Субота, 15 серпня

Український Монмартр – Андріївський узвіз переживає не найкращі часи: тротуари зайняли продавці радянського мотлоху та неякісних вишиванок, а історичні будівлі занепадають, існуючи у стані «ще не аварійно, але вже небезпечно». Між ними зяють пустирі, їх уже 20 років не можуть привести до ладу через непорозуміння активістів, чиновників та бізнесменів. Як Андріївський «завис» між розвитком та занепадом – у матеріалі Opinion.

Андріївський пустир: як найвідоміший узвіз Києва застряг у політичних скандалах

Андріївський узвіз починається від однойменного храму. Нижче – старовинні будинки київських купців та негоціантів. На тротуарах розкинулися нескінченні ятки торговців, які продають радянські протигази, шапки. Поруч – українські вишиванки, намиста й футболки з патріотичними принтами. Узвіз – пам’ятка містобудування місцевого та національного значення (разом із Замковою горою). Уся вулиця як об’єкт всесвітньої спадщини перебуває під захистом ЮНЕСКО. Та далі, за туристичними декораціями, відкриваються пустирі – будівельні майданчики, що їх за десятки років так і не змогли привести до ладу. Хоча спроби були і продовжуються досі.

«Ми намагаємося привести до ладу вулицю з 2010 року, коли на Андріївському були не тільки пам’ятки архітектури, а й дерев’яні халупи з фанерними мансардами, і яри, де кількаметрові шари побутового сміття й каналізаційного мулу кишіли пацюками. Із моменту отримання архітектурно-планувального завдання, упродовж п’яти років, я намагався залучити інвестиції у проект будови сучасного готелю, який би органічно вписувався в архітектурний простір Андріївського. А коли гроші були знайдені, коли всі документи й дозволи було затверджено та коли ми майже завершили протизсувні роботи, почалися проблеми. За планом ми мали завершити будівництво в березні наступного року, але атаки невідомих на майданчик та постійна зміна настроїв чиновників лише затягують процес. Наче їм потрібен пустир, а не благоустрій», – заявив генеральний директор будівельної компанії «Маркон» Валерій Павлюк.

Андріївський пустир: як найвідоміший узвіз Києва застряг у політичних скандалах

Фото: mind.ua

Із 2015 року майданчик неодноразово блокували: намагалися зламати паркан та закидали будівлю вибуховими пакетами. Інколи Андріївський узвіз нагадував місце бойових дій, а не головну історичну вулицю міста. У такий спосіб активісти намагалися показати, що без їхнього дозволу процес не розпочнеться. Після тривалого невтручання КМДА в 2018 році вирішила натиснути на забудовника.

«Цей проект має розглянути Містобудівна рада. На неї ми запросимо фахівців, представників громадськості; усе відбуватиметься у відкритому режимі. Тільки після цього ми ухвалимо рішення щодо перспектив цієї будівлі. Тому я вимагаю зупинити будівництво. Без висновків фахівців, що цей проект відповідає усім необхідним нормам та естетичному вигляду старовинного Подолу, без компромісу з громадськістю – будівництва там не буде», – наголосив тоді мер Володимир Кличко.

Після цього разом із активістами на місце прибули й комунальники із КП «Благоустрій». Газовим різаком вони розрізали каркас паркану, а маніпулятором забрали металеві листи. Наступного місяця на будмайданчик о четвертій ранку прибули поліцейські та відвезли всіх робітників до райвідділу «для перевірки документів». За цей час комунальники демонтували будівельний кран та вивезли його в невідомому напрямку. Закінчити будівництво стало фактично неможливо. У судах підприємці зібрали теки позитивних рішень, однак вони не працюють, допоки молодики блокують роботу будівельників.

«Окружний адміністративний суд Києва скасував рішення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища КМДА, яке блокувало будівництво восьмиповерхового готелю в історичному центрі Києва. Рішенням від 29 жовтня 2018 року №826 / 17303 / 18 суд розблокував будівництво готелю за адресою Андріївський узвіз, 14-16 (максимальна висота забудови тут не може перевищувати 12 м). Крім того, суд заборонив перешкоджати роботі будівельного крана», – ідеться в рішенні Окружного адміністративного суду Києва.

Андріївський пустир: як найвідоміший узвіз Києва застряг у політичних скандалах

Джерело: kievvlast.com.ua

Схожа історія трапилася з будівництвом театру на Подолі. Будівля так само п’ять років стояла незавершеною, а проти її створення виступали активісти. Але в результаті авторам проекту вдалося завершити будівництво та довести, що на Андріївському узвозі можуть з’являтися нові будинки й вони не завадять історичному статусу місцевості.

«У рекомендації ЮНЕСКО зазначено: щоб підкреслити історичну самобутність будівлі, не можна поряд будувати нову споруду, стилізовану під старовину. Усе, що нещодавно збудували чи будуватимуть у майбутньому, має кардинально відрізнятися, щоб не розмити історичного комплекту міста», – зазначив радник мера Кличка Павло Рябікін. До речі, дозвіл на зведення готелю компанії «Маркон» видало 23 березня 2018 року Міністерство культури. Забудовник скоригував проект будівлі на прохання чиновників, однак ті все одно заблокували роботу майданчика.

«Разом із краном вартістю 300 000 євро з будмайданчика було вивезено дизельний генератор вартістю 200 000. Попри те, що ухвала суду набула законної сили, демонтаж було здійснено в присутності заступника голови КМДА Валентина Мондриївського та першого заступника директора департаменту благоустрою КМДА Тараса Панчія, яких я особисто проінформував про кримінальну відповідальність за невиконання рішень суду», – розповідає Валерій Павлюк.

Андріївський пустир: як найвідоміший узвіз Києва застряг у політичних скандалах

Фото: mind.ua

29 листопада виконавчий орган Київради зобов’язав забудовника впродовж 30 днів остаточно звільнити ділянку, повернувши її в «первинний вигляд». Вочевидь, ідеться про знесення трьох поверхів споруди, демонтаж інженерних мереж і 200 м. підпірної стінки. Відтак міська влада Києва фактично вимагає відкрити узвіз, загроза зсуву якого існує кожного дня. Якщо його відкриють, буде знищено не лише будівельний майданчик, а й половину Андріївського узвозу, який після такої катастрофи не відновити.

Текст: Борис Метльов

Залишити коментар