Понеділок, 17 червня

Протяжний гудок локомотиву врізається у наше вікно. На столі яскравими вогнями виграє маленька ялинка. У купе змішався запах хвої, цитрусових та вугілля. Так у третьому вагоні потягу «Київ-Одеса» починається мій 2019-й. 

Ми вриваємося в нього на швидкості під спалахи феєрверків та дзенькіт бокалів у сусідніх купе. Десь там у шумній компанії сидить провідниця нашого вагону Тетяна. Востаннє Новий рік удома вона зустрічала 10 років тому. «Я навіть не зрозуміла, як рік пройшов. Усе життя пролітає в цих поїздках», – із легким смутком у голосі чую.

Провідниця розпитує звідки й куди я їду. Вона відверто дивується, як можна добровільно сісти в потяг за кілька годин до Нового року. А наостанок робить комплімент моїй ялинці та пропонує зробити спільне фото. Нехай буде, на згадку про цей незвичний Новий рік.

Як зустрінеш, так і проведеш: як і де українці святкують Новий рік?

Таким незвичним початок 2019-го мав стати для майже 20 тис. українців, – повідомляють в «Укрзалізниці». У дорозі ми опинилися з різних причин. Хтось їхав із відрядження, хтось лише у відрядження, комусь не вистачило квитків на 30 грудня, а хтось просто хотів поринути у святкову атмосферу під стукіт коліс потягу. Серед останніх – журналістка Катерина Городнича. До святкування підготувалася заздалегідь: «Ми одразу розвісили всі гірлянди. Прикрасили гілочку ялинки, розклали мандаринки та апельсинки. І ось вже наше купе наповнилось ароматом Нового року. Також попередньо на ноутбук ми накачали різдвяних пісень та фільмів. Усе – для настрою».

Настрою у новорічну ніч додавали й залізничники. У костюмах Снігурки та Діда Мороза пройшлися усіма вагонами. Пасажирів тішили смачними подарунками.

А от мандрівник Ромко Колобочок вже п’ять років поспіль зустрічає Новий рік у літаку. Каже, вперше ідея провести новорічну ніч у такий спосіб виникла спонтанно: «Ми поверталися зі Штатів. Там святкували католицьке Різдво. Просто обирали квитки додому й помітили, що в новорічну ніч вони були дешевшими на 200 дол. Тож уже о восьмій вечора 31 грудня ми зайшли в літак. Тоді до нас вийшов стюард і повідомив, що в цей час в Європі вже Новий рік. Побажав усім щасливих свят. Ми розлили шампанське. А потім коли вже долітали до Європи, то той самий бортпровідник вийшов і сказав, що тепер Новий рік вже в Америці. Це було досить символічно. І другий символізм у тому, що в момент, коли ти перетинаєш Атлантику – наступає Новий рік. І потім я якось подумав, що це цікава традиція».

Як зустрінеш, так і проведеш: як і де українці святкують Новий рік?

Кілька років поспіль у небі святкувала й балерина Аліса Воронова. Її життя – суцільні гастролі, а особливо – у новорічний період. Тож, дотанцювавши «Лускунчика» в Америці, трупа повертається додому 31 грудня. «Через різницю у часі ми починаємо зустрічати “наш“ Новий рік ще не доїхавши до аеропорту. Наприклад, можемо опівночі за нашим часом зупинити автобус, відкоркувати пляшку шампанського і привітати один одного. Так як наша команда інтернаціональна, то ми святкуємо Новий рік кожної нації. “Американський“ же Новий рік наздоганяє нас у літаку. Стюардеси розносять шампанське. Пасажири вітають один одного. Пам’ятаю, як у цю мить з вікна літака я спостерігала величезне місто з мільйонами вогнів. Певно,це був Нью-Йорк. І досі не знаю, чи то була випадковість, чи це був святковий подарунок для нас», – згадує балерина.

Як зустрінеш, так і проведеш: як і де українці святкують Новий рік?

А от от минулий Новий рік Аліса зустрічала не в небі, а навпаки – під землею. Саме поверталася з центру Москви після спектаклю. Вулиці тоді були перекриті, тож довелося спускатися до метро. «Новорічний вагон був напівпорожнім, але в ту мить я була з коханою людиною. Як тільки вийшли з підземки, забрали свою машину зі стоянки та поїхали додому. У небі спалахували салюти. Знаєте, для артистів найбільш незвичний Новий рік – це Новий рік удома. Цього року він у мене був саме таким», – розповідає Аліса.

Дедалі більше українців відмовляються від так званого «канонічного» святкування – із холодцем на столі та «Голубими вогниками» на екранах. Із десяток відчайдухів у новорічну пору можна зустріти на найвищій точці України – Говерлі. Уже три роки поспіль такі святкові походи організовує Орест Ших. Вершини гори цьогоріч компанії вдалося дістатися за понад три години, спускалися ж швидше – годину з четвертю. «Доволі довгий час ходили в літні походи. І дуже часто в людей вникало запитання: “А як то зимою?“. І ми вирішили спробувати. У мене є своя компанія людей, із якими ми ходимо в гори. І ось одного разу ми вирішили спробувати. По відчуттях, знаєте, це важко описати. Треба там бути. Це треба побачити», – розповідає мандрівник.

Як зустрінеш, так і проведеш: як і де українці святкують Новий рік?

Саму ж ідею святкування на горі Орест називає не новою: «У мене були друзі, які провели новорічну ніч на Говерлі. Вони мали своє освітлення, свою техніку. Тоді їм вдалося, як то зараз кажуть, добряче відірвалися».

Ще одним незвичним святковим маршрутом може похизуватися сталкер Артур Калмиков. Про зону відчуження мріяв ще школярем. Потрапив до неї студентом, щоправда, разом з офіційною екскурсією. Та вже за три місяці відкрив для себе нелегальні походи. Разом із друзями Артур зустрічав Новий рік у зоні двічі. Святкували в закинутих сільських будинках, так званих «сталкерських хатах».

Як зустрінеш, так і проведеш: як і де українці святкують Новий рік?

«Новорічну атмосферу створювали цукерками, мандаринами та навіть олів’є. Також із собою принеслии ялинку. Гірлянду робили самі, щоби працювала від батарейок. Уже опівночі традиційно відкоркували пляшку шампанського», – каже стакер. Після застілля у закинутій хаті компанія рушала святкувати далі – до нічної Прип’яті.

Текст: Марина Барба

Залишити коментар