Середа, 23 січня

Серед зимових видів спорту Україна на світовій арені щороку традиційно розраховує на перемоги біатлоністів. Але у 2018-му далеко не всі наші спортсмени, м’яко кажучи, виправдали сподівання вболівальників. З чим пов’язані «провали» та що чекати від біатлоністів у 2019 році – з’ясовував Opinion.

Український біатлон сьогодні переживає не найкращі часи. Після потужного сплеску прекрасних виступів і перемог за їхніми результатами, яким вболівальники цього зимового виду спорту раділи упродовж останніх кількох років, нинішній сезон 2018-2019 років майже нічим поки що не запам’ятався. Окрім, хіба що, скандалів… От і останні змагання, за якими стежив увесь світ – традиційна «Різдвяна гонка» (29 грудня 2018 року в німецькому Гельзенкірхені) підтвердили, що у складі національної збірної країни не все гаразд. Українці Юлія Джима і Артем Прима в переслідуванні так і не змогли включитися у боротьбу за високі місця і задовольнялися на фініші лише восьмим місцем. Насправді українські біатлоністи у цій показовій гонці лише двічі ставали переможцями: у «різдвяних заїздах» 2008 року Оксана Хвостенко та Андрій Дериземля сенсаційно перемогли, а в 2014-му, на піку своїх кращих виступів, першими фінішували Валентина Семеренко і Сергій Семенов. Цього року перемогу у виставковій гонці завдяки прекрасній стрільбі Вірер і швидким ногам Хофера здобула команда Італії. Звичайно, «Різдвяна гонка» – це своєрідний «парад зірок», за результатами якого не можна робити серйозних і поспішних висновків. Але в сезоні 2018-2019 років уже пройшли кілька етапів Кубку світу. А результату, окрім кількох вдалих виступів, практично не було.

Як розпочався сезон?

Вже на самому початку 2018 року в наших біатлоністів щось пішло не так. Неочікувано погано спортсмени почали виступати в перших серйозних заїздах. Пізніше, в лютому 2018-го, в корейському Пхенчхані пройшли XXIII зимові Олімпійські ігри. І головні сподівання українських уболівальників на медалі були пов’язані саме з біатлоном. Після сенсаційного успіху в Сочі-2014 (нагадаємо, на Іграх-2014 команда у складі Віти та Валі Семеренко, Юлії Джими та Олени Підгрушної завоювала золоту медаль в естафетній гонці, а Віта Семеренко виборола третє місце в спринті) в Кореї українських біатлоністів очікував провал. Найкращим результатом нашої команди стало сьоме місце у змішаній естафеті.

Своєрідним реноме біатлоністи відновили на першому постолімпійскому етапі Кубку світу в Контіолахті. Сюрпризом після невдачі на Іграх для вболівальників стало друге місце української збірної в змішаній естафеті. Команда у складі Анастасії Меркушиної, Віти Семеренко, Артема Прими та Дмитра Підручного найкраще стріляла серед усіх учасників і програла лише збірній Італії. «Срібло» у змішаній естафеті залишало надії на те, що провал на Олімпіаді – це прикра випадковість і вихованці школи українського біатлону в цьому сезоні ще продемонструють належний результат.

Підтвердив оптимістичні прогнози на сезон і фантастичний виступ українки Юлії Джими, яка стала переможницею індивідуальної гонки на Кубку світу в Поклюці. Стартувавши у самому кінці, Джима ідеально провела змагання, не припустившись жодного промаху. Час українки склав 42:34,1.

Однак, вже другий етап Кубку світу з біатлону, який пройшов у австрійському містечку Хохфільцен з 13 до 16 грудня, показав, що проблеми в національній збірній більш серйозні, ніж здавалося на перший погляд. Розчарували і чоловіки, і жінки… Щодо виступів чоловічої збірної, то українська команда у складі Артема Тищенка, Артема Прими, Сергія Семенова та Дмитра Підручного в естафеті витратила шість додаткових патронів і посіла 16-е місце, поступившись переможцям на цілих 4 хвилини 14,9 секунди. Збірна України показала найгірший результат у чоловічих естафетах за вісім років.

Щодо жінок, то сказати, що їхні виступи у Хохфільцені були слабкими, – не сказати нічого. У гонці переслідування головна надія збірної Олена Підгрушна не дійшла фінішу. Після п’яти промахів на останньому колі спортсменка просто вирішила не доїжджати дистанцію. Ну, а сестри Семеренко взагалі відмовилися виходити на старт дистанції. Це пояснити дуже легко. Напередодні Віта і Валентина Семеренко у спринті цього ж етапу Кубку світу показали 53-й та 57-й результати, засмутилися невдалим виступом і відразу зізналися, що прийняли рішення відмовитися від старту в гонці переслідування. Виявляється, так теж можна було. Цікаво, що жіноча збірна України з біатлону на цьому етапі Кубку світу показала найгірший результат за останні майже сім років виступів. Українки не показували настільки слабких виступів упродовж 2506 днів – шість років, 10 місяців, 11 днів. До речі, якщо згадати цей спринт (жін., 7,5 км), то найкращим результатом став виступ Олени Підгрушної, яка фінішувала… 27-ю. Для українських чоловіків спринт (10 км) не був успішнішим. Лідер команди Артем Прима фінішував лише 26-м.

З 20 по 23 грудня в чеському місті Нове-Мєсто завершився третій етап Кубку світу з біатлону 2018/2019. Він включав у себе три дисципліни: спринт, гонку переслідування і мас-старт. Біатлоністи продовжували демонструвати незадовільний результат. У спринті серед чоловіків (10 км) найкращий результат у нашого Дмитра Підручного – 19-е місце. У жінок – Віта Семеренко (7,5 км) виборола сьому сходинку. У гонці переслідування українці показали трохи кращі результати – Дмитро Підручний посів шосте місце (чол., 12,5 км), Валентина Семеренко – шосту позицію (жін., 10 км.)

За підсумками минулого сезону, вперше за останні кілька років Україна втратила наявну квоту на участь в особистих гонках Кубку світу. Тепер на спринти та індивідуальні гонки наша збірна має право заявити п’ять жінок і всього четверо чоловіків.

Чого очікувати далі?

Вже зовсім скоро, з 10 по 13 січня, в німецькому місті Оберхоф пройде четвертий етап Кубку світу з біатлону 2018/2019. Він буде включати в себе три дисципліни: спринт, гонку переслідування та естафету. Українським спортсменам вкрай важливо продемонструвати на цьому етапі позитивні результати. Адже головним завданням на сезон керівництво Федерації ставить повернення максимальної квоти у жінок (топ-5 заліку Кубку націй), а також потрапляння в топ-10 заліку Кубку націй у чоловіків. На сьогодні жіноча збірна України перебуває на сьомій позиції, а чоловіки утримують дев’яте місце. А отже, на кожному з етапів, що залишилися, потрібно демонструвати максимальні результати.

8 січня тренерський штаб оголосив склад збірної України на четвертий етап Кубку світу. Керманичі вирішили використовувати розширений варіант складу з одним запасним. Українську збірну представлятимуть: чоловіки – Артем Прима, Дмитро Підручний, Сергій Семенов, Артем Тищенко, Руслан Ткаленко; жінки – Олена Підгрушна, Юлія Джима, Валентина Семеренко, Анастасія Меркушина, Віта Семеренко, Юлія Журавок. По суті, оголошено найбільш оптимальний склад збірної, що дає надії на успішний виступ. Головне, щоб мікроклімат у команді був нормальним. Наразі ж спортсмени звинувачують керівництво Федерації, зокрема щодо непрофесіональних співробітників, які забезпечують сервіс; трапляється, публічно критикують навіть свій тренерський штаб… «Гонка видалася просто жахливою. Може, у когось і були лижі гірші наших, але навіть тренувальні були б кращими. Та й взагалі, за три етапи Кубку світу лише один раз вгадали з лижами, – обурювався Дмитро Підручний після невдалого мас-старту в Нове-Мєсто. – Понабирали в сервіс-команду якихось аматорів із незрозумілих країн. Кожен раз скаржишся їм на лижі, а вони кажуть, що спортсмени такі. На кожному підйомі по 20 секунд через лижі програвав. У мене немає слів. Сподіваюся, президент почує нас».

Президент Федерації біатлону України Володимир Бринзак почув і публічно прокоментував. Але, складається враження, що формально. Мовляв, де знайти гарних фахівців за невеликі кошти? Їх просто немає. «Чи реально в розпал сезону знайти фахівців? Все реально. Були б тільки гідні кандидатури. Проблема знайти фахівця, який би погодився працювати в наших умовах…» – зауважив Бринзак. Ця публічна перепалка могла б залишитися непоміченою, якби Бринзак не був президентом Федерації, а Підручний – капітаном чоловічої збірної…

Українські ж вболівальники вірять, що будь-які конфлікти і непорозуміння відійдуть на другий план, поступившись місцем його величності Спорту. А спортсмени, тренерський штаб і керівництво Федерації знайдуть порозуміння в новому році.

Текст: Вадим Лубчак