Четвер, 22 серпня

Сьогодні, 3 лютого, у день свого 40-річчя, митрополит Епіфаній став повноправним предстоятелем автокефальної помісної Православної церкви в Україні. Церемонія інтронізації відбулася в Софії Київській під час ранкової божественної літургії.

Предстоятелем Православної церкви України Епіфанія обрали під час Об’єднавчого собору в Києві 15 грудня 2018 року. А вже 6 січня 2019 року в храмі Святого Георгія на Фанарі Епіфаній разом із Варфоломієм провели спільне богослужіння, після якого Вселенський патріарх Варфоломій вручив Епіфанію посох і Томос, що проголошує автокефалію Православної церкви України.

Сьогодні митрополита Епіфанія вбрали в шати предстоятеля і звели на престол. Це була урочиста і красива церемонія, яка стала завершальною точкою всіх процедур, що утверджують автокефалію УПЦ.

Перед початком літургії митрополит Епіфаній відвідав могилу патріарха Володимира, що розташована перед брамою Софії Київської (у липні 1995 року Київський патріархат не отримав дозволу на поховання патріарха на території Софії Київської). Після цього Епіфаній розпочав урочисту божественну літургію у стінах собору святої Софії.

Церемонію інтронізації провели представник Вселенського патріархату митрополит Галльський Еммануїл, колишній предстоятель УАПЦ митрополит Макарій та митрополит Вінницький Симеон (у минулому представник УПЦ МП). Кожен із них по черзі посадив митрополита Епіфанія на спеціально виготовлений для нього трон, виголошуючи «Аксіос!» (із грец. – достойний, гідний).

Після цього Епіфанію піднесли атрибути предстоятельського сану: хрест підніс митрополит Черкаський та Чигиринський Іоан, невеликий оздоблений образ Богоматері, панагію, підніс митрополит Юрій (Каліщук), який очолює Українську православну церкву в Канаді, другу панагію підніс предстоятель Української православної церкви в США митрополит Антоній (Щербан).

Право носити другу панагію – привілей предстоятелів помісних церков. Після того, як митрополит Епіфаній облачився в ці церковні атрибути, церемонія інтронізації завершилася. Помісна православна церква України отримала свого законного предстоятеля.

В інтронізації взяли участь представники духовенства – Константинопольського патріархату, помісних церков, а також віряни. На церемонії були присутні Президент України Петро Порошенко із дружиною, Юлія Тимошенко й Андрій Садовий та інші представники української політики.

Президент України Петро Порошенко виступив на інтронізації зі зверненням до українців та зі словами вітання й підтримки митрополита Епіфанія:

«На Київському престолі побувало вже понад сто митрополитів. Але Ви перший в нашій історії предстоятель автокефальної православної української церкви».

«Із Вами, Ваше Блаженство, пов’язані тепер великі надії багатьох людей. І дозвольте мені передбачити, я вірю, що вони точно виправдаються, що Ви, Ваше Блаженство, будете вести православну громаду шляхом добра, шляхом любові, шляхом віри й милосердя. Разом з усіма молюся, щоб Господь завжди був із Вами у тій високій місії, яку Ви взяли на себе», – сказав Петро Порошенко.

Президент також згадав великих українців на Київському престолі: «У цей урочистий і святковий день ми віддаємо належну пошану всім великим українцям на Київському престолі – від Іларіона й Петра Могили до Василя Липківського, до Мстислава Скрипника, до Володимира Романюка. Їхня молитва, їхня невтомна праця наближали цей наш святковий день. Так само сьогодні належить сказати слова поваги і вдячності Святійшому Філарету, який так багато зробив для постання автокефальної української Православної Церкви. Його 90-річчя ми відзначали зовсім недавно, і сьогодні ще раз бажаємо йому здоров’я і сил».

Після інтронізації має відбутися перше засідання Синоду Православної церкви України, на якому розглянуть юридичні питання, зокрема узгодження й затвердження керівних органів.

«Після проведення Об’єднавчого собору 15 грудня в нас був період підготовчий до отримання Томосу, усі очікували завершення канонічної процедури. А далі поступово будемо вже формувати відповідні керівні органи. Ми займалися весь цей час юридичними питаннями. Для того, щоб мати статус юридичної особи, потрібно створити керівний орган. Церква загалом не є юридичною особою, але є керівний орган – це Київська митрополія, яка була зареєстрована остаточно державою», – сказав Епіфаній в ефірі «Радіо Свобода».

Текст і фото: Іван Печений

Залишити коментар