Середа, 8 липня

Сотні тисяч хворих українців негайно потребують канабіноїдів, що входять до складу марихуани, але наші депутати не поспішають ухвалювати необхідні закони. А деякі навіть ставлять палиці в колеса.

Канабіс потрібен дітям і солдатам

Медичний канабіс і марихуана: коли легалізація?Маленька Дарина Ткаченко хворіє на синдром Леннокса-Гасто. Це фармако-резистентна форма епілепсії. «Даша переносить понад десять епілептичних припадків на добу, і традиційні препарати їй не допомагають, – каже її мати Ольга Ткаченко. – Розпочалися ці напади, коли їй було три місяці, і тривають шість із половиною років». Кожен такий напад убиває клітини головного мозку. До цього ще додається й побічна дія ліків. І через те Даша сильно відстає в розвитку: у свої майже сім років вона не ходить, не може самостійно сидіти й навіть повзати. Вона не може жувати, їсть лежачи і тільки подрібнену їжу. Хвора не говорить, не розуміє значення слів і не може пояснити, що її непокоїть.

Дарина приймає два протиепілептичних препарати та гормони, але купірувати приступи на 100 % усе одно не вдається. У три роки дівчинка перенесла операцію на мозку, але й вона не допомогла. На жаль, будь-яка реабілітація означає стимуляцію мозку, а від цього кількість нападів ще збільшується. «Лікарі кажуть: ми зробили все, що змогли, – розповідає Ольга. – Але півроку тому ми дізналися, що синдром Леннокса-Гасто вже досить давно лікують за кордоном медичним канабісом. І результати дуже хороші».

У Ольги з’явилася надія, що вона нарешті зможе вилікувати дочку, але з’ясувалося, що в Україні канабіс (або ж марихуана) знаходиться під повною забороною. «Його не можна завезти навіть із сусідньої Польщі, де він давно легалізований, бо в Україні це – заборонений наркотик, – каже жінка. – І я вважаю, що це пряме порушення конституційного права моєї доньки на життя, здоров’я та доступ до ефективного лікування».

Медичний канабіс і марихуана: коли легалізація?У активістки Української асоціації медичного канабісу Катерини Бибко ще більш трагічна історія. Її син, який страждав тяжкою формою епілепсії (синдромом Драве), нещодавно помер. «Ми перепробували різні препарати, жорсткі дієти, але не змогли його врятувати, бо не було доступу до препарату з канабісом, – каже вона. – Тепер я хочу підтримати всіх матерів, які ще не втратили сподівання врятувати своїх дітей».

Медичний канабіс і марихуана: коли легалізація?Ветеран АТО і старший лейтенант медичної служби Десантно-штурмових військ України Святослав Прохоров вважає, що медичний канабіс прекрасно допомагає в лікуванні пост-травматичного стресового розладу (ПТСР) у військових. «Я спілкувався з військовими лікарями із США, Канади та Ізраїлю, – сказав Святослав Прохоров, – і вони переконали мене, що ліки на основі медичного канабісу (коноплі) – це головний засіб у лікуванні ПТСР».

За даними лікаря, нині в Україні близько 340 тис. учасників бойових дій. За статистикою, близько 80 % із них можуть мати ПТСР, а це призводить до розпаду родин, алкоголізму, наркоманії та суїцидів. За словами головного військового прокурора України Анатолія Матіоса, які процитував Святослав Прохоров, на сьогодні більше тисячі військових вже покінчили життя самогубством. Лікар закликав українців підтримати петицію «Законодавчо врегулювати канабіс для науки та медицини – захистити конституційні права громадян», яка знаходиться на сайті Верховної Ради. На час написання цієї статті петиція вже зібрала дві з 25 тис. необхідних голосів для того, щоб змусити наших депутатів законодавчо врегулювати доступ пацієнтів до препаратів із канабісу.

Декриміналізація маленьких доз: Супрун проти Богомолець

Легалізувати медичний канабіс і підписати петицію на сайті Верховної Ради закликає й тимчасово відсторонена від виконання обов’язків Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. Таку заяву вона зробила 31 січня цього року на своїй сторінці у Facebook, тож можна вважати, що це – офіційна позиція Міністерства охорони здоров’я. «Медичний канабіс допомагає полегшити страждання пацієнтів та нормалізувати самопочуття при низці тяжких захворювань і станів, – вважає Уляна Супрун. – Тому використовувати його в медицині, звісно, з певними застереженнями, нормальна світова практика. Доступ пацієнтів до препаратів на основі канабісу – це реалізація їхнього права на медичну допомогу. Важливо підтримати легалізацію застосування медичного канабісу в наукових цілях та медицині».

Боротьба МОЗ триває нині у двох напрямках: легалізацію медичного канабісу й декриміналізацію незначних правопорушень, пов’язаних із зберіганням наркотиків. Під декриміналізацією мається на увазі зовсім не легальне зберігання наркотиків, а підвищення дози «невеликого розміру наркотичного засобу». А за невеликий розмір у законі передбачена не кримінальна, а адміністративна відповідальність. Сьогодні це штраф від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 425 до 850 гривень).

На думку МОЗ, «пониження невеликих розмірів окремих наркотичних засобів ще в 2010 році сприяло притягненню до кримінальної відповідальності не стільки дилерів та організаторів наркобізнесу, скільки наркоспоживачів, тобто хворих, які потребували медичної, психологічної та соціальної допомоги. Такий підхід фактично криміналізував сферу обігу наркотичних засобів, посилив її латентність, у той час як масштаби нелегального ринку таких засобів не скоротилися, а навпаки розширилися».

Майже рік тому в МОЗ намагалися запропонувати поправки до власного ж наказу 2000 року за номером 188, який стосувався обігу наркотичних речовин. І там йшлося, зокрема про те, що найбільша кількість канабісу та препаратів з нього, яку дозволяється зберігати одній людині без кримінальної відповідальності за це, має складати не 5, а 25 грамів. У березні минулого року міністерство влаштувало громадські обговорення цієї ініціативи онлайн. Але ці поправки так і не були прийняті. Причина? Наявність дуже впливового опонента.

Одним із найбільших публічних критиків поправки до цього наказу стала народна депутатка й голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець. На своїй сторінці у Facebook у квітні минулого року вона написала, що «Україні загрожує повзуча легалізація наркотиків», бо в МОЗ збираються «збільшити легальний обсяг зберігання кокаїну в 50 разів – з 0,02 грами до 1 граму, що при дозі одного приймання в розмірі 0,15 грамів становить 7 доз! Норма зберігання героїну зросте в 60 разів до 3 доз – із 0,005 грама до 0,3 грама при одноразовій дозі 0,1 грама. Норма зберігання ацетильованого опію зросте у 200 разів – із 0,005 грамів до 1 граму. Норма зберігання марихуани зросте до 12,5 доз або у 5 разів – із 5 до 25 грамів».

Дивний висновок: адже в наказі МОЗ зовсім не йшлося про легальне зберігання наркотиків, але лише про адміністративну відповідальність за зберігання маленьких обсягів, замість кримінальної, щоби не займати час поліції розслідуванням дрібних справ. Це схоже на маніпуляцію.

І на цьому народна депутатка Ольга Богомолець не зупинилася. Уже через три дні вона розпочала у Верховній Раді збір підписів у депутатських фракціях та групах під колективним зверненням народних депутатів до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, аби він не допустив внесення змін до наказу МОЗ № 188.

У МОЗ на запит від Opinion про долю поправок до цього наказу відповіли так. 14 березня проект наказу відправили на погодження до МВС, Верховного Суду, Генпрокуратури, СБУ, Нацполіції та Держслужби з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Усі вони висловили свої зауваження, наказ доопрацювали, але Мінюсту нова версія все одно не сподобалася. Узгодження тривали до кінця 2018 року, поки 17 січня 2019 року МОЗ не скасувало свій наказ. А отже, прибічники Ольги Богомолець перемогли.

Останні події, пов’язані зі звільненням через суд в. о. Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун та зі значною активізацією кандидатки на пост Президента Ольги Богомолець, явно свідчать про те, що боротьба ця загострюється.

Голова ГО «Євразійський інститут наркополітики» Володимир Тимошенко вважає, що легалізація медичного канабісу в Україні досі не відбулася через його демонізацію, тобто – залякування небезпечними наслідками, збільшенням наркоманії. «Журналісти називають його медичною марихуаною, а це зовсім не правильний термін, – пояснює Володимир Тимошенко. Він має на увазі, що марихуана містить в собі канабіноїди, які потрібно з неї виділити, і лише тоді вони будуть придатні до застосування, бо лікує не марихуана, а ліки, які містять канабіноїди.

На мою думку, через наполегливі дії Ольги Богомолець проти декриміналізації зберігання малих обсягів канабісу, депутати не хочуть розробляти та приймати нові законопроекти щодо медичного канабісу. А старий законопроект за авторством Олега Мусія «Про внесення змін до Закону України “Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори” (щодо порядку обігу підконтрольних речовин)» від квітня 2016 року так і не був проголосований. Представник ГО «Українська асоціація медичного канабісу» Тарас Ратушний пояснює це зволікання так: «Це була ініціатива не стільки Олега Мусія, скільки Уряду – на виконання «Стратегії державної політики щодо наркотиків». І ця державна стратегія розглядає канабіс як медичний засіб у перспективі. Тарас Ратушний пояснив, що законопроект Олега Мусія був украй невдалим і сьогодні вже втратив актуальність, бо він визначав суб’єкт, який буде займатися розробкою ліцензійних умов – Державну службу контролю за наркотиками. Але у 2016 році її об’єднали із Державною службою лікарських засобів. Наслідком цього злиття стало те, що законопроект Олега Мусія тепер треба переписувати, а реалізація Стратегії державної політики щодо наркотиків зупинилася. «Якби цей закон навіть і прийняли б, то його не було би тепер кому реалізовувати, – сказав Тарас Ратушний. – А тепер ініціатива щодо створення нового закону йде знизу – від громадських організацій». І вони цілком здатні самостійно написати проект Закону й запропонувати його депутатам для доопрацювання та затвердження.

По канабіс треба їхати в Польщу

Як же ставляться до медичного канабісу в усьому світі? Нині він повністю легалізований у Австралії, Канаді, Чилі, Колумбії, Хорватії, Кіпрі, Чехії, Фінляндії, Німеччині, Греції, Ізраїлі, Італії, Ямайці, Люксембурзі, Македонії, Мальті, Нідерландах, Новій Зеландії, Перу, Польщі, Португалії, Шрі-Ланці, Таїланді, Великобританії та Уругваї.

Медичний канабіс і марихуана: коли легалізація?

Малюнок: Карта законодавства щодо медичного канабісу. Зелений – продається з рецептом лікаря, синій – продається без рецепта.

Інші країни мають певні обмеження щодо застосування лише певних форм канабіноїдів. Наприклад, у Франції та Бразилії дозволяється використання тільки препарату Сатівекс (Sativex). У таких країнах, як Канада, Уругвай та Нідерланди, канабіс можна купити без рецепта. У Мексиці та Швейцарії та виробники зобов’язані слідкувати за тим, щоб канабіноїд у препараті був у кількості не більшій 1 %. У США ситуація складніша, бо там у кожному штаті – свої правила.

Як бачите, більшість передових та розвинених країн давно вже легалізували медичний канабіс, а це означає, що його наявність в аптеках – ознака сучасної та відповідальної за здоров’я своїх громадян держави.

Текст: Олег Шинкаренко

Залишити коментар