П'ятниця, 7 серпня

Різдвяні та новорічні привітання лідерів країн – традиція, над якою особливо не замислюєшся. Звернення президента для нас – річ абсолютно класична в контексті традиційного новорічного чи різдвяного святкування. Але чи всі ці виступи були однаково буденними? Opinion зібрав головні новорічні звернення останніх років і, звісно, не забув про Україну.

60 років звернень однієї молодої британської пані

1957 рік. На чорно-білих телеекранах британців уперше з’являється королева Єлизавета ІІ. Перші з різдвяних повідомлень ще близько 25-ти років до цього належали її дідусеві. Вона ж – перша, чиє звернення британський народ мав можливість побачити у власному будинку.

Молода королева була переконана, що тоді, у 1957-му, Британія найбільше потребувала мужності. Але не мужності, із якою йдуть у бій, а такої, що змушує нас відстоювати все те, що є правильним, правдивим та чесним. Британія потребувала мужності перед майбутніми та швидкими змінами.

«Я не можу повести вас до бою, запровадити нові закони, і я не здійснюю правосуддя. Але я можу зробити щось інше. Я можу дати вам своє серце і свою відданість. Я вірю в свої якості й у наші сили; я вірю, що разом ми можемо стати прикладом для світу», – звернулася Єлизавета.

А тепер уявіть, що минуло 60 років. На місці молодої та амбітної леді – пані, стійкістю котрої захоплюється чи не кожен.

«Рівно 60 років тому в цей день одна молода дівчина говорила про швидкість розвитку технологій. Вона вела першу подібну телевізійну передачу, а момент називала знаковим. За шість десятків років ця дівчина, скажімо так, змінилася, як і технології, про які вона говорила. Хто міг уявити, що в один прекрасний день люди зможуть дивитися це звернення зі своїх ноутбуків, планшетів чи телефонів», – у цих словах Єлизавети – уся сутність років, що минули. 60 років тому вона говорила про технології, які сьогодні здаються архаїчними та застарілими. Але головне, що сама королева не боїться цього визнавати.

Уперше за 19 років

Північна Корея, здається, не те місце, де якісь сталі порядки, погляди чи переконання здатні поступитися чомусь новому. Утім, так відбулося в 2013 році. Уперше за 19 років лідер країни звернувся у форматі телевізійного звернення до свого народу. До цього останню новорічну промову, котру транслювали і по радіо, і по телебаченню, у 1994 році вимовив дідусь нинішнього лідера.

Тоді Кім Чен Ин закликав своїх співгромадян розвивати космічні технології та закріплювати потужність та силу держави. Або заклики лідера були настільки переконливими, або сам керівник КНДР цього дуже забажав, та, зрештою, минулорічна промова засвідчила, що над потужністю та технологіями в Північній Кореї пропрацювали добряче.  

«Ми завершили створення ядерних сил нашої країни. Вашингтон ніколи не розпочне війни проти нас, бо всі Сполучені Штати перебувають у межах дії нашої ядерної зброї. Ядерна кнопка лежить на моєму столі. Це реальність, а не погроза», – це, власне, одна з цитат, котрі довелося почути в передноворічну ніч мешканцям КНДР. Святково, егеж?

Росія-агресор та напад на Україну

Новорічна промова лідера європейської держави, під час якої згадають Україну? Так, це можливо, і було можливо ще в 2014 році, коли імперські смаки Росії знову стали помітні всьому світу та націлилися на нашу країну. Саме тоді, підсумовуючи результати 2014-го року, канцлерка Німеччини Ангела Меркель із-поміж усього заговорила про єдність Європи.

«Ми прагнемо досягти безпеки в Європі разом із Росією, а не супроти. Європа не може визнати та не визнає мниме право сильного, котрий ігнорує міжнародне законодавство», – наголосила Меркель. Канцлерка також наголосила, що в якості відповіді на дії Москви в українському конфлікті Європа не дозволить себе розколоти та буде захищати свої цінності й порядок у світі.  

Hello and goodbye everybody

Знаковим та напрочуд коротким для американців стало привітання першого президента-афроамериканця Барака Обами. Тоді до 44-го президента було прикута чимала увага, тож і святковий виступ не став виключенням. Новий лідер США у 2009-му році, вочевидь, не бажав якось особливої деталізації. Головний меседж був вкрай простим та зрозумілим: рік був непростим, але ми маємо мужність і рішучість піднятися та зустріти ці виклики.

«Коли ми святкуємо кінець року й початок іншого – це завжди час сподівань. І хоча 2009 рік був важким для багатьох американців, ми також повинні озирнутися на цей рік з усвідомленням того, що перед нами – дні світліші, і хоча виклики доволі великі, кожен із нас має мужність і рішучість піднятися та зустріти їх. Це саме той дух, який тримав американську мрію живою, і це той дух, який триматиме її в живих заради майбутніх поколінь», – наголосив Барак Обама.

Після такого короткого та узагальненого звернення дещо інакше сприймається останнє президентське привітання Обами, записане перед Різдвом разом із першою леді.

«Найбільший подарунок, який ми з Мішель отримали за останні вісім років, – це честь служити вашим президентом та першою леді. Разом ми пройшли весь цей шлях, ми зробили Америку більш шанованою в усьому світі, взяли на себе лідерство в боротьбі за захист цієї планети для наших дітей та багато, багато іншого», – зізнався Обама.

2018 рік – вирішальний

Перше новорічне привітання Емманюеля Макрона вийшло напрочуд довгим. Аби висловити всі свої думки та побажання на наступний рік, французькому президентові знадобилося майже 18 хвилин. Кажуть, довше французів вітав хіба що Шарль де Голль.

«Для Європи 2018 рік буде вирішальним. Я повністю занурений у цю битву, бо глибоко вірю, що Європа – це благо для Франції, оскільки Франція не зможе досягти успіху без сильної Європи, яка сама стала б сильнішою», – наголосив рік тому Макрон.

Тоді французький лідер наголошував, що соціальний, науковий та економічний потенціал дасть можливість Європейському Союзу стати силою нарівні із Китаєм та США. «Я потребую підтримки, аби зробити цей європейський ривок; і мені потрібно, аби разом ми не поступилися нічим ані націоналістам, ані скептикам», – додав президент.

Як це було в СРСР?

Так само, як олів’є та оселедець під шубою, телевізійні новорічні привітання президентів для пострадянських країн – це ще один спадок, на щастя, минувших часів. Традицію у вже доволі далекому 1971-му році започаткував Леонід Брєжнєв. Тоді від говорив ще адекватно й чітко, а голос іноді переходив на левітанівські інтонації.

Мова Брєжнєва – бюрократична та суха, генсек звітує про здобутки, нахвалює рік, що минає, та говорить про майбутні перспективи. Серед «перемог» 1971-го – нові дороги, підприємства, рекордні врожаї та нібито як ніколи високий авторитет СРСР на міжнародній арені. Щоправда, з електронними покажчиками чи суфлерами у 1971-му ще не виходило, тому й читати Брєжнєву доводиться зі звичайних роздруківок.

Із Новим роком, Україно

Уперше незалежну Україну з новорічними святами привітав у 1992-му році Леонід Кравчук. Сам екс-президент зізнається, що ті часи були дещо романтичними, тому й у свої привітання Кравчук вкладав трохи романтики, бажаючи, аби святкова  казка стала реальністю.

Перше звернення до українців – без ялинок, шампанського, урочистостей та суфлера. «Ось я зараз щось скажу, а потім вже казатиму по-іншому. Тому я сам просив бути якомога більш організованими, і такий саме наказ давав самому собі. Хотів, аби все записали з першого разу, адже наступна спроба – це вже зовсім інше привітання», – згадує перший президент України. Щоправда, на відео із привітанням чітко зрозуміло, що чи не весь текст Кравчук прочитав із роздруківки.

Хоча, не виключено, що згадував Кравчук насправді не перше привітання, а друге, частину котрого ще можна відшукати в мережі.

На перші серйозні експерименти із привітаннями зважився наступний екс-президент України Леонід Кучма. На відео з його зверненнями вже складно розшукати роздрукований текст – гарант, вочевидь, користується суфлером. Однак змінився й інтер’єр звернень. Від традиційного «радянського» стилю президентські новорічні промови буквально еволюціонували в пафосний та помпезний антураж.

Одного разу Кучма навіть дозволив собі запросити до кадру онука разом із собакою, чи то продемонструвавши свою дідусеву любов, чи то прагнучи створити образ максимального сім’янина. У будь-якому випадку, це привітання другого президента запам’яталося багатьом. Ще більше – хіба що його рекламна компанія, орієнтована на молодих виборців. Однак, знайти оригінал практично легендарного звернення Кучми не так вже й просто, натомість у мережі збереглась одна з парадійний версій.

А ось Віктор Янукович став єдиним президентом, котрий отримав відповідь від українців. У новорічному зверненні народу до «президента» українці відкрито та справедливо критикують дії «легітимного» та бажають, аби більше ніколи не довелося захищати один одного від влади режиму Януковича та їхніх наказів.

Утім, спроби Кравчука додати до свого привітання трохи романтики, так само як і спроби Кучми підкупити своїх глядачів обіймами з онуком та втомленим собакою на колінах, – усе це питання, за великим рахунком, суто декоративні. Справжні зміни відбулись із нами після втечі «легітимного».

Перше привітання Петра Порошенка почалося дійсно нестандартно, незвично. Не через якийсь нетиповий колір краватки чи намагання створити оригінальне звернення. Це відео починається з історії 2014-го року, із фрагменту, де ще живий Сергій Нігоян цитує один із віршів Шевченка, з усього, що довелося пережити країні за ті 365 днів.

«Рік, що минає, був найважчим за останні сім десятиліть, із 45-го року. Лютий ворог зазіхнув на наші життя, територію, свободу, незалежність. Та вся країна – від малого до старого – стала на захист Батьківщини. Цю Вітчизняну війну ми обов’язково виграємо, бо вона для нас – справедлива. На нашому боці – правда! З нами – Бог!

Перш ніж наповнити келихи, за мить до 12 ударів, які сповістять про Новий рік, і перед тим, як заспівати “Ще не вмерла“, разом, усією Україною, вшануймо пам’ять воїнів, які віддали своє життя за Україну, і пам’ять мирних громадян, які загинули з вини агресора. Я дякую кожному за внесок у захист країни. Пишаюся тим, що належу до такого великого європейського народу, як наш», –наголосив Порошенко.

А наостанок, коли ми вже пробіглися кількома привітаннями, пропоную завершити все універсальним привітанням від Леоніда Кравчука, Леоніда Кучми, Віктора Ющенка, Віктора Януковича та Петра Порошенка. Нові стадіони, аеропорти, непростий рік, народ підвівся з колін та подібне. До нових зустрічей!

Легітимний та передноворічний, Степан Коза

Залишити коментар