фон наших буднів. На полотнах Мамсікова ці нехитрі сюжети раптом оживають та перетворюються в окремі кадри повноцінних історій. Окрім цього, його «маргинальний живопис» дуже затребуваний у Європі. Саме там проходить левова частка його виставок.

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через картини Мамсікова

Підготовка Петра Порошенка до президентських виборів триває. Її публічна частина рекламна кампанія з білбордами: «Армія! Мова! Віра!», організаційна зміна керівників регіонів. Найближчим часом нових губернаторів отримають Київська, Луганська, Черкаська, Чернівецька обласні державні адміністрації. 24 жовтня Кабінет міністрів погодив звільнення їхніх керівників, пише Громадське.

Готуватися до «зачистки» керівників регіонів президент почав майже рік тому. Тоді Верховна Рада змінила правила призначення очільників обласних і районних адміністрацій. Депутати дозволили президентові призначати їх без конкурсного відбору, лише за погодженням з урядом. Відтак очільники регіонів офіційно перестали бути державними службовцями й отримали змогу, зокрема, бути членами політичних партій, що раніше було заборонено.

Окрім того, губернатори контролюють керівників підприємств, підпорядкованих ОДА. Ці повноваження давали змогу губернаторам за часів Кучми та Януковича впливати на результати виборів. Зокрема вимагати забезпечення явки на дільниці працівників державних установ і підприємств та вимагати, щоби вони голосували «правильно».

Із цього моменту було змінено на посадах шість голів ОДА. Першим регіоном стала Волинь: Олександра Савченка змінив на посаді Володимира Гунчака. Показово, що, за соціологічним опитуванням, восени минулого року Волинь стала єдиною областю Західної України, мешканці якої при моделюванні другого туру президентських виборів віддавали перевагу не Порошенкові, а лідерці «Батьківщини» Юлії Тимошенко.

Близько не тільки зима, а й президентські вибори.

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через картини Мамсікова

Поки наші політики грають у «хто стане президентом», російський лідер Володимир Путін вирішив покарати Україну санкціями за «недружні дії». Обмеження будуть економічними та стосуватимуться бізнесу. Уряд РФ підготує список фізичних та юридичних осіб з України, проти яких запровадять «спеціальні економічні заходи». Потім придумає ці спеціальні економічні заходи й проконтролює їх втілення.

«Що страшного», – скаже чимало українців, адже, на їхню думку, ніякого бізнесу з окупантами бути не може. Але не всі такі свідомі. Із 2013-го до 2016 року товарообіг між Україною та РФ скоротився майже в чотири з половиною рази. Проте з 2017 року знову почав зростати. Найбільше українці експортували до РФ мінеральну й хімічну продукцію, машини та обладнання. Також серед лідерів експорту до Росії – продукти харчування, жири та олії. Тому, імовірно, саме цих товарів і підприємств цього разу стосуватимуться санкції РФ.

Розумні вже відкрили собі шлях до Європи – тільки в цьому році наш експорт до ЄС збільшився на 27 %. А от красивим пощастило менше – і вони продовжили бізнес-(а може й інші) стосунки із країною-агресором. Звісно, росіяни можуть затягнути паски та поголодувати – їм не вперше, а нашим бізнесменам доведеться шукати нові ринки збуту. Але годі й сподіватися, що такі комерсанти миттєво стануть свідомими громадянами. Горбатого й могила не виправить.

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через картини Мамсікова

Поки одні комерсанти наново відкривають шлях до Росії, ті ж росіяни перекривають торговельні шляхи нам. «Росія перетворює Азовське море на своє внутрішнє озеро», заявили в Європарламенті (звісно, не у Верховній Раді ж лунати таким заявам). Грубі порушення з боку Росії заважають морській торгівлі, а безпека там настільки нестабільна, що будь-коли може перерости у відкритий конфлікт. У своїй резолюції, ухваленій 25 жовтня, ця євроустанова закликала Росію негайно припинити блокування судноплавства й мілітаризацію регіону, а ЄС та його дипломатичну службу – на випадок ескалації мати напоготові нові санкції.

«Азовське море стало новим морським виміром російських воєнних дій проти України», – констатує документ.

ЄС вже підготував новий пакет санкцій, але, на жаль, він лише дратує ведмедя, який усе ніяк не впаде в зимову сплячку.

Тиждень у призмі: розбираємо ключові події через картини Мамсікова

Політв’язень Сенцов став лауреатом правозахисної премії імені Сахарова. Олег Сенцов – перший в історії українць, який здобув цю нагороду. Премію імені вченого, дисидента та правозахисника Андрія Сахарова Європарламент заснував у 1988 році. Її вручають за видатний внесок у захист прав людини та основних свобод.

Окрім Сенцова фіналістами премії були 11 неурядових організацій, які рятують мігрантів у Середземному морі, а також марокканський опозиційний активіст Нассер Зефзафі, який як і Сенцов, перебуває в ув’язненні.

Олег Сенцов поки що не знає про присудження йому премії, і може дізнатися про це не раніше ніж за тиждень-два. Час у в’язниці плине зовсім інакше, аніж на волі.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін сказав, що Сенцов стане для Росії тим, ким Сахаров став для СРСР – символом боротьби за свободу, за права людини, за розум та світло.

Текст: Костянтин Руль

Залишити коментар