Середа, 28 жовтня

«Покращуємо життя, вдосконалюючи комунікацію» – так англійською звучить мета онлайн-сервісу перевірки правопису і граматики українського стартапу Grammarly. Він добре відомий за кордоном; західні видання включають його в переліки найуспішніших технологічних компаній – станом на 2017 рік Grammarly посідавав перше місце як «найкращий онлайн-сервіс із перевірки правопису» від TopTenReviews з рейтингом 9,68. Однак, в Україні діяльність проекту не надто помітна.

У компанії є офіси в Сан-Франциско й у Нью-Йорку. Однак основна команда розробників досі знаходиться в Києві. Компанія вже не перший рік тримається в топі найкращих IT-роботодавців України. Зараз тут працюють близько 150 чоловік, але в 2008-му все починалося з трьох друзів-українців: Олексія Шевченка, Максима Літвіна та Дмитра Лідера.

Ще з 2002 року вони разом працювали над програмою MyDropBox, яка перевіряла академічні роботи на плагіат. Розробники почали співробітництво з університетами (зокрема й у США), і до 2007 року їхнім продуктом користувалися 800 університетів і близько двох мільйонів студентів. Тоді команда задумалася над розширенням ринку. Продавши стартап MyDropBox тодішньому лідеру ринку компанії Blackboard, друзі зайнялися створенням Grammarly.

Спочатку просто створювали інструмент, який дозволяє писати без помилок. Адже професійне й навчальне спілкування все частіше відбувалося в електронному режимі. На старті було обрано мову, яка стосується найбільшої кількості людей, – англійською користується 2 млрд людей, і ця цифра швидко зростає. Для англійської також створено більше всього ресурсів – даних, алгоритмів.

Проект був націлений на бізнес-клієнтів. Очікувалося, що продуктом користуватимуться передусім університети, однак незабаром стало зрозуміло, що навчальні заклади додаток купують досить повільно, і процес інтеграції сервісу відбувається дуже інертно. Тим часом індивідуальні користувачі швидко приймали рішення щодо покупки й оперативно освоювали сервіс. Тож, у 2010 році засновники змінили стратегію та почали пропонувати свій продукт усім, хто користується англійською мовою у побуті.

У цьому сегменті є й інші сервіси та додатки, однак Grammarly сподівався переконати користувачів, що їхня пропозиція є найкращою на ринку, випереджаючи навіть аналоги від Google або Microsoft, які також мають свої вади. Наприклад, сервіс перевірки граматики Microsoft Office не завжди знаходить одруківки й часто підкреслює помилки там, де їх насправді немає.

«Ми перетворили нашу слабкість у сильний бік, – розповідають журналістам засновники Grammarly. – Наша система була недосконалою, тому ми додали можливість проголосувати, правильно чи ні було зроблено виправлення. Це, з одного боку, нівелювало негатив користувачів, якщо сервіс припускався помилки, а з іншого – крок за кроком дозволяло поліпшувати роботу програми. Усе, що зараз представляє собою Grammarly, було досягнуто винятково завдяки нашим користувачам». Сервіс використовує технології штучного інтелекту й поповнює базу рекомендацій за рахунок даних, отриманих від користувачів. Дотримуючись конфіденційності, для аналізу додаток використовує тільки ті документи, які користувачі самі зберігають у базі Grammarly. Орієнтування на масового споживача дозволило сервісу аналізувати набагато більші обсяги інформації. Із часом було сформовано базу з понад 250 головних правил і кількох тисяч їх відгалужень. Проект почав розвиватися і вдосконалюватися набагато швидше.

Правила, які використовує Grammarly, універсальні як для англійської мови, так і для американського та інших діалектів. Спірних моментів і сленгу творці вирішили не торкатися. Наприклад, якщо користувач напише gonna замість going to, програма не виправлятиме його текст, а лише підкаже, що могла бути пропущена кома.

Універсальність і актуальність сервісу, який дозволяє уникнути помилок у письмовій мові, є головними, але не єдиними його перевагами. Сьогодні Grammarly допомагає користувачу одразу на трьох рівнях. Перший – базова механіка письма, куди належать перевірка правопису, пунктуації, граматики й побудови речень. Другий рівень – перевірка читабельності тексту, усунення стоп-слів, повторів та інше, що заважає плавному сприйняттю написаного. Третій рівень забезпечує перевірку тексту з урахуванням контексту і стилю. Під час такої перевірки можуть маркуватися висловлення, що виглядають агресивними або порушують гендерно нейтральну лексику. Над ефективністю цього рівня перевірки компанія продовжує працювати досі. У майбутньому додаток навчиться визначати наявність та доцільність жартів у тексті. Тобто поступово Grammarly з сервісу перевірки правопису перетворюється на повноцінний штучний редактор.

Після аналізу тексту додаток не просто вносить виправлення, а й пропонує користувачу варіанти виправлень, що супроводжуються поясненнями й рекомендаціями. Це, з одного боку, викликає довіру користувача, з іншого – підтягує його особисті мовні навички. Таким чином Grammarly ще й вчить, і сам продовжує вчитися та підлаштовуватися під мовні норми, що змінюються.

Grammarly перевірить текст будь-якого обсягу. Окрім того, сервіс вміє показувати статистику помилок і перевіряти листи англійською мовою в поштових програмах.

До 2015 року Grammarly був платним, але потім компанія перейшла на freemium-модель, відкривши базову версію додатку для всіх користувачів. Це одразу призвело до величезного зростання аудиторії. За кілька років Grammarly проник у всі сфери життя, де тільки використовується письмова англійська. Сервіс популярний у таких сферах бізнесу як: маркетинг і підтримка, а також у навчальних закладах та серед людей, які багато працюють з електронною поштою й соціальними мережами.

Філософія розділення між платними й безкоштовними функціями, за словами засновників, проста. У безкоштовній версії продукту є все необхідне, аби не зробити помилку, зменшивши цінність тексту. У платній є функціонал, який дозволяє «відполірувати» текст. Тут є покращена ручна перевірка, можливість перевірки на плагіат, збільшений обсяг помилок (у безплатній – лише до 400) і рекомендації з редагування тексту залежно від обраного жанру. Сервіс підтримує близько 30 стилів письма, враховуючи академічний, медичний, бізнес-стиль тощо.

Безкоштовна версія – повнофункціональна. Це не обрізаний продукт, який перестає працювати через місяць або тиждень. Безкоштовного функціоналу цілком достатньо, аби перевірити невеликий мотиваційний лист, тим більше, що інтерфейс максимально дружелюбний. Безкоштовна модель підписки принесла компанії 15 млн активних користувачів щоденно, причому більше половини з них – з англомовних країн.

Кількості користувачів платної версії вистачає, аби зробити компанію прибутковою, фінансувати адмінвидатки, маркетинг і все інше. Grammarly працює з 1 000 університетів та фірм, серед яких Expedia, Penn State University, Phoenix University, DeVry University, University of Illinois, Dell, NASA, Microsoft и Cisco Systems.

«Наша мета, – кажуть розробники, – не навчити всіх підручнику граматики, а покращити взаєморозуміння й ефективність спілкування між людьми. Комунікація дуже важлива для сучасної економіки. Більшість людей зараз працюють не руками на виробництві, а займаються створенням знань, що виражаються у вигляді тексту – комунікації. Якщо ми можемо покращити її якість навіть на кілька відсотків, – це величезний плюс до ефективності роботи команди, компанії чи соціальної групи».

Кілька університетів, такі як Central Michigan University та Australian University of Applied Psychology, які є клієнтами сервісу, робили дослідження того, наскільки використання Grammarly впливає на успішність студентів і чи стають вони кращими комунікаторами, чи покращують навички написання текстів. Виявилося, що використання Grammarly впливає і на успішність студентів, і на їхні навички написання текстів. Студенти, які користувалися сервісом протягом певного періоду часу, згодом грамотніше та ефективніше складали тексти, навіть без допомоги ресурсу.

Однак вводити нові мови сервіс поки що не планує. За словами розробників, аби досягти успіху, потрібно фокусуватися на споживацькому ринку, на який припадає більше 90 % користувачів. Якщо розпорошуватися на більшу кількість мов, вважають засновники, то прогрес буде повільнішим. Завдання – досягти певного рівня перевірки і глибини допомоги користувачам хоча б на одній мові.

Великою перевагою сервісу є спроможність взаємодіяти з усіма ключовими платформами, включаючи розширення для браузерів і програм для ПК. Сервіс працює з Chrome, Firefox і Safari. Поєднується з програмним забезпеченням для ПК від Windows і Mac, а також існує у вигляді додатку для MS Office, Outlook і веб-редактора. Розширення Grammarly в Chrome Web Store з понад 10 млн користувачами є одним із найбільш популярних. Відтепер сервіс допомагає писати грамотно вже й користувачам Google Docs.

Тривалий час гроші, отримані від продажу попереднього проекту, MyDropBox, дозволяли засновникам розвивати Grammarly власними силами – за моделлю бутстреппинга, коли бізнес будується при незначному фінансуванні із зовнішніх джерел або за його відсутності. Але у 2017 році в український проект були зроблені рекордні інвестиції в розмірі 110 млн доларів. Щедрість компаній-інвесторів General Catalyst, IVP і Spark Capital можна пояснити тим, що Grammarly вже довів свою перспективність і став прибутковим. Фінансування було використане на розширення штату й покращення алгоритму.

У соцмережах (зокрема, на сторінках Grammarly та Grammarly Kyiv у Facebook) компанія почала створювати контент на різні теми – від порад щодо написання резюме і фахових електронних листів до досліджень грамотності політиків.

Grammarly інвестує в українську технічну освіту, допомагаючи різним університетам країни. Минулого року клієнтом Grammarly, наприклад, став Український католицький університет у Львові, який викладає дисципліни англійською. Таким чином в Grammarly допомагають закріпити репутацію України як технологічного центру у Східній Європі.

«Зараз в Україні часто розробляють уже готову іноземну ідею, однак власного продукту тут не так багато. Ми є частиною цього суспільства. Тому здобуваємо вигоду безпосередньо з його розвитку. Як українці і як компанія з українським корінням, ми беремо на себе відповідальність за це», – говорить Дмитро Лідер. До речі, ІТ-менеджер Grammarly причетний до багатьох цікавих проектів в Україні. Зокрема й до створення на початку Революції Гідності дуже відомого веб-проекту «Галас» на базі відкритої платформи Ushahidi. Сайт вирішили створити для координації взаємодопомоги 30 листопада, після розгону Майдану. За добу зробили сайт, гарячу лінію для смс, сторінки в соцмережах, почали долучати волонтерів-диспетчерів та налагоджувати контакти з розпорядниками в різних куточках Майдану. Серед іншого, команда «Галасу» допомогла доставити на Майдан десятки тонн дров для обігріву людей.

Текст: Ганна Дрозд

Залишити коментар