Середа, 28 жовтня

Фраза «гонка ядерних озброєнь» випала з активного лексикону років 30 тому, із завершенням холодної війни. Однак людство, виявляється, узяло лише перепочинок, і нині призабуті слова доводиться витягувати із забуття. Фахівці на повен голос заявляють, що гонка може знову розгорнутися, а нова холодна війна буде гібридною, значно складнішою, ніж у другій половині ХХ століття.

«Ядерному взрыву – нет, нет, нет!»

Десятиліттями радянські люди жили у страху через те, що підла Америка хотіла знищити ядерною зброєю мирний Союз. У США очікували такого ж «подарунка» від СРСР. Пам’ятаю, як моторошно вила сирена, і нас, першокласників, під час уроку вчителі евакуювали до шкільного підвалу. Учнів середніх і старших класів повели до іншого укриття – тиру. Було лячно, хоч ішлося лише про заняття з цивільної оборони.

Нам розповідали, що треба робити за межами населеного пункту – як лежати в ямах і за пнями, щоб не зачепила руйнівна хвиля від атомної бомби, яка все знищуватиме на своєму шляху, як захищати очі й органи дихання. Ми знали, як треба поводитися вдома, коли по радіо оголосять про удар агресора. Тим часом по радіо і ТБ звучали пісні із засудженням ядерної загрози. Голос Йосипа Кобзона в кожні вуха доносив слова: «Солнечному миру – да, да, да! Ядерному взрыву – нет, нет, нет!»

Кінець страхам настав у грудні 1987 року, коли радянський та американський лідери Михайло Горбачов і Рональд Рейган підписали Договір про ліквідацію ракет середньої й малої дальності (ДРСМД або ж INF). СРСР і США зобов’язалися не виробляти, не випробовувати та не розгортати балістичних та крилатих ракет наземного базування середньої (1000-5500 км) та малої (500-1000 км) дальності. Упродовж трьох років потрібно було знищити всі пускові установки та ракети наземного базування з радіусом дії від 500 до 5500 км.

Минав час, із карти світу зник СРСР, про гонку ядерних озброєнь почали забувати. А нещодавно американці, зокрема президент Дональд Трамп, запевнили, що Росія (правонаступниця Союзу) порушила домовленості. США вирішили вийти з Договору з 2 лютого цього року, про що напередодні заявив держсекретар Майк Помпео. Це не спонтанне рішення, оскільки ще на початку грудня США давали РФ 60 днів для того, щоб повернутися до виконання ДРСМД. Сам процес виходу американцями з угоди триватиме півроку. США вимагають від РФ знищити всі ракети, що порушують Договір, а також пускові установки й відповідне обладнання.

«США, згідно з процедурами ДРСМД, повідомили Росію та інші сторони Договору (Білорусь, Казахстан, Україну), що через шість місяців вийдуть із Договору, якщо РФ не повернеться до його повного верифікованого виконання, – пояснив Opinion Олексій Їжак, експерт із питань безпеки. – На цей час, до вірогідного формального виходу, США призупинили виконання ДРСМД. Росія відповіла дзеркально на заяву про призупинення. Однак РФ, схоже, не повідомляла США та інші сторони про власний вихід через шість місяців. Росія раніше діяла приховано, а тепер, після заяви про призупинення, почне роботи з розгортання на суші морських та авіаційних ракет великої дальності. Однак РФ намагатиметься робити це без збільшення оборонного бюджету, бо грошей не вистачає. Найшвидша робота з “приземлення” морської ракети завершиться через кілька років».

Хто зробить перший крок?

Росія очікувано заперечила закиди на свою адресу. Прес-секретар президента Путіна Дмитро Пєсков заявив, що РФ шкодує про рішення США. Тобто росіяни звично позиціонують себе «білими й пухнастими». Хоча ще майже рік тому Володимир Путін публічно вихвалявся новою крилатою ракетою з ядерною установкою з необмеженим радіусом дії. Він наголошував, що ніхто такої зброї не має, а якщо з часом і матиме, то росіяни придумають щось нове.

Та щоби світ знову не занурився в ядерний вир – попри складні відносини між країнами, важливість державних інтересів та власні амбіції лідерів – треба домовлятися. Хтось має першим ініціювати переговори.

«Думаю, перший крок робитиме Росія, тому що в неї фінансових можливостей та інших потужностей значно менше, і вона буде змушена як не сьогодні, то завтра піти на перемовини, щоб знизити градус, – запевнив Opinion Віктор Ягун, генерал-майор СБУ в запасі та екс-заступник голови СБУ. – Фактично так було і під час холодної війни, хоча тоді трошки інакша була ситуація. Сподіваюся на здоровий глузд. Якщо Росія проігнорує всі запрошення до перемовин, то, думаю, Захід вчинить мудріше й ухвалить правильне рішення».

2 лютого, у день виходу США з ДРСМД, президент Трамп висловився за новий договір, причому з більшою кількістю учасників.

«Консультації між США, Китаєм і Росією стосовно нової угоди, схоже, вже ведуться, – зазначив Олексій Їжак. – Останній раунд щодо ДРСМД перед анонсом про вихід проходив у Пекіні, що, як говорять росіяни, “симптоматично”. У своєму останньому посланні (state of the union) Дональд Трамп прямо заявив про можливий новий договір із включенням Китаю та інших сторін. Перший крок уже зробили США, запропонувавши новий універсальний договір».

Китай у найвигіднішій позиції. В ядерному оснащенні КНР уже є кілька десятків ракет середньої й малої дальності. Китай не був стороною ДРСМД, але збільшувати кількість такої зброї йому немає резону, якщо цього не робитимуть США та РФ. США не мають під рукою можливостей швидко розгорнути наземні ракети середньої й малої дальності, але можуть компенсувати будь-яке нарощування російських сил за рахунок морських та авіаційних ракет. Різких кроків, на переконання пана Їжака, не буде.

«Росіяни не виступатимуть ініціаторами переговорів, бо вважають, що американці знищили угоду, – розповів Opinion Микола Бєлєсков, заступник директора Інституту світової політики. – І тут уже двома сторонами не обмежитися. Дональд Трамп чітко сказав про нову багатосторонню угоду з країнами, що мають відповідні ракетні системи, які треба обмежувати і знищувати. І залучати, передусім, КНР. А КНР у цей процес поки що включатися не будуть, оскільки вважають, що домовленість мають виконувати США і Росія. Тому поки що про переговори не йдеться».

Нічого в Росії не вийде

«Це складно назвати гонкою озброєнь, як за часів холодної війни, бо не можна порівнювати економічний потенціал РФ і США, – запевнив Opinion Олександр Хара, експерт «Майдану закордонних справ». – Буде коротка дистанція, яка виснажить Росію. РФ – слабка країна, тому й порушує договори, намагається розхитати ситуацію. Їй нецікаво владнати саме цю проблему. Росіяни хочуть використовувати одну проблему для вирішення інших проблем. Грубо кажучи, США мають відмовитися від розміщення системи ПРО в Європі – Польщі та Румунії. Але американців це не цікавить. Вони готові говорити про нову угоду, однак щоби там була не тільки Росія, яка не є загрозою інтересам США, на відміну від Китаю».

Попри впевненість росіян, фахівці не поспішають довіряти кремлівській інформації. Вони не вірять, що РФ вдасться створити потужний ядерний потенціал, спроможний загрожувати всьому світу. Лише розмов недостатньо, для втілення задуманого потрібні колосальні кошти.

«Росія втягнеться в холодну війну, буде витрачати більше коштів на науково-дослідні розробки, створення техніки та озброєнь, відтягувати гроші від соціально-економічної сфери, що призведе її до тієї ж долі, яка спіткала Радянський Союз, – розповів Opinion нардеп Іван Вінник, секретар Комітету ВРУ з питань нацбезпеки й оборони. – СРСР розвалився внаслідок саме економічних проблем усередині держави, коли значну кількість управлінських і фінансових ресурсів скеровували на холодну війну зі США, а не на соціально-економічний розвиток».

Схожої думки і Віктор Ягун: «РФ, на наше щастя, не має тих економічних можливостей, які мав Радянський Союз. І ми бачили, що сталося з СРСР: він просто надірвався. Думаю, США пішли тим самим шляхом і можуть вводити санкції, навіть не порушуючи якихось домовленостей, а просто посилюючи те, що вже введено. Це підриватиме російську економіку щодня».

«На реалізацію планів із виробництва ракет середньої та малої дальності знадобиться чимало часу. Відповідні програми розраховані на 5-10 років. І США готові грати у тривалі процеси: вкладати кошти, розгортати виробничі потужності. Нещодавно міністр оборони РФ Сергій Шойгу наголосив, що до 2021 року мають завершитися всі відповідні роботи. Але Росія не зможе такими ж високими темпами виробляти ракетні комплекси, як свого часу СРСР», – переконаний Микола Бєлєсков.

Україна між молотом і ковадлом?

Якщо Росія через бідність не зможе наростити ядерний потенціал і залякати весь світ, то чи не використає вона арсенал ракет середньої й малої дальності проти України? Розміщені в анексованому Криму ракети швидко долетять у будь-яку точку країни. Ситуація можлива, але насправді такої зброї на території АРК нині дуже мало.

«Залп у кілька десятків крилатих ракет мало що вирішує, – пояснив Микола Бєлєсков. – У разі війни він має бути достатнім – сотні ракет, щоб пробити протиповітряну оборону, нанести шкоду багатьом об’єктам. Нариклад, американцям для знищення бази в Сирії знадобилося 60 крилатих ракет. А в росіян увесь залп Чорноморського флоту менший. Якщо навіть знищать один аеродром, то це ще не перевага. Коли ж росіяни будуть виробляти ракети сотнями в рік і за п’ять-сім років вийдуть на арсенал до тисячі одиниць, то це вже буде страшно. У разі конфлікту це реально дозволить їм прострілювати будь-яку точку України. Усе залежатиме від темпів створення росіянами ракетних комплексів».

Попри загрози, наші високопосадовці доволі мляво відреагували на події з ДРСМД. І ось США пропонують новий договір. Чи братиме участь у переговорах Україна?

«Або буде започаткований новий договір, який стабілізує ситуацію на новому рівні, і тоді треба зробити, щоб Україна була його повноправним учасником, або буде гонка озброєнь, яку виграють США, і, знову ж таки, почнуться нові переговори, і тоді Україні потрібно буде започаткувати власні роботи над ракетами середньої й малої дальності, – повідомив Олексій Їжак. – У новій ситуації, чи то договір, чи то нова гонка озброєнь, виграють ті, хто можуть виробляти для своїх військ ракети середньої й малої дальності. Україна має потенціал».

Колишній посол США в Україні, дослідник Стенфордського університету Стівен Пайфер зауважив у твітері, що припинення дії ДРСМД відкриє Україні можливості для розробки та розміщення відповідних ракет. Висновки пана екс-посла доволі оптимістичні: «Договір нині на шляху до припинення, й Україна отримає свободу в розробці, випробуваннях та розміщенні наземних балістичних та крилатих ракет із радіусом дії від 500 до 5500 км. Цікаво, чи Кремль про це подумав?»

Текст: Віктор Цвіліховський

Залишити коментар