Середа, 22 травня

Зі словосполученням «воєнний стан» не розібрався, очевидно, лише ледачий. Ще до офіційної публікації відповідного Указу президента № 392 Opinion детально ознайомив читачів із цим поняттям і можливими загрозами для вітчизняної економіки. Не зайве вкотре наголосити: варто зберігати спокій та не зважати на провокації. І знати про можливі ризики під час проведення реформ та подій, що відбудуться в найближчий місяць.

Обережність не завадить нікому. Не мають потерпати і реформи, котрі пробуксовують і в мирних умовах. Спробуємо розібратися, чи можуть постраждати за воєнного стану (триватиме до 14:00 26 грудня 2018 року) окремі галузі, передусім від «добродіїв», які намагатимуться ним скористатися. Ризики замовчувати не слід, однак варто пам’ятати, що зміни, пов’язані із безпосереднім застосуванням воєнного стану, можливі лише за ескалації кремлівської агресії.

Без апокаліптичних сценаріїв, але…

Воєнний стан оминув Центральну (за винятком Вінницької області, яка межує з Придністров’ям) та Західну Україну. Пояс імовірної небезпеки пролягає по східних, південних і частково північних рубежах, усього 10 областей. Як може зачепити воєнний стан реформу децентралізації, зокрема процес створення ОТГ?

«Думаю, він жодним чином не позначиться на цих питаннях, навіть у тих 10 областях, – запевнив Opinion Анатолій Ткачук, директор з питань науки та розвитку ГО «Інститут громадянського суспільства». – Тому що воєнний стан оголошений як принцип, а далі всі рішення залежатимуть від ситуації, а вона може розвиватися по-різному. Нині говорити складно, а я не прихильник апокаліптичних сценаріїв. Якщо не буде загострення на фронті, тоді й жодних загроз не буде».

Менш оптимістичний в оцінках економіст Володимир Лановий. Колишній віце-прем’єр-міністр України розповів Opinion, що ситуація невизначена, тому що керуватися виключно нормами Конституції непрактично. Треба, щоб введений закон розписав, «хто за що і на яких рівнях відповідає». Стосується не лише децентралізації.

«Які відносини щодо сплати податків, чи більш жорсткі будуть? Які обставини вивозу і ввозу продукції? Що значить “обмеження підприємницької діяльності”? Якої саме, і хто їх вводить? Чи діятиме судова система? Які питання розглядатимуть суди? – задається питаннями пан Лановий. – Можливо, зупинять роботу обласних, районних, міських рад і доручать її якимось іншим виконавчим структурам чи поліції. Ідеться про обмеження ринкової діяльності, свободи встановлення цін, виконання зобов’язань, договірного права. Якщо ж договірне право відходить на другий план, то це вже не ринкова система, а адміністративна».

Підприємці також дещо стурбовані можливими наслідками воєнного стану. Переживають, чи не буде держава в разі потреби перегинати палицю в питаннях відчуження майна, транспортних засобів, мобілізації кваліфікованих кадрів.

«Держава не дуже любить віддавати те, що забрала, – наголосив Opinion В’ячеслав Биковець, гендиректор Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України. – Враховуючи ставлення органів влади до бізнесу, якщо на потреби оборони змобілізують якісь транспортні засоби, то навряд чи це буде компенсовано. Є багато незрозумілих питань, бо ми вперше з цим стикаємося за роки існування Української держави. Ще не всі знають, як все це діятиме».

Рейдер потирає руки?

Аграрії також занепокоєні ситуацією, але й втішені тим, що воєнний стан припав на зимовий період, а не під час посівної чи жнив.

«Коли фермер постійно знаходиться під тиском незрозумілої цінової, бюджетної політики, рейдерства, безправності, то цілком природно, що це не сприяє потенційній економіці та виробництву кожного фермерського господарства, – зазначив Opinion Іван Томич, почесний президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України. – Тому не треба робити глибокі дослідження, щоб зрозуміти: такі дії несуть невпевненість, острах і беззахисність. Особливо щодо рейдерства. За умов вступу правових обмежень це дасть усі шанси рейдерам реалізувати плани своїх захоплень».

Імовірність рейдерських атак – чи не найбільша загроза, якої побоюються підприємці. Ідеться не лишень про бандитів, недобросовісних конкурентів, а й причетних до захоплень майна, приміщень, земельних ділянок представників органів державної влади і правоохоронців.

«Рейдерство здійснюється за допомогою правоохоронців, які просто розв’яжуть собі руки і скажуть: «Ми діємо за законом, в інтересах держави, оборони», – застеріг Володимир Лановий. – Є багато сфер, пов’язаних з армією, обороною, безпекою. Можна все забрати, замінити керівництво, розпоряджатися фінансами. У воєнний час зовсім інші податкові та фінансові зобов’язання».

«У нашій державі і без воєнного стану рейдери активно захоплюють підприємства, – вважає В’ячеслав Биковець. – Мені здається, що може забиратися під ті чи інші об’єкти нерухомість у зв’язку з воєнним станом. І поки суб’єкт господарювання розбереться, хто це робить, прийдуть у камуфляжах, поставлять свою охорону з автоматами, переоформлять усе на себе – і потім добивайся через суди. І все під виглядом необхідності для потреб держави й оборони».

Утім, підприємці не проти воєнного стану як такого, адже прекрасно розуміють важливість питання національної безпеки. Просто платники податків хочуть уникнути зловживань, які можуть виникнути у складний для держави час.

Довідка:

Введення воєнного стану не передбачає конфіскації приватного майна громадян, а  якщо якісь люди у формі прийдуть забирати автомобіль чи житло, то треба викликати поліцію. У цьому запевнили 28 листопада на брифінгу у Міноборони України заступник начальника Генштабу ЗСУ генерал-майор Родіон Тимошенко і заступник міністра оборони Іван Руснак.

Корупціонери – на старті

Україні доводиться не тільки протистояти наступу зовнішнього агресора і намагатися впровадити низку реформ, а й долати внутрішнього ворога – корупцію. А тут – воєнний стан! Чи побояться в цей час корупціонери діяти в корисливих інтересах, чи, навпаки, вони отримали нові можливості розбагатіти?

«У результаті запровадження воєнного стану буде вжито додаткових заходів щодо посилення охорони державної таємниці, – пояснив Opinion Маркіян Галабала, адвокат, кандидат юридичних наук. – Зазвичай закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти у військовій сфері здійснюються через закриті тендери. Така таємність є основним корупціогенним фактором, який сприяє вчиненню корупційних правопорушень при здійсненні публічних закупівель для потреб оборони. Відтак, можна припустити, що запровадження воєнного стану підвищить рівень корупції у тендерній сфері військових. Нагадаю, на потреби безпеки та оборони у держбюджеті 2019 року передбачено 212 млрд грн».

А як вплине наявна ситуація на роботу антикорупційних органів? На часі формування складу Вищого антикорупційного суду і початок діяльності Державного бюро розслідувань. Маркіян Галабала переконаний, що запровадження воєнного стану не мало би стати перешкодою для початку роботи ДБР та ВАКС.

Єдиній церкві бути

Ще одна реформа, церковна, на фінішній прямій. 30-денний воєнний стан по часу збігається зі створенням єдиної Православної церкви в Україні. Питання має бути порушено в грудні. Чи не доведеться його відкласти через воєнний стан? Релігієзнавець В’ячеслав Горшков запевнив, що це лише допоможе в питанні з автокефалією.

«Були люди, які дійсно ці погрози озвучували, той же Новинський (нардеп із «Опоблоку» – прим. авт.) казав, що проллється кров, – розповів Opinion пан В’ячеслав. – Якщо ж автокефалія буде надаватися під час воєнного стану, то будь-яка людина, що захоче влаштувати якісь провокації, десять разів подумає, чи варто це робити. І тому якраз цей трішки тривожний для країни стан, хай як дивно, може створити певні спокійні умови для появи нової автокефальної церкви в Україні. Під час такого стану передбачається більше порядку, правоохоронці пильнуватимуть, щоб усе було спокійно і тихо. Це може допомогти уникнути провокацій, про які йшлося раніше».

Текст: Віктор Цвіліховський

Залишити коментар