Середа, 17 липня

Генеральний прокурор України під час виступу у Верховній Раді заявив, що подає у відставку, «щоби не було сумнівів, що за владу ніхто не чіпляється». Юрій Луценко попросив парламент розглянути питання цього тижня, а також пообіцяв, що виконує все, що обіцяв Катерині Гандзюк. Утім, за результатами рейтингового голосування, підтримали відставку лише 38 нардепів. Детальніше – у реакціях від Opinion

На своїй сторінці прес-секретарка генерального прокурора Лариса Сарган процитувала виступ Юрія Луценка, де той, зокрема, наголошує, що «двовладдя у країні, коли правоохоронну систему знищують бездоказово, навіть за розкриті злочини», він допустити не може. Також Луценко наприкінці промови звернувся до парламентарів, наголосивши, що їм вирішувати: чи Мустафа Найєм буде керувати слідством та встановлювати з екранів телевізора винних, чи правоохоронні органи, які несуть за це кримінальну відповідальність.

На останню заяву генерального прокурора відреагував брат Мустафи Найєма, юрист Масі Найєм. За його словами, насправді правоохоронні органи відповідальності не несуть. Ну, тобто юридично – несуть, а фактично – ні. Бо за весь час після нападу на Гандзюк жоден правоохоронець не покараний, як і жоден слідчий. Хоча і є за що.

Загалом, увесь виступ максимально коротко описав блогер Антон Ходза. Це на випадок, якщо вам раптом ліньки дивитися повністю відео виступу, але цікавить, що ж там такого було сказано перед оголошенням рішення піти у відставку.

Утім, як тільки стало відомо про намір Юрія Луценка піти у відставку, у Фейсбуці почали активно обговорювати таку заяву. Так, наприклад, політичний експерт Олексій Мінаков наголосив, що це символічний крок для зняття напруги в суспільстві через убивство Катерини Гандзюк. Але зовсім інше питання – чи проголосує за це парламент. А, як стало відомо згодом, рейтингове голосування продемонструвало, що парламентарі таку ініціативу головного прокурора країни не підтримують.

Колишній народний депутат Віктор Уколов вважає, що вчинок генерального прокурора мав би покласти край політичним спекуляціям на горі людей. «Це засудження дією популістів-політиканів, які цинічно використовують будь-яку ситуацію у своїх цілях».

Політичний оглядач Павло Нусс назвав заяву Луценка його найбільш сміливим та принциповим рішенням, котре характеризує генерального прокурора як добросовісного керівника правоохоронної системи, який щиро бажає досягнути результатів слідства в справі Гандзюк. Утім, ще до голосування, Нусс висловив упевненість, що у парламенті не знайдуть голосів для ухвалення такого прохання, оскільки станом на сьогодні не має заміни, яка б могла завершити всі резонансні справи. У тому числі й справу Віктора Януковича.

Натомість, нардеп Сергій Лещенко переконаний, що головним мотивом такої заяви Луценка є прагнення та намагання вибратися з корабля, який прямує на дно. Мовляв, хоче перелаштуватися в якийсь новий проект перед виборами. Словом, пан Лещенко вміє сягнути найвищої точки «зради». А ось як буде в реальному житті – необхідно слідкувати та аналізувати.

Активіст Олександр Вінницький наголосив, що просто відставки недостатньо, необхідна службова перевірка, повне розслідування діяльності та оцінка ефективності роботи прокуратури в цілому, а також притягнення до кримінальної відповідальності через службову недбалість.

«Тухла гра» – так охарактеризував заяву Луценка колумніст Дмитро Литвин. Такий собі вибуховий інформаційний привід, який мав би перекрити негативний фон для президента. Тоді, ще до рейтингового голосування, Литвин написав, що провал голосування призведе до того, що керівні партії інтерпретуватимуть це як вотум довіри Луценка. Загалом, щось подібне вже якраз і можна прослідкувати, принаймні в дописах окремих користувачів.

Та далеко не всі фокусували свою увагу саме на заяві Луценка. Так, перший заступник голови національної поліції В’ячеслав Аброськін наголосив, що це перший прокурор, який дає об’єктивну оцінку діям Національної поліції, а після таких слів є бажання працювати ще більше.

А ось народний депутат Єгор Соболєв охрестив заяву Луценка фейком, оскільки той не написав прохання звільнити його, що вимагається за законом, а спікер Андрій Парубій провів рейтингове голосування без жодних підстав та всупереч процедурі відставки генпрокурора. Результат імітації нам із вами вже відомий – 38 голосів.

Про фейкову заяву написала й журналістка Тетяна Висоцька, підкресливши, що це все – шоу для відволікання нас від реальних проблем у державі. Адже генеральний прокурор заявив, що подасть у відставку, але, фактично, цього не зрозумів. Натомість нардепи провели «сигнальне голосування підтримки», яке, так само як і заява Луценка, не має юридичної сили. Зрештою, нічого не змінилося – стався лише інформаційний сплеск.

Євген Будерацький, заступник головного редактора «Української правди», так само зазначив, що провалене рейтингове голосування у Верховній Раді не має ніякої юридичної сили, оскільки власне самої заяви прокурор ще не вніс. Однак, ще може це зробити, і тоді вже відбудеться предметна розмова, хто, коли й куди йде. Будерацький також нагадав, що міністр аграрної політики Тарас Кутовий уже давно подав заяву про відставку. І хоч її навіть не розглядали, на роботу він не ходить – тримає слово. Побачимо, чи дотримається прокурор.

І наостанок, коротке пояснення ситуації та настанова від волонтера Родіона Шовкошитного. Він у доволі метафоричній формі наголосив, що, якби Луценко справді хотів звільнитися, то діяв би дещо інакше, а не просто грав на публіку. «Уходя, уході», – так закінчується цей допис. Отакі справи.

Збирав реакції та мріяв про вихідні Степан Коза

Залишити коментар