П'ятниця, 27 листопада

Гроші на заставу для кандидата в президенти Дмитра Гнапа збирали, здається, усією мережею. І ніби пораділи, що вийшло, і все наче добре. Якби не одна деталь: якось журналіст пообіцяв перерахувати немалу суму коштів, отриману у вигляді премії проектом «Слідство.Інфо», на потреби армії, але… забув. Далі – у реакціях від Opinion.

А відомою вся ця історія стала завдяки допису журналістки Анни Бабінець, котра зізналася: була впевнена, що гроші пішли на армію, однак виявилося, що все не так. Так ось, двома словами. Чотири роки тому «Слідство» отримало премію; грошовий приз склав пристойну суму – 15 тис. євро. Тоді проектом керував Дмитро Гнап, який і запевнив: гроші будуть витрачені на допомогу армії. Днями до журналістки звернулися колеги з питанням про ці гроші: мовляв, яка в них доля. А доля така: премію перерахували на банківський рахунок Гнапа, із яких, за словами нинішнього кандидата в президенти, дві тисячі були передані армії, 3 900 пішли на видатки організації, а 9 100 євро залишились у нього. Отака історія.

Чому журналістка розповіла про це публічно, а не вирішила все в особистому спілкуванні з Гнапом? Усе просто та справедливо: Дмитро тепер є політиком, і його журналістські обіцянки можуть прирівнюватися до політичних. Тим більше, мовчання може зашкодити «Слідству», із якого Гнап пішов сім місяців тому, обравши політику.

Сам Дмитро Гнап пообіцяв максимально оперативно перерахувати кошти на рахунок «Слідства», аби вже сама команда вирішувала, як цими грошима розпоряджатися. Ем… так ніби ж армії обіцяли, хіба ні, Дмитре?

Народний депутат Борислав Береза, розмірковуючи над історією з колишнім журналістом, наголосив: не всі нові обличчя будуть виконувати те, що обіцяють, а навіть не всі лицарі насправді є лицарями. Ба більше, нові обличчя – це не гарант того, що йдеться про новий формат політики. Те, що розчарування, котре прийшло разом із Гнапом, чекатиме на всіх, хто буде бачити в політиках кумирів чи святих.

Відреагував на «забуття» Гнапа й письменник Юрій Винничук. Мовляв, уявіть собі: кандидат на головнокомандувача армією просто… забуває про гроші у власній банківській скриньці. Уявили? От і я про те.

Натомість нардепи Наталія Веселова та Остап Єднак назвали ситуацію довкола Гнапа непристойною та оголосили про припинення підтримки Дмитра як кандидата і закликали екс-журналіста зняти свою кандидатуру. Спойлер: Гнап цього робити не збирається.

Олександр Равчев, блогер і громадський діяч, наголосив, що українці й політика – це весело: спочатку самі ставимо політика на п’єдистал, а потім обурені, що він не такий, як ми собі придумали.

Журналіст та блогер Денис Казанський переконаний, що кейс Гнапа вчить нас усіх одному дуже важливому правилу: в українській політиці в жодному разі не варто робити ставку на репутацію. Ти можеш вибудовувати свій ідеальний образ дуже довго та старанно, але рано чи пізно все одно дізнаються, що кілька років тому ти щось із кимось не поділив / не передав гроші армії / не задекларував гонорар / не так провів журналістське розлідування тощо. Добродії постараються, аби потрібна інформація стала доступною в найменш зручну мить.

Олександр Снідалов, активіст української громади в Нідерландах, нагадав, що теза «вони нічим не кращі» використовується якраз умовно старими політиками, аби розчавити нових, котрі відмовляються грати за старими правилами. Відтак, Снідалов наголошує: не варто займатися «мочиловом» Гнапа через ці гроші, оскільки відкрите фінансування виборчої кампанії важить більше, так само як і праймеріз. Бо коли йдеться про нові обличчя в політиці, краще бачити фінансово незалежних, ніж підставних, типу Зеленського.

А ось екс-нардеп та політтехнолог Віктор Уколов вирішив обмежитися відносно коротким дописом, у якому закликав Дмитра Гнапа зніматись із президентської гонки, аби… не зганьбитися ще більше.

Тієї ж думки притримується і блогер Антон Ходза. За його словами, так зробили б в Європі, так було б правильно і чесно, і за такий вчинок політика можна було б поважати. Бо вміння вибачитися й визнати помилки – це те, чим нас українські політики дійсно рідко балують.

Блогер і волонтер Родіон Шовкошитний назвав ситуацію з Дмитром Гнапом найкоротшою політичною кар’єрою.

Юлій Морозов, член партії «Сила Людей», до котрої належить і Гнап, від себе запевнив: ситуація виглядає ганебно, і складно уявити, яка додаткова інформація може її змінити. Однак, усе можливо.

Збирав реакції Степан Коза

Залишити коментар