Вівторок, 21 травня

Цієї ночі найбільше про сон мріяли, напевно, народні депутати та… журналісти. Безсонна ніч у Верховній Раді дала свій результат – бюджет на наступний рік ухвалено. О 6-й ранку депутати все ж знайшли в собі сили та після сперечань тривалістю у півдоби проголосували за головний фінансовий документ країни. Детальніше – у реакціях від Opinion.

Так що там бюджет? Політичний експерт Олексій Мінаков наголошує, що цього разу традиційно брали на змор, аби сонним депутатам було важко розгледіти «схеми». Ну, типу, немає часу пояснювати – підтримуй. Втім, нардепи встановили новий рекорд – бюджет прийнято до кінця листопада.

А ось ключовою відмінністю кінцевого варіанту бюджету від першого читання, за словами експерта, є врахування підвищення ціни на газ для населення. А ще у бюджет було вписано Фонд президента України з підтримки освітніх і наукових програм на 1 млрд грн, за що, цілком очевидно, його будуть критикувати політичні опоненти. Все, любі нардепи, можете спати.

Політолог Віктор Таран, роздумуючи над «ідеальністю» бюджету, наголосив, що ціна результативного політичного рішення – це завжди компроміси та баланс інтересів. Отак, котики.

А де немає жодної критики до новоспеченого бюджету? Угум, звісно, на сторінці прем’єр-міністра. За словами Володимира Гройсмана, ухвалений бюджет є збалансованим та реалістичним документом, де збережені всі пріоритетні напрямки фінансування – армія, безпека, освіта, медицина, подальша децентралізація. Пардон, а де мова та церква?

Пограймося трошки на контрасті. До цього мали впевненість Гройсмана, тепер трохи паніки Олега Ляшка. Лідер «Радикальної партії» назвав голосування «ніччю національного приниження», оскільки бюджет нібито був ухвалений не для українців, а на догоду МВФ. Ба більше, це бюджет для олігархів та бізнесменів. Бюджет ганьби та приниження. Але найбільше мене змусило усміхнутись оце: «Я радикально перегляну бюджет після президентських виборів». Правильно, пане Олеже, чоловіки не плачуть, вони мовчки та радикально дивляться на бюджет.

Блогер і громадський діяч Андрій Смолій натомість вже спробував виділити негативні та позитивні сторони бюджету. З позитивного – продовжили термін безподаткового розмитнення електромобілів, виділили велику суму на кінематограф та на українську армію. З негативу – посилки з-за кордону більше 100 євриків будуть оподатковуватися, а на житло для молоді виділено копійчані кошти. Отаке.

А от політик Микола Томенко охрестив бюджет «нічним, п’яним та виборчим». Нічним, бо… Ну, ви здогадались, що я тут розумника із себе вдаю. П’яний – бо, за свідченнями деяких депутатів і журналістів, на ранок в залі алкоклімат перевищував всі допустимі норми. Кхм, перепрошую, а є норма алкоклімату у Верховній Раді? А виборчий цей бюджет, бо головним пріоритетом визначено нібито фінансування виборчої кампанії Порошенка. Ну, буде бюджет – почитаємо.

Пилип Іллєнко, голова Держкіно, розказав, як розуміти звичай депутатів приймати бюджет вночі з точки зору культурології. Тут, любчики, потрібно знову вмикати почуття гумору. Так ось, каже, у цьому звичаї переплелися традиції європейського романтизму, містицизму та сучасного акціонізму.

Нардеп Остап Єднак наголосив, що прийнятий бюджет гарантує транш МВФ, а отже, це запорука фінансової стабільності та надійності держави як позичальника. Ну, і зміцнення нацвалюти, звісно. Тут десь плаче один пан Ляшко з усією нелюбов’ю до МВФ.

Колумніст Дмитро Литвин все ж впевнений, що якщо голосування в ніч перед новим роком ще якось можна пояснити, то надзвичайний поспіх у листопаді виглядає якось дивно. І якщо перед тим самим новим роком громадянам вже нецікаво спостерігати за політикою, то у листопаді ще є інтерес, а тому нічне голосування побачить більшість виборців.

Збирав реакції та солодко спав під час голосування за бюджет Степан Коза

Залишити коментар