Середа, 28 жовтня

Менше двох місяців залишилося до дня голосування на президентських виборах. Судячи з активності обговорень теми і прогнозів фахівців, явка має бути доволі високою. У крайньому випадку, словесні «рубки» між прихильниками та противниками того чи іншого кандидата на піку емоцій. Та чи всі українці зможуть реалізувати своє конституційне право обирати владу? Що слід знати і зробити, аби в день голосування не опинитися за бортом активної частини електорату?

Реєструйтеся – черг ще немає

Майже п’ять років тому на позачергових президентських виборах мільйони громадян України так і не змогли проголосувати. І не через власну пасивність вони не взяли участь у кампанії, на заваді стали анексія Криму Росією та гарячі події на Донбасі. Наступні вибори – до парламенту й місцеві – чимало людей теж пропустили через об’єктивні й суб’єктивні причини. Внутрішньо переміщені особи (ВПО) облаштовувалося на нових місцях, доволі часто ці місця змінюючи.

«На виборах президента України в 2014 році 81,8 % виборців Донецької області (близько 2 млн. громадян) не змогли проголосувати через окупацію окружних комісій та терористичну загрозу, – уточнила Opinion Тетяна Дурнєва, виконавча директорка Громадського холдингу «Група впливу». – На парламентських виборах восени 2014-го відносно незначна кількість виборців із “пропискою” на тимчасово окупованій території скористалася процедурою тимчасової зміни місця голосування. Навіть той, хто зміг проголосувати, отримував лише один бюлетень, не маючи можливості обирати депутата в мажоритарному окрузі. На місцевих виборах 2015 року ВПО не голосували взагалі у своїх нових громадах, за винятком двох громадян, які домоглися участі у виборах через суд».

Із роками ВПО набували певної стабільності, почали активніше цікавитися своїми виборчими правами. Загалом, питання забезпечення можливості для громадян України (не тільки ВПО) проголосувати на виборах президента 31 березня надзвичайно злободенне. Подбати про це має держава, їй допомагають громадські організації.

«Нині діє спрощена процедура зміни місця голосування без зміни виборчої адреси на виборах Президента, – продовжила пані Дурнєва. – Достатньо лише відвідати найближчий відділ реєстру виборців із паспортом, написати заяву про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси, і таким чином визначити свою нову виборчу дільницю. Зробити це можна було від 31 грудня минулого року і до 25 березня, тобто не пізніше, ніж за п’ять днів до дня голосування. Закликаємо всіх, хто знає, що 31 березня перебуватиме поза місцем офіційної реєстрації, уже звертатися до відділів реєстру, не відкладаючи на останні дні. Процедура написання заяви займає лічені хвилини, і нині за відсутності черг можна впоратися за 10 хвилин».

За даними ЦВК, станом на 31 січня тимчасово місце голосування змінили понад 6,5 тис. виборців. Звісно, ідеться здебільшого про мешканців Донецької та Луганської областей. Значно менше людей із Криму. Але з наближенням дня голосування кількість таких осіб зростатиме.

Довідка

Відділи ведення реєстру виборців є в усіх містах та райцентрах. Адреси й телефони необхідно шукати на сайті Державного реєстру виборців.

Фахівці переконують, що при підготовці до прийдешніх виборів Президента ЦВК спростила певні процедури. Ці кроки мають полегшити доступ до голосування для громадян, які мешкають поза місцем офіційної реєстрації.

«Крім того, оновлено функціонал на веб-ресурсах ЦВК, зокрема, на сайті Державного реєстру виборців, – наголосила Тетяна Дурнєва. – Тепер дуже легко знайти найближчу виборчу дільницю, якщо ввести адресу вашого місцезнаходження або перевірити правильність своїх персональних даних у Реєстрі виборців. Це займає дві-три хвилини (Opinion перевірив, справді, спрацьовує швидко – прим. ред.). Не потрібно реєструватися, чекати два дні, як було ще восени. Інформація доступна та повна. Працює також форма зворотного зв’язку».

Законодавчі зміни зависли

Через півроку після президентських на українців очікуватимуть парламентські вибори. Не можна скидати з рахунків і місцеві перегони. Із цими кампаніями справи не надто оптимістичні – щодо можливості взяти участь у голосуванні.

«Щодо парламентських виборів 2019 року, то з урахуванням наявної пропорційно мажоритарної виборчої системи, у частині пропорційних загальнонаціональних списків діють ті ж правила, що й на виборах Президента, – зазначив Opinion Леонтій Шипілов, член ЦВК. – Стосовно мажоритарної складової парламентських виборів, то ключовим є визначене Законом загальне правило реєстрації виборця в межах відповідного виборчого округу. Щодо місцевих виборів, то, згідно з Законом, діє правило зв’язку з місцевою громадою, яке підтверджується фактом реєстрації в межах відповідної адміністративної одиниці».

Якщо йдеться про спрощення доступу ВПО до місцевих виборів, то тут, на відміну від президентських перегонів, можливості ЦВК доволі обмежені. Адже процедуру зміни місця голосування застосовують лише на загальнодержавних виборах.

«Проблему можна розв’язати шляхом законодавчої зміни підходу до визначення виборчої адреси, наприклад, через ухвалення парламентом законопроекту № 6240 щодо виборчих прав ВПО та інших мобільних всередині країни громадян, – повідомила Тетяна Дурнєва. – Наша організація – один із розробників документу, і ми вже майже два роки працюємо з партнерами та депутатами задля його ухвалення».

Нещодавно проект нарешті отримав висновок Комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя. Не виключено, що невдовзі його розглянуть у сесійній залі, і, можливо, ухвалять.

«Законопроект № 6240 стосується не лише ВПО. Серед усіх груп населення, виборчі права яких він зачіпає, ВПО всього 20-30 %, – пояснив Opinion нардеп Руслан Сидорович, член профільного парламентського Комітету. – Однак на президентських виборах немає жодних проблем реалізувати виборче право. Цей законопроект актуальний для місцевих виборів, і у випадку, якщо Виборчий кодекс до початку парламентської кампанії ухвалено не буде, то він матиме значення ще й для мажоритарної складової виборів до ВРУ».

Попри позитивні висновки Комітету, пан Сидорович не знає, коли проект закону потрапить до парламентської зали – порядок денний пленарного тижня формує голова ВРУ. Час ухвалення документу не ризикує спрогнозувати і Леонтій Шипілов, хоча також наголосив на його важливості.

Прогалини на мапі виборів

На жаль, війна триває, і чергові вибори відбудуться не на всій території України.

«На сьогодні є фактом неможливість проведення виборів президента України на тимчасово окупованих Росією територіях Донецької і Луганської областей та АР Крим, – запевнив Леонтій Шипілов. – У прифронтовій же зоні має бути зроблено все необхідне для реалізації місцевими мешканцями та військовослужбовцями ЗСУ свого виборчого права».

Загалом, проблеми з голосуванням мають не тільки ВПО та мешканці тимчасово окупованих територіях. Доволі численна категорія і внутрішніх трудових мігрантів, точні дані про кількість яких відсутні. Їм також слід серйозно подумати про можливість реалізувати своє виборче право.

«Людина, яка на день голосування перебуватиме поза місцем своєї реєстрації, повинна також заздалегідь подбати про зміну місця для реєстрації, але, на відміну від ВПО, для цієї категорії громадян потрібно надати аргументацію, чому вони бажають власне змінити місце для голосування, – повідомив Орinion Олексій Кошель, голова правління Комітету виборців України. – Це може бути довідка з місця роботи, навчання, документи, які засвідчують права на нерухомість, де громадянин не зареєстрований, але фактично проживає. І це суттєва перешкода, бо якщо для ВПО треба зробити лише один крок – знайти відділення держреєстру, де дізнатися інформацію і написати заяву, то для трудових мігрантів все значно серйозніше. Вони будуть змушені отримати довідку».

Чому голосуватиму?

Відомі українці, колишні мешканці Донбасу і Криму, розповіли Орinion про свій виборчий досвід останніх п’яти років і про те, чи братимуть вони участь у прийдешніх голосуваннях.

Чи всіх допустять до виборчої урни?Володимир Фомічов, аналітик Українського радіо, колишній полонений:

«Не брав участь у президентських виборах 2014 року, тому що в Макіївці, де я на той час знаходився, бойовики зірвали можливість відкритися хоча б одній виборчій дільниці. Але на парламентських виборах вже був у Києві та голосував. За «Громадянську Позицію», у списках котрої були Віталій Шабунін та Наталка Соколенко, яких особисто знаю та до яких ставлюся з дуже великою симпатією. Переселенцям треба голосувати. В інтернеті є рекомендації, що для цього треба зробити. Минулого разу це було нескладно».

Чи всіх допустять до виборчої урни?Альона Луньова, експертка Центру інформації про права людини:

«Після виїзду із Криму наприкінці квітня 2014 року вважала, що вкрай необхідно взяти участь у виборах президента. У той рік я дуже просто змінила адресу голосування і зробила свій вибір, бо переконана: якщо ми його не робимо самі, будьте певні, за нас його зробить хтось інший. Цього року так само вважаю, що необхідно брати участь у голосуванні, попри загальний рівень розчарування й недовіри до влади. Уже перевірила себе в Реєстрі виборців, знаю, куди піду змінювати адресу для голосування та де моя виборча дільниця (пізніше пані Альона написала у Фейсбуці, що тимчасово змінила місце голосування,  витратила на це не більше семи хвилин. Навіть заяву не заповнювала дані внесли в електронному вигляді, лише вказала назву документу, що підтверджує її місце реєстрації в АРК, і поставила підпис прим. ред.). Але крім технічних моментів, змін даних у реєстрі, важливо, щоб вибір був свідомий і ґрунтувався на розумінні програм кандидатів і їхніх позицій із важливих для всієї України і ВПО питаннях».

Чи всіх допустять до виборчої урни?Ігор Козловський, історик, релігієзнавець:

«Зрозуміло, що в 2014-му році люди, які мешкали на тій території (на Сході України – прим. ред.), не могли проголосувати. Тому що там була дуже складна ситуація, усі структури були захоплені. А нині дійсно збираюся голосувати. Треба зареєструватися для цього. Обов’язково прийти лише з паспортом, адже якихось інших посвідчень чи документів про те, що ти переселенець, не вимагають. Обираєш, де хочеш голосувати, у якому саме населеному пункті, на якій дільниці. Планую це невдовзі зробити. Після повернення з полону мешкаю в Києві, уже другий рік пішов».

Чи всіх допустять до виборчої урни?Рустем Cкибін, художник, кераміст:

«Я з 2014 року не брав участі в голосуванні на виборах. У цьому ж році буду обов’язково голосувати. Не хочу віддавати свій голос комусь іншому».

Текст: Віктор Цвіліховський

Залишити коментар