Середа, 19 лютого

Верховна Рада України ухвалила закон про кримінальні проступки. Таке рішення підтримали 239 народних обранців. Автори закону зазначають, що на сьогодні злочини невеликої або середньої тяжкості становлять майже половину від усіх розслідуваних. Що саме передбачає новий закон – у експертних реакціях від Opinion.

Отже, що за кримінальні проступки, та чого очікувати від нового закону? Заступник глави Національної поліції Вадим Троян наголосив, що новий закон зможе розвантажити слідчих поліції та дозволить їм зосередитися на розкритті тяжких й особливо тяжких злочинів. Власне кримінальним проступком вважається дія чи бездіяльність, за вчинення якого передбачене покарання у вигляді штрафу в розмірі не більше 51 тис. грн. Або ж інше покарання, котре так само не пов’язане з позбавленням волі. Також проект закону вносить норму про керування транспортом у стані сп’яніння, зробивши її кримінальним проступком.

Розслідування кримінальних проступків, за словами Трояна, відбуватиметься у формі дізнання зі спрощенням процедури, включаючи скорочені строки – не більше 72 годин із моменту повідомлення особі про підозру чи затримання. Або в інших випадках – у строк до одного місяця. Деталі – у продовженні допису нижче.

Один з авторів закону, нардеп Ігор Котвицький, наголосив, що сьогодні Кримінальний кодекс України містить приблизно 780 складів злочинів, із яких близько 200 є злочинами невеликої тяжкості, та при цьому складають половину всіх розслідуваних. Це, на думку депутата, призводить до затягування розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів, а також необґрунтованої тяганини про розслідування злочинів невеликої тяжкості.

На переконання Котвицького, переведення злочинів невеликої тяжкості в категорію проступків забезпечить класифікацію кримінальних правопорушень за принципом врахування ступеня суспільної небезпеки – від найменшого до найбільш небезпечного. Аналогічний підхід, за словами народного обранця, обрано й законодавцями інших держав, зокрема Естонії, Латвії, Швейцарії, Угорщини, Туреччини тощо.

Тарас Гук, експерт громадської організації з розвитку органів правопорядку LEAD-office, зазначив, що патрульна поліція, очевидно, отримає повноваження органу дізнання (майже те саме, що повноваження слідчого органу, тільки щодо визначеного переліку статей у КК), а суди, адвокати та прокуратура – «+ 120 000 кримінальних проваджень».

А тепер трохи детальніше про те, що означатиме притягнення до кримінальної відповідальності для нетверезих водіїв. На думку експерта, це відсутність можливості ухилитися від відповідальності через тримісячний строк, наявність у справі державного обвинувачення, нетверезих водіїв можна буде без ухвали слідчого судді затримувати на добу тощо. Тарас Гук наголошує: це ціла революція в сфері притягнення до відповідальності водіїв у стані сп’яніння. Закон набирає чинності через три місяці з дня опублікування.

Юрист Євген Крапивін підкреслив, що питання поставало не в самому факті впровадження проступків, адже вони з 2012 року мали бути запроваджені відповідно до перехідних положень КПК України. Питання ж в змісті – які проступки нам потрібні. Бо, за словами фахівця, вийшло так, що йдеться не тільки про перейменування злочинів у проступки, а й про певні процесуальні небезпеки для прав і свобод людини під час розслідування.

Підсумовуючи, юрист додав, що на закон ще може накласти своє вето президент України. Якщо ж цього не станеться, то зовсім скоро на нас очікує законопроект «про внесення змін до…» коло нескінченних змін продовжиться. Такі невтішні новини.

Адвокат Євген Стельмах зазначив, що закон дуже важливий, адже спрощуватиме розгляд кримінальних справ по кримінальних правопорушеннях невеликої тяжкості. Утім, експерт також наголосив, що питання щодо ухвалення цього закону поставало ще з 2012 року, відколи прийняли Кримінальний процесуальний кодекс.

Збирав реакції Степан Коза

Залишити коментар