Субота, 31 жовтня

Учора за новинами з Азовського моря стежила чи не вся Україна. Російські судна обстріляли та захопили українські кораблі біля Керченської протоки. За попередніми даними, шестеро наших моряків поранені. Втім, Україна не залишилась один на один з імперськими настроями Росії. Як відреагували на відкриту агресію Кремля представники інших країн – у реакціях від Opinion.

У Міністерстві закордонних справ України висловили серйозний протест проти дій Росії, котра захопила три українські кораблі, а також поранила та взяла в полон їхні екіпажі.

Давид Залкаліані, міністр закордонних справ Грузії, у своєму твітері наголосив, що напад на українські військово-морські судна та їх захват є грубим порушенням міжнародного морського права і підриває безпеку всього регіону. Грузія повністю підтримує суверенітет і територіальну цілісність України.

Речниця НАТО Оана Лунгеску запевнила, що організація повністю підтримує суверенітет України та її територіальну цілісність, включаючи права судноплавства в територіальних водах. У НАТО закликали Росію забезпечити безперешкодний доступ до українських портів у Азовському морі відповідно до міжнародного права. Лунгеску також додала, що НАТО слідкує за ситуацією та перебуває у постійному контакті з українською владою.

Лінс Лінкявічюс, литовський державний діяч, дипломат і міністр закордонних справ Литовської Республіки, рішуче засудив блокування Росією Керченської протоки та подальші дії щодо українських суден. За його словами, такі дії неможливо кваліфікувати інакше, ніж акт агресії та явне порушення міжнародного права.

Майя Косьянчич, прес-секретарка зовнішньополітичної служби Європейського Союзу, також підтримала Україну, додавши, що напруженість у Керченській протоці та Азовському морі значно зросла. За її словами, ЄС очікує, що Росія відновить свободу проходу і всі діятимуть із граничною стриманістю.

На сторінці представництва ЄС в Україні додатково наголосили, що події в Азовському морі  є демонстрацією того, як нестабільність і напруженість може зрости, якщо хтось не враховує основні правила міжнародного співробітництва.  У дописі також додається, що будівництво Керченського мосту відбулося без згоди України та становить собою ще одне порушення суверенітету та територіальної цілісності країни. ЄС не визнає та не збирається визнавати незаконну анексію Криму з боку Росії.

Христя Фріланд, міністерка закордонних справ Канади, заявила, що її країна також засуджує агресію щодо України та закликає Росію якомога швидше звільнити захоплені судна. За словами міністерки, Канада незмінно підтримує суверенітет України.

Спецпредставник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер також відреагував на російську агресію в Азовському морі, зазначивши, що «Росія протаранила український корабель, який мирно йшов до українського порту, захопила судна та екіпажі», але звинуватила у всьому Україну.

Екс-помічник міністра оборони США з питань України, Росії та Євразії, директор аналітичного Центру Байдена при Пенсильванському університеті Майкл Карпентер написав, що для НАТО настав час подумати про створення постійної групи в порту Румунії. Це навряд чи допоможе Україні зараз, але є необхідним кроком.

 

Слова стурбованості та повної підтримки України висловили і на сторінці Міністерства закордонних справ Румунії. У відомстві переконані: Україна має повне право на використання своїх територіальних вод, а агресія та порушення міжнародного права з боку Росії лише підривають безпеку всього регіону.

Едгар Рінкевичс, політик та міністр закордонних справ Латвійської Республіки, також підтримав думку інших представників міжнародної спільноти, погодившись, що дії Росії є порушенням міжнародного права. За словами міністра, вчинок Кремля має бути засудженим міжнародним співтовариством, а сама Росія має вжити заходи, аби пом’якшити ситуацію.

Прем’єр-міністр Естонії Юрі Ратас також засудив захоплення Росією українських військово-морських суден, блокування Керченської протоки, агресію проти України та підтримав заклик ЄС і НАТО щодо деескалації ситуації.

А на сторінці Міністерства закордонних справ Естонії наголосили, що дії Росії – це свідомий вчинок задля загострення напруженості.

Засудили російську агресію і в Міністерстві закордонних справ Польщі, закликавши владу країни-агресора поважати міжнародне законодавство.

Підтримали суверенітет і територіальну цілісність нашої країни і в представництві Австралії в Україні.

Збирав реакції Степан Коза

Ілюстрація — Вікторія Черняхівська

Залишити коментар