Середа, 26 червня

Тиждень, що минає, назавжди увійде в історію України: ми наче прокинулися від новорічного анамнезу завдяки новині про Томос. Скільки йшла до цього країна: дев’ять місяців, як почався процес у Константинополі, 27 років – з часів набуття незалежності чи декілька століть, коли українське духовне життя було майже знищене? На це питання відповідатимуть історики, а ми ж пропонуємо у традиційному дайджесті від Opinion згадати ключові кроки до Томосу та інші важливі події тижня.

Для візуального супроводу тексту було обрано картини Степана Рябченка – сучасного художника з Одеси. Сам художник свій метод роботи називає «комп’ютерним живописом»: він досліджує світ віртуальної реальності, привносячи в нього мальовничість. Усі свої проекти, серед яких один із найуспішніших – серія «Комп’ютерні віруси», Рябченко створює на комп’ютері й тільки тоді переносить на полотно, у принт, кераміку, неон. Як сьогодення стає історією, так і сучасний живопис з маленьких студій потрапляє у великі музеї (на прикладі того ж Рябченка), що пізніше нащадки назвуть визначальним та епохальним.

Минулої неділі у головному соборі Вселенського православ’я у стамбульському районі Фанар Константинопольський Патріарх Варфоломій правив службу – дуже рідкісна подія, адже владика керує літургією лише при значних обставинах.

І така обставина була. Поруч із першим серед рівних у світовому православ’ї стояв предстоятель автокефальної Православної Церкви України Епіфаній.

Саме присутність Митрополита Київського робить із Водохрещенської служби подію справді унікальну і непересічну. Вперше за кілька останніх десятиліть Вселенський Патріарх вручив Томос про автокефалію і вперше в історії отримав цей Томос предстоятель Української Церкви.

Коли почалася історія: 17 квітня, коли Петро Порошенко оголосив про намір отримати Томос, у 1991 році, коли Філарет розпочав боротьбу за незалежну українську церкву, чи кілька століть тому, коли попри всі зусилля катів наше духовенство вижило?

Портал новин Ватикану оприлюднив новину про обрання Епіфанія намісником автокефальної Православної церкви України. Свою підтримку висловили церкви Грузії, Греції та ще з десяток країн. Це фактично означає, що нову українську церкву визнали у цивілізованому світі.

Україна нарешті пішла своїм шляхом, але разом з усім цивілізованим світом.

В той же час інвентаризація Києво-Печерської лаври (поки що вона під Московським патріархатом) виявила зникнення кількох цінних ікон, за даним фактом порушено кримінальні провадження.

Робота комісії тривала під наглядом ченців, наглядачів печер і членів духовного собору обителі. На прохання намісника обителі, митрополита Павла, огляд вівтарних приміщень лаврських храмів здійснюється чоловіками, оскільки жінкам забороняється перебувати в церковному вівтарі.

Така перевірка пройшла вперше за 30-річну історію відродженої Києво-Печерської лаври.

Комісія Мінкульту в ході перевірки не виявила 10 предметів.

«Станом на сьогодні відсутніми залишаються 10 предметів, місцеперебування яких не встановлене. Про це проінформовано правоохоронні органи», повідомила керівниця прес-служби Міністерства культури Юлія Даценко.

Вона уточнила, що в період з 1988 по 2000 рік Києво-Печерський історико-культурний заповідник передав до Свято-Успенської Києво-Печерської лаври чоловічого монастиря Української православної церкви МП всього 829 предметів.

«Згідно з актами, заповідником в монастир були передані 829 предметів. Перевіркою встановлено наявність і точне місцеперебування 815 предметів, 14 предметів не виявлено. Після завершення перевірки представниками монастиря було додатково надано на огляд чотири предмети із тих, які не були виявлені», зазначила Даценко.

Ось так: святе місце, «святі люди московського патріархату». Робіть висновки.

До речі, про висновки. Майже п’ять років триває неоголошена війна із Росією, а чимало українців досі цього не зрозуміли.

7 січня в Чорному морі біля берегів Туреччини затонуло вантажне судно «Волго-Балт», яке йшло під панамським прапором. Судно не витримало удару хвилі, розламалося та почало тонути.

На його борту перебувало 13 людей. 11 з них були громадянами України четверо з них загинули.

Пізніше виявилося, що судно вивозило вугілля з частини окупованого Донбасу до портів Туреччини та інших країн. Нині порт «Азов» часто використовують для незаконних торговельних операцій.

Врятований моряк Олег Геращенко (з Херсона) зазначив у коментарі Громадському, що йому та команді невідоме походження вугілля: «Це мені невідомо, це нікому з нас точно невідомо. Там порт дуже великий, вантаж того ж вугілля дуже різний: є дрібний, є великий воно усе чорне і на ньому не написано, звідки воно поступає в ті порти».

Він зазначив, що не володіє інформацією про власність судна: «У нас написано Панама, ми цю інформацію не дізнавалися, не хотіли, нам не треба була ця інформація».

На запитання, чи відомо йому щось про те, що затонуле вантажне судно «Волго-Балт» заходило в порти анексованого Криму, моряки зазначили, що не мають такої інформації, адже працюють на судні лише два тижні.

Гроші не пахнуть – це все давно всім зрозуміло, а от мертві тіла?

І давайте про щось приємне, аби святковий настрій не покинув нас. 11 січня набув чинності закон, який передбачає секс лише за згодою.

У мережі вже посміялися над цим – невже доведеться брати довідку у партнера чи йти разом до нотаріуса? Але, окрім відмінного почуття гумору, виявилося, що українці поки не готові проговорювати проблеми, пов’язані з насильством. Адже саме цей закон посилює відповідальність за злочини на сексуальному ґрунті та домашнє насильство.

У Кримінальному кодексі законом встановлюється, що вчинення дій сексуального характеру без добровільної згоди потерпілої особи (зґвалтування) карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Загалом цей закон, передусім, захищає права жінок. Це важливий крок до реального верховенства права та рівноправ’я. Але, як і раніше, їм треба буде набратися сміливості, аби заявити у поліцію на чоловіка, адже частіше за все саме рідня зловживає силою. Однак цю психологічну проблему чи не цілої нації за один тиждень не вирішити.

Текст: Костянтин Руль

Залишити коментар