Понеділок, 17 червня

Новий рік наповнений особливою атмосферою. Люди починають готуватися до свята заздалегідь: готують подарунки, прикрашають домівки та наряджають ялинку. А ось щоб подарувати святковий настрій, виробники ялинкових прикрас готуються до цього важливого періоду протягом усього року. Щоб побачити, де ж народжуються новорічні іграшки, ми вирушили за 40 км від Києва до селища Клавдієве-Тарасове на найстарішу фабрику ялинкових прикрас в Україні.

Про те, де створюють ялинкові іграшки, у селищі знає кожен мешканець. Перехожі люб’язно допомагають дістатися фабрики, вказуючи шлях.

Клавдіївська фабрика – це старенькі будівлі, в яких раніше виробляли медичне скло. Тепер ця територія більше нагадує арт-простір із різнокольоровими полотнами на будівлях і трубами Санта-Клауса. Всередині лунає новорічна музика, на стінах – зимові пейзажі, а по коридорах літають ходять казкові ельфи.

Коли новорічні прикраси стали набирати популярність, бо в кожній домівці, а не лише у заможних, почали з’являтися на свята новорічні ялинки, Клавдіївська фабрика перекваліфікувалася. І ось уже 70 років тут виробляють ялинкові іграшки, які прикрашають будинки не тільки українців, а й висять на ялинках у Німеччині, Швейцарії, Австрії, Італії, Литві, Франції, США та Грузії.

За останні п’ять років розроблено понад 800 нових дизайнів куль, над якими старанно працюють ельфи майстри фабрики.

З чого все починається

Клавдіївська фабрика має цікаву історію, в якій одну з найважливіших ролей відіграють її працівники, які щодня вручну створюють новорічні прикраси. Це досить тривалий і копіткий процес, для якого потрібен неабиякий досвід.

Усе починається з першого цеху, куди надходять скляні трубки. Їх привозять на фабрику з підприємств, що виробляють медичне скло. Із трубок роблять заготівки – пульки. А уже з них вже видувають найпопулярніші прикраси всіх часів – кульки.

У цеху, незважаючи на мороз на вулиці, не просто тепло, а гаряче. А все через те що тут постійно працюють газові горілки. При температурі понад 600 градусів працівники нагрівають скло, від чого воно стає гнучким. Але ненадовго. Скло швидко остигає, тому часу в майстрів обмаль.

За один вдих, немов мильні бульбашки, склодуви видувають кульку потрібного діаметра – 65, 80, 100 або 120 мм. На диво, майстри завжди встигають до охолонення виробу, бо вони справжні профі.

Щодня на столі кожного майстра лежить до двох сотень заготівок. Новачкам спочатку працювати складно. Адже якщо дути занадто швидко, стінки кулі стають дуже крихкими, якщо занадто повільно – виходять кривими.

Далі ялинкові заготівки відправляють до цеху сріблення. Скляні прозорі кульки занурюють у ванну зі спеціальним аміачним розчином, і за лічені секунди відбувається магія – скло забарвлюється в срібний колір.

Після цього майстер розпочинає процес фарбування. Кульки занурюють у необхідний колір і запускають у спеціальну піч, в якій при температурі 200 градусів кулька випікається. Але і тут є свої тонкощі: якщо фарба занадто густа, на кулі залишаться патьоки, якщо занадто рідка – прогалини. Тому і на цьому етапі теж важливо бути профі.

Після фарбування переміщуємося у більш творчий цех. Саме тут художники вкладають свою душу у святкові прикраси. Акриловими та масляними фарбами вони наносять малюнки на скляні іграшки. Так майстер може працювати над однією кулькою від п’яти хвилин до кількох годин. Залежно від складності малюнка художник розписує від 1 до 200 кульок за день.

Найдорожчі та найунікальніші

Найоригінальніші та найцікавіші іграшки відправляють до музею фабрики. Крім своїх новорічних прикрас, тут представлені іграшки з Італії, Франції, США, Єгипту та інших країн. Усі вони відрізняються особливим своєрідністю і колоритом.

Найдорожчий експонат привезли з Польщі. Це кульки, інкрустовані стразами Сваровскі. Вони коштують від 200 до 2000 євро.

В іншій залі музею виставлені особливі іграшки, які від тижня до місяця розмальовували майстри Клавдіївської фабрики. Кожна кулька – унікальна й випущена в одному екземплярі. Майстри фабрики створили на кульках репродукції картин світових художників. Тут можна насолодитися мініатюрними шедеврами від Далі, Мікеланджело, Ван Гога, Моне та інших. Над створенням усієї колекції майстри працювали майже два роки.

Як тільки новорічні свята закінчаться, працівники фабрики підуть на заслужені канікули в січн, після чого знову візьмуться до створення новорічного дива для наступного 2020 року.

Текст і фото: Євгенія Швіц

Залишити коментар