Четвер, 22 серпня

Наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України ухвалила рішення про звільнення Зураба Аласанії з посади голови правління Суспільного мовлення. Головну мотивацію відсторонення обіцяють оприлюднити в найближчий тиждень. Як коментують цю ситуацію в мережі – у реакціях від Opinion.

Коментуючи своє відсторонення, Зураб Аласанія наголосив, що цього питання не було в порядку денному, а причини поки що залишаються невідомими. На переконання Аласанії, були порушені всі процедури, а відтак судова боротьба можлива й навіть обов’язкова, та варто дочекатись оприлюднення причин. Відсторонений голова правління Суспільного мовлення закликав колег продовжувати працювати для глядачів, незважаючи ні на що.

Ірина Геращенкоперша заступниця голови Верховної Ради, наголосила, що чіпати Суспільне під час виборів – величезна помилка. Також помилковим авторка допису вважає і рішення про відсторонення Аласанії.

Журналістка та публіцистка Лариса Волошина зазначила: те, що сталося, є не сигналом, а… залпом з усіх гармат. Загалом же, авторка наголосила, що складається враження, ніби це все «розправа “служивих“ проти того, хто відмовився прислужувати».

Журналіст Дмитро Гнап назвав звільнення Аласанії введенням цензури владою перед виборами. Наступним кроком, за словами Гнапа, може стати проведення масових фальсифікацій під час голосування.

Народна депутатка Світлана Заліщук назвала абсурдною обіцянку опублікувати протокол лише через тиждень, оскільки звільнення має бути пояснене роботодавцю – суспільству. В іншому випадку, Наглядова рада залишає підставу підозрювати, що це, як наголошував Дмитро Гнап, – цензура під час виборчої кампанії. Заліщук вимагає негайно назвати причини звільнення та оприлюднити результати поіменного голосування.

Андрій Садовий, кандидат у президенти України, також переконаний, що звільнення Аласанії пов’язане з майбутніми виборами.

Народна депутатка Ірина Подоляк розповіла, що на редакційну політику Суспільного хотіли впливати майже всі політичні сили, утім журналісти тримались і намагались опиратися тиску, систематичним атакам Наглядової ради від влади, і робили все, аби бути корисними суспільству. Звільнення Зураба Аласанії Подоляк пов’язує із «партійними представниками в Наглядовій раді». Вочевидь, йдеться про партію чинного президента.

Журналістка Наталя Седлецька запевнила, що Зураб – незручний для влади керіник Суспільного мовлення, оскільки він принципово відстоював на каналі свободу слова. Журналістка також додала, що звільняти з посади керівника чи не єдиного незалежного телеканалу в Україні в розпал виборчої кампанії – велика помилка й дуже поганий сигнал для всього медіасередовища.

Нардеп Єгор Соболєв впевнений, що Аласанію звільнили за те, що на колись повністю підконтрольному керівництву держави телеканалі виходили незалежні журналістські розслідування, котрі зокрема стосувались і чинної влади. Інакше кажучи, на переконання політика, це звільнення за те, що теленовини не продавалися.

Олександр Равчев, блогер і громадський діяч, зазначив, що головне питання полягає не в тому, чи законно та виправдано звільнили Аласанію, а в тому, що через тиждень вже ніхто не повірить, що це,власне було законно та виправдано. Нині ж, на думку блогера, це виглядає як політична розправа, і поки немає адекватних аргументів проти – така оцінка ситуації закріпиться в свідомості людей.

Нардеп та екс-журналіст Мустафа Найєм заявив, що звільнення Аласанії – це фактично свідчення того, що Суспільне мовлення під загрозою. Зокрема, депутат пише, що до рішення про звільнення, скоріш за все, готувалися завчасно. Водночас Найєм вбачає два варіанти розвитку ситуації: зробити вигляд, що нічого не відбулося, або ж вимагати максимально відкритого пояснення від Наглядової ради, звернутися до суду та вимагати переглянути це рішення.

Натомість нардеп Володимир Ар’єв, наголошуючи, що звертається як медійник, а не політик, висловив переконання, що, якби програми суспільного мовника мали суспільний інтерес і резонанс, можна було б когось підозрювати у прагненні захопити контроль. Нині ж, за словами Ар’єва, за сотні мільйонів народних гривень було зроблено велике ніщо.

Член Наглядової ради В’ячеслав Козак, підтвердив, що голосування про звільнення Аласанії відбулось із його пропозиції. Однак проект, який пропонував Козак, довелося змінювати, оскільки під час жвавого обговорення цього питання на засіданні Наглядової ради в колег автора допису виник ще ряд запитань до Зураба. Отож, проголосованою була саме доопрацьована версія проекту. Козак опублікував перший варіант проекту та попросив дочекатися оприлюднення протоколу засідання.

Інша членкиня Наглядової ради Тетяна Лебедєва наголосила, що відсутність висвітлення важливих подій за участі перших осіб держави не була причиною даного рішення, попри те, що частина користувачів мережі впевнені у зворотньому. Лебедєва також опублікувала повний текст одного з проектів рішень. Цей текст, так само як і текст В’ячеслава Козака, не став рішенням ради. Остаточна мотивація припинення контракту з Аласанією має бути оприлюднена в найближчі дні.

Збирав реакції та чекав офіційної причини Степан Коза

Залишити коментар