Неділя, 27 вересня

Уявіть, що у світі існує маленький алюмінієвий кубик, який зможе розважити ваших домашніх улюбленців та навіть зрозуміти, як почувається тварина. Звучить дещо фантастично? Справді. А якщо ми скажемо, що такий винахід уже існує, а ідея виникла ще в 2012 році через одного галасливого пса на ім’я Роккі?

Стартап, який сьогодні входить чи не до кожного рейтингу з переліком успішних винаходів українців, був заснований усього трьома людьми, а ідея виникла… завдяки чорному чіхуа-хуа на ім‘я Роккі. Сусіди Олександра Нескіна, технічного директора, постійно дорікали майбутньому авторові ідеї за гавкіт його улюбленця. Спершу Олександр нагуглив цілком банальний варіант заспокоєння пса, коли той лишався у квартирі наодинці, – спеціальний ошийник, який б‘є тварину струмом щоразу, як та починає гавкати.

Утім, таке рішення було щонайменше негуманним. Відтак Нескін спробував підійти до питання інакше: дізнатися, що робить Роккі наодинці. Увімкнена камера зробила свою справу – виявилося, собаці просто нудно самій. Тому Олександр поєднав за допомогою звичайного скотча відеокамеру з лазером, який керувався віддалено. Таким чином проблема самотності Роккі була вирішена, а окрім вдячних сусідів з’явилася й сама ідея Petcube.

На запуск першого Petcube винахідники витратили близько $ 300 000, більшість із яких вдалося зібрати на платформі Kickstarter завдяки потужному промо. Зібрані кошти витратилися на розробку та власне виробництво. І хоча перша версія не була абсолютно досконалою, стартапери переконані: це був якісний продукт. Зрештою, пілотна версія покращила життя щонайменше 50 тис. домашніх тварин. І, очевидно, їхніх сусідів.

Український стартап Petcube: розуміти тварин та ніколи не зупинятися

Засновники стартапу Ярослав Ажнюк, Олександр Нескін та Андрій Кльон. Фото: epravda.com.ua

За словами Ярослава Ажнюка, генерального директора, за роки розвитку проекту головна ідея не зазнала критичних змін: місією команди залишається прагнення під‘єднати тварин до інтернету й дати їм голос. Однак на самій лише камері з лазерною указкою винахідники не зупинилися.

«Потім ми зробили ще одну ітерацію – Petcube Play. Нова версія має кращу якість відео, звуку, лазера тощо. Згодом вийшов пристрій Petcube Bites: камера, яка дозволяє давати корм тваринам. Ми – компанія, яка не просто робить камери для домашніх тварин та створює софт, який під’єднує їх до інтернету, ми, власне, придумали цю категорію, тож є глобальним лідером у ній.

Ми також запустили Petcube Care. Спочатку це був сервіс для збереження відео у хмарі. За $ 5, $ 10 чи $ 25 можна зберегти відео за останні 3, 10 чи 30 днів у нашій хмарі. А навесні минулого року сильно розширили можливості Care, і тепер усім, хто оформлює передплату, ми надаємо знижки чи бонуси від наших партнерів. Наприклад, на купівлю корму, вигул собак чи страхування домашніх тварин. Таких партнерів чимало – це величезні гравці світового ринку. І тепер вони – наші партнери, які надають клієнтам Petcube Care ексклюзивні знижки», – розповідає один із засновників стартапу.

Український стартап Petcube: розуміти тварин та ніколи не зупинятися

Ідея Petcube полягає в тому, що камери фіксують рухи тварин. Сьогодні це вже сотні тисяч пристроїв, які спостерігають за домашніми улюбленцями, а відтак дають можливість використовувати зібрану інформацію задля кращого розуміння тварин. Перекладаючи принцип роботи на українську, засновники стартапу називають це «поведінковою діагностикою». Може здатися, що звучить доволі гучно та амбітно, але все встає на свої місця, коли дізнаєшся: Petcube завдяки штучному інтелекту може навіть зрозуміти, чи не захворіла тварина та чому вона поводить себе саме так, а не інакше.

Насправді ідея, яка вже давно втілена в реальність і стала основою для подальшого розширення, має повне право позбутися статусу «стартап», котрий, здається, асоціюється переважно із чимось новим, недостатньо реалізованим, «сирим». Однак у засновиків Petcube із цього приводу дещо інші міркування. Для них стартап – це не маленький бізнес із кількома людьми в команді. І це точно не про якісь обмеження. Навпаки, це про потенціал надшвидкого зростання, технологічну компанію, яка втілює у реальність інновації.

«Тому агенція діджитал-маркетингу або кіоски з шаурмою не можуть бути стартапами за загальноприйнятими визначеннями. Хіба що вони зроблять шаурму, яку синтезують молекулярні генератори з вихлопних газів, і поставлять по всьому світу роботів, а не людей. І ця “шаурмешня” стає мільярдною компанією за три роки – тільки тоді це буде технологічний стартап.

Petcube усе ще стартап, тому що далі ми продовжуємо швидко рости й у нас є зрозумілий план, як ми далі значно більше виростемо. Наша ціль – під’єднати всіх тварин до інтернету. Лише в Америці понад 80 млн домів із домашніми тваринами. Тобто нам іще продавати і продавати», – впевнений Ярослав Ажнюк.

Український стартап Petcube: розуміти тварин та ніколи не зупинятися

Команда, яка на початку складалася із трьох людей, сьогодні значно розширилася. Тепер у Petcube працює щонайменше 70 людей, більшість із яких працюють у київському офісі. Інша частина команди базується у Сан-Франциско та Шеньчжені. Та попри світову впізнаваність та орієнтованість переважно на ринок США, пристрій українських винахідників досі не був скопійованим.

Усі спроби зробити аналог Petcube закінчувалися на рівні концепції, адже для чогось більшого необхідно значно заморочитися. Щонайменше, розібрати, скопіювати хард та написати софт, адже просто встановити на копію Android не вийде: усе необхідно прописувати власноруч. Такі складнощі – це не просто бажання винахідників залишатися монополістами, це ще й чи не найголовніше, що цікавить інвесторів: у чому захист та чому повторити Petcube буде непросто.

«Але якщо чесно, і його можна повторити. Якщо трьом хлопцям із Києва це вдалося, у інших, можливо, теж вийде. Щоправда сьогодні в нас вже є не лише продукт і програмне забезпечення, а й сильний відомий бренд, команда, а також мережа партнерств із світовими компаніями в Petcube Care. До цього додається й неймовірний об’єм даних, які можемо й будемо використовувати в майбутньому», – наголошує гендиректор Petcube.

Однак, далеко не вся історія винаходу складалась із суцільних перемог. На самому початку стартапу виникла проблема, через яку компанія могла просто зникнути, так і не презентувавши свій продукт. Тоді над Petcube працювали лише сім людей, а замовники з Kickstarter кілька місяців очікували на пристрій.

Український стартап Petcube: розуміти тварин та ніколи не зупинятися

У той час, коли команда очікувала на поставку з Китаю прес-форм, одних із найважливіших деталей, Ажнюку зателефонував директор фабрики та розповів, що його партнера заарештували. А разом із ним – і всі прес-форми Petcube. Фактично, це означало, що все треба починати з початку, а команді здавалося, що це момент, коли можна здатися. Утім, завдяки підтримці партнерів та команди вихід усе ж знайшовся, а один із найвідоміших сьогодні українських стартапів отримав другий шанс на життя.

Сьогодні генеральний директор зізнається: про вибір саме такого напрямку бізнесу аж ніяк не шкодує. Але, маючи теоретичну можливість почати все знову, обрав би інший шлях, адже тепер краще знає, як влаштований світ та якими бувають бізнес-ідеї. Україна ж, за словами Ажнюка, залишається однією із кращих країн для реалізації стартапів, однак існують і певні проблеми.

«Зараз Україна – одне з найкращих місць, де можна будувати технологічний стартап. У нас багато крутих інженерів, є великий енергетичний потенціал. Люди хочуть довести світу, що вони можуть. Проблема тільки в тому, що немає досвіду в підприємництві та побудові продуктів. Відповідно, немає якісних менеджерів», – розмірковує винахідник.

Український стартап Petcube: розуміти тварин та ніколи не зупинятися

Ідея, яка виникла завдяки одному галасливому чіхуа-хуа, сьогодні підкорює міжнародний ринок, залучає нові інвестиції та продовжує свій розвиток. Стартап трьох хлопців із Києва – історія про те, що втілити задумане, це уже не так і складно. Принаймні, коли ти маєш команду, у якій кожен знає своє завдання, але вміє прислухатися до порад інших. Головна, довгострокова амбіція Petcube, – зробити свій внесок у розуміння тварин та об’єднати довкола компанії усіх, хто має подібне бажання. І здається, усе має вийти, адже українську компанію не зупинили навіть арешти в Китаї та світовий ринок, який до цього стартапу навіть не думав, як це, розуміти своїх тварин.

Текст: Дмитро Журавель

1 комментарий

  1. Для того, щоб зрозуміти голден-ретривера, який на головному фото до матеріалу, жоден пристрій не потрібен!!! Знаю точно))) Але ідея справді цікава)) Бо, на жаль, якщо тварина хвора, вона не може точно пояснити, де у неї болить(((

Залишити коментар