Середа, 28 жовтня

У Глобальному інноваційному рейтингу-2017 Україна зайняла 50 місце серед 127 країн. Досить непоганий результат. Взагалі, українці – народ дуже креативний. Особливо, якщо йдеться про способи заощадити власні гроші, зокрема й на оплаті комунальних послуг, які останніми роками дуже подорожчали.

Однак, хтось, як, наприклад, мій сусід, аби «зменшити» споживання електроенергії у власній квартирі, тягне дріт до винахідливо встановленої власноруч у під’їзді розетки; а хтось спрямовує свій талант на виробництво інтелектуального продукту світового рівня, придумуючи енергозберігаючі технології. Перші – викликають роздратування й відразу; другі – надихають, дають віру в те, щоби шукати власні шляхи, не опускаючи руки та сподіваючись на те, що країна, яка має такі таланти, все ж в недалекому майбутньому дістанеться берегів значно кращого й більш цивілізованого, у всіх сенсах, життя.

Стартап киянина Євгена Еріка SolarGaps, розумні сонячні жалюзі, народився саме з бажання зекономити. Оселившись із сім’єю за містом, винахідник, який закінчив факультет кібернетики КНУ імені Т. Г. Шевченка, почав думати над тим, як зробити власний будинок енергонезалежним. Альтернатива йому бачилась у сонячній енергетиці, для використання якої необхідно було встановити на даху сонячні панелі. Однак, місця для досягнення бажаного результату виявилося недостатньо, до того ж таке рішення було надто дорогим.

«Я тоді зважав на власні потреби, – розповідає журналістам Євген Ерік. –  І зрозумів, що найбільше сонячного світла надходить до приміщення саме через вікна». Це й підштовхнуло винахідника створити розумні жалюзі, які б реагували на зміну кута падіння сонячних променів. У звичну систему жалюзі було вмонтовано сонячні модулі, що активно працюють навіть при розсіяному освітленні. Електроніка ж допомагає визначити найкращий кут розміщення для отримання найбільшої кількості енергії. Керувати рухом панелей на жалюзі тепер можна за допомогою пульта або спеціально розробленого додатку для смартфона.

Розумні жалюзі не тільки захищають від сонця та збирають сонячну енергію, вони здатні також відбивати тепло, що надходить ззовні, тим самим даючи змогу економити на кондиціонуванні приміщення, суттєво знижуючи споживання енергії. Крім того, кондиціонер може живитися енергією з жалюзі.

Потужність SolarGaps на квадратному метрі віконного отвору сягає 150 Ватт при зовнішньому розміщенні жалюзі, й до 100 Ватт – при внутрішньому. За словами Євгена Еріка, такі жалюзі, встановлені у трьохкімнатній квартирі з вікнами, що виходять на південь, здатні виробляти близько 4 кВт на день, тобто 100 кВт на місяць, покриваючи приблизно 50-70 % потреб середньостатистичного споживача. Перетворювач зберігає отримувану енергію та скеровує її в мережу, аби підтримувати домашні електроприлади: комп’ютери, побутову техніку й освітлення. Надлишок енергії можна зберігати й накопичувати, а за бажанням – навіть продавати по «зеленому тарифу» обленерго, стверджує винахідник.

«Зелена енергія» з вікон

Фото: solargaps.com

Найголовніша ж перевага технології – доступність для мешканців багатоквартирних будинків, у яких немає можливості встановлювати на даху сонячні батареї. Чим більше сонця, й чим вище поверх, тим більше енергії можна отримати.

Працювати SolarGaps можуть у різних кліматичних умовах та при різних температурах. Термін служби фотоелементів, за словами розробника, складає 25 років. Перевага й у тому, що жалюзі дуже прості в установці, і користувач після прочитання інструкції зможе встановити їх сам, витративши на це близько 30 хвилин.

Спочатку намірів зробити із своєї ідеї повноцінний бізнес у Євгена Еріка не було. Однак у 2016 році він створив компанію SolarGaps і почав втілювати ідеї в життя. Зі своїм концептом вирушив на iForum-2016, де на нього одразу звернули увагу. Для початку серійного виробництва компанія залучила інвестиції від київського акселератора IoT Hub (де команда поповнилася інженером-механіком й електроніком, а також програмістом Денисом Крутько) і групи «Ефективні інвестиції» українського бізнесмена Ігоря Ліски в розмірі 1 млн дол. Після чого вийшла на Kickstarter – сайт фінансування творчих проектів за схемою краудфандингу. На Kickstarter український винахід зібрав понад 100 тис. дол. На іншій спільнокошт-платформі Indiegogo за кілька місяців вдалося зібрати понад 40 тис. дол.

«Зелена енергія» з вікон

Фото: solargaps.com

Завдяки отриманим коштам Ерік зміг удосконалити жалюзі для зовнішнього застосування. Прототип отримав зокрема й датчик руху, який визначає присутність людини в кімнаті та розпізнає жести. Удосконалені моделі команда показала на виставці Kyiv Mini Maker Faire. Ще 100 тис. дол. у проект інвестував найбільший хардверний акселератор Hax.

Із того часу конструкція розумних жалюзі зазнала багатьох трансформацій. Для виробництва готової версії продукту знадобилося півтора роки – потрібно було знизити собівартість. Однак зупинятися на досягнутому винахідник не збирається. «Я думаю, що проект, до якого я прийшов, потрібен багатьом. Він допоможе змінити енергобаланс у світі», – вважає Євген Ерік.

Як показала кампанія на Kickstarter, цільова аудиторія SolarGaps мешкає не лише в сонячних південних регіонах, наприклад: США, Ізраїлі, Іспанії, Індії й Нігерії. У продукції дуже зацікавлені й мешканці північних широт: Канади, Скандинавії тощо.

Минулого року винахідник отримав стипендію на десятитижневу програму Global Solutions Program у кампусі дослідницького центру NASA Ames у Каліфорнії. Три місяці команда проходила навчання. «У NASA побачили можливість, масштабуючи наш проект у майбутньому, сприятливо вплинути на життя мільярдів людей протягом 10 років, – розповідає Ерік. – Мені дуже цікаво створювати проекти сталого розвитку, які позитивно впливають на енергобаланс та істотно покращують життя». На думку керівника SolarGaps, інвестиція в джерело енергії, можливо, більш цінна інвестиція, ніж у авто: «Коли зникає електроенергія, ви лишаєтеся в кам’яній печері без можливості навіть приготувати їжу. Це питання також безпеки вашого дому».

«Зелена енергія» з вікон

Фото: solargaps.com

Ще в 2016 році SolarGaps інтегрувалися з платформою GoogleHome. «Ми представили жалюзі з голосовим управлінням. Коли можна сказати: “Google, відкрий жалюзі!” Світ майбутнього…».

Окрім того, SolarGaps стала однією з шести українських компаній, які отримали грант у 50 тис. євро в рамках першого етапу європейської програми з фінансування науки й інновацій Horizon-2020. Ці кошти було витрачено на сертифікацію в ЄС та лабораторні дослідження – стартап прагне завоювати глобальний ринок.

Останнім часом команда SolarGaps все частіше проводить час в Америці. Там же, у Сан-Франиско, знаходиться й тимчасовий офіс. Головна виробнича база SolarGaps сьогодні розташована неподалік від Києва. Однак Ерік не планує зупинятися на виробництві в Україні, збираючись налагодити так звану ліцензійну модель, коли продукцію за технологією SolarGaps вироблятимуть різні підприємства по всьому світу. Пілотний проект такого виробництва вже запущений у Чехії.

Зараз 1 кв. м сонячних жалюзі коштує в середньому 390 дол. Промислові ж рішення для торгівельних і бізнес- центрів SolarGaps планує пропонувати по 150 дол. за квадратний метр. Спочатку SolarGaps бачили виключно приладом для домашнього використання. Однак виявилося, що жалюзі зі світочутливими елементами потенційно цікаві й бізнесу, наприклад у торгових та офісних центрах. Так, в одному з київських бізнес-центрів компанії вдалося знизити витрати на кондиціонування на 70 % на місяць.

«Зелена енергія» з вікон

Фото: solargaps.com

У жовтні в Києві відбувся UNIT Investment Summit, що зібрав під одним дахом інвесторів, під керуванням яких знаходиться понад 300 млн дол. Був проведений конкурс стартапів, на якому перемогла команда проекту SolarGaps, вигравши мандрівку на конференцію Startup Fair 2019 у Вільнюсі.

23-24 жовтня в рамках першого інвестиційного форуму CUTIS Investment Roadshow в Канаді були представлені проекти 20 українських компаній у чотирьох ключових областях: інфраструктура, природні ресурси, сільське господарство та інформаційно-комунікаційні технології. Загальна сума інвестицій у ці проекти, попередньо схвалені канадською компанією Crossways MK Consulting Inc. та українським офісом SP Advisors, – близько 1,5 млрд дол. У блоці, присвяченому інформаційно-комунікаційним технологіям, взяла участь і SolarGaps.

Минулого року стартап SolarGaps залучив близько мільйона інвестицій та увійшов у топ-10 угод у галузі альтернативної енергетики за межами США. Розумні жалюзі Євгена Еріка стали одним із найпопулярніших енергостартапів у світі. До такого висновку дійшли аналітики американського видання CBInsights, які склали рейтинг найбільш привабливих для інвестицій стартапів у «зеленій енергетиці».

«Зелена енергія» з вікон

Фото: solargaps.com

«Наш стартап – це симбіоз усіх існуючих ноу-хау енергозберігаючих технологій», – каже винахідник. Місія ж проекту амбіціозна – врятувати планету. «Сьогодні понад 50 % жителів Землі мешкають у містах. Ми хочемо дати їм можливість брати “зелену енергію” просто з вікон», – каже Євген Ерік.

Головні світові тренди енергетики майбутнього – розвиток альтернативних джерел енергії: сонця, води й повітря. Останніми роками в Україні почали частіше використовувати сонячні батареї. Активно проводяться й різноманітні розробки. Однак, масово їх використовувати поки що не вдається – наші мережі не пристосовані для роботи з поновлюваними джерелами, тож відмовлятися від традиційної енергетики українцям поки що зарано, вважають експерти Центру Разумкова.

Текст: Ганна Дрозд

Залишити коментар