Неділя, 26 травня

Грошей багацько, а щастя мало?

Чи не найодвічніша з суперечок – це та, де сперечаються, чи можна за гроші купити щастя. «Грішми воюють, грішми торгують, а без грошей – горюють», − каже українська народна мудрість. Спробуймо розібратися, чи так уже гроші не гарантують щастя.

В українській культурі ніколи не було культу грошей. Була біда від злиднів, описана-оспівана, були кайдашівські майнові претензії, а от «гроші як чеснота» − не було. Вас теж батьки вчили мити руки після взаємодії з банкнотами?

Усі ми точно знаємо, що щастя за гроші не купити, здоров’я – теж, хоча наявність грошей, приміром, для онкохворих – часто умова виживання, на жаль. У здорових багато бажань, у хворого – одне, це зрозуміло.

Погляньмо на саме поняття «щастя» ширше. Чим є щастя для сучасної здорової людини? Думаю, багато хто назве можливість мандрувати чи наявність вільного графіка роботи. Сучасна людина прагне свободи часу і свободи переміщень. Можливість змінювати одну географічну локацію на іншу – дуже актуальний критерій вимірювання успішності, а, отже, і щастя.

В економіці є концепція money-rich, time-poor / time-rich, money-poor. Тобто одні мають грошей більше, ніж часу, тож готові оплачувати роботу покоївок, сервісів, посередників, агентів – усіх, хто зекономить їм час за певну суму. Інші мають грошей менше, ніж часу, отже вони готові витратити час на поїздку до супермаркету в іншому кінці міста, якщо там суттєві знижки, вони самостійно шукають і бронюють готелі та квитки, витрачаючи час, але економлячи гроші. На цій концепції зараз розбудовується вся сфера товарів і послуг.

Для так званого Покоління Z, тих, хто народився в кінці дев’яностих – на початку нульових, тих, хто зараз навчається в університетах і шукає першу свою роботу, пріоритетність гнучкого графіку очевидна. Нині чимало пишуть про те, як молодь, навіть погодившись на чіткі умови й регламентований робочий день через гроші, невдовзі відмовляється від місця роботи, не витримуючи графіку «від дев’ятої до п’ятої». Краще працювати не 12 годин, а головою, – цитують вони Стіва Джобса.

Інша популярна тема для жартів і нарікань: «Жайворонки захопили світ, доки сови спали». Сучасна людина любить розмірковувати про свої біоритми, про власну здатність пізно лягати спати й пізно ж прокидатися. Саме тому фриланс стає реальним виходом для всіх любителів нічного способу життя, для яких ранковий підйом – тортури ХХІ століття.

Іще можна поговорити про креативність і натхнення, які зазвичай не приходять за розкладом. Можливість мати роботу, яка прикриває періоди апатії, дозволяючи бути фінансово незалежним завдяки попереднім хвилям підйому творчості, забезпечує стійке почуття задоволеності буттям. Працювати тільки тоді, коли є наснага, і при цьому мати гроші – хіба це не щастя?

Зізнайтеся, прокидаючись лютневими холодними ранками від сигналу будильника, усвідомлюючи необхідність бути на роботі о дев’ятій, мимоволі засумніваєшся в тезі, що гроші не гарантують щастя. 

Тетяна Монахова

1 комментарий

  1. Дякую, дуже гарна стаття!
    Це такі питання , які я обмірковую частенько, йдучи на роботу та назад)
    Ці питання залишаються відкритими у наш час.
    Вже чудово, що про них пишуть, дякую.

Залишити коментар