Середа, 21 жовтня

Повернути 10 класів шкільного навчання, розблокувати російські соцмережі, скасувати «нелюдську» медичну реформу та закінчити «збройний конфлікт». Головні тези передвиборної програми Юрія Бойка, офіційна та реальна біографії, задеклароване майно та здатність політика тримати слово – про це та інше у новій рубриці «Кандидати» від Opinion.

Ми створили цю рубрику, аби ви мали можливість прийняти усвідомлене, об’єктивне, а головне – власне рішення на президентських виборах цієї весни. Розповідаючи про кожного з кандидатів, ми звертаємося до офіційної біографії, відкритих джерел, без емоцій розбираємо програмні обіцянки та реальність їхніх виконань.

Ми запланували матеріали про 12 кандидатів, котрі за даними соціологічних компаній мають найвищі шанси. А для того щоб уникнути маніпуляцій, порядок появи текстів було визначено за абеткою.

Що у програмі кандидата цього разу?

Цьогорічна програма Юрія Бойка під назвою «План мирного розвитку для України» починається з тези про те, що Україна відступила від основних засад Декларації про державний суверенітет та Акту проголошення незалежності. Майбутнє ж країни політик пропонує розвивати, зважаючи на багатонаціональність держави. Окрім того, обіцяє зупинити війну на Сході, називаючи її «бойовими діями», відновити економіку та соціальну справедливість. А тепер розберімося трохи детальніше.

1.Повернути мир в Україну

На думку Бойка, це можливо після виконання всіх міжнародних зобов’язань і спрямування всіх сил на припинення «збройного конфлікту» (так, не війни) винятково мирним шляхом. А тому Бойко готовий піти на прямі переговори з усіма сторонами та скасувати «податок на збройний конфлікт».

2. Держава на службі людям

У цьому пункті Бойко пропонує збільшити повноваження місцевої влади, надати більше фінансової незалежності територіальним громадам, створити муніципальну поліцію та повернути вільний доступ до соцмереж та інших інформаційних ресурсів. В останньому підпункті йдеться, імовірно, про заборонені на території України російські ресурси «Вконтакте», «Одноклассники» та низку інших сайтів. У цьому ж пункті – ще один цікавий момент: політик обіцяє, що держава не втручатиметься у питання церкви.

3.Реальну незалежність – завдяки сильній економіці

У цьому розділі кандидат обіцяє цілу низку змін: зростання економіки, зупинення зростання цін, відновлення зв’язку науки з виробництвом та встановлення справедливої системи оподаткування. Утім, для більшості обіцянок механізми реалізації не прописані.

4. Гідне життя – кожному

Тут Юрій Бойко обіцяє підвищити прожитковий мінімум, зарплати та пенсії, забезпечити соціальну допомогу для всіх, хто її потребує, зупинити «тарифний геноцид» (зокрема, газ за програмою кандидата має «йти на потреби народу, а не для спекуляцій». Потурбувався політик і про молодь: обіцяє запровадити ефективну та прозору програму будівництва соціального життя та підвищити виплати при народженні дитини. Механізми реалізації не зазначені зовсім.

5. Реформи заради людей

У цьому розділі Бойко називає медичну реформу в Україні «нелюдською» та обіцяє її скасувати, зокрема відновивши роботу швидкої допомоги та встановивши новий контроль за якістю вакцин і ліків. Несправедливою для кандидата є і пенсійна реформа, котру також слід змінити. Окремий підрозділ – освіта, тут Бойко збирається поновити 10 класів шкільного навчання, повернути право громадян навчатися рідною мовою та «зупинити ганебне закриття шкіл».

6. Україна – надійний міжнародний партнер

Юрій Бойко переконаний, що Україна має бути нейтральною та позаблоковою країною, що не має протиріччя з усіма країнами, зокрема з Росією.

Нагадаємо: до основних повноважень президента України, відповідно до ст. 106 Конституції України, належить презентація держави на міжнародній арені та питання оборони. Всі інші питання підпорядковуються відповідним відомствам.

Що про нього відомо з ЦВК та персонального сайту?

Про Юрія Бойка, як і про інших кандидатів, на сайті Центральної виборчої комісії розповідають не так вже й багато: народився на Донеччині, має вищу освіту, зареєстрований на Луганщині, а на вибори, попри приналежність до «Опозиційного блоку», пішов як самовисуванець.

Дещо більше відомо з офіційного сайту «Опозиційного блоку», співголовою якого донедавна був Бойко. Першу вищу освіту кандидат здобув у Московському хіміко-технологічному інституті, а другу – у філіалі Східноукраїнського національного університету. Фах Бойка суто технічний: економіст підприємств та інженер-технолог.

Тривалий час, знову ж таки згідно з біографією на партійному сайті, Бойко працював на одному із заводів Луганщини, пройшовши шлях від стажиста до директора підприємства. Потім – директорство у «Лисичанськнафтооргсинтез», «Укрвибухпром», «Укртатнафта». Кандидату вдалося побувати навіть головою правління українського «Нафтогазу»,

З оприлюдненої інформації може здатися, що політична біографія розпочалася з очільництва у 2006 році Міністерства палива та енергетики та першого обрання нардепом у 2007-му. Найвища посада у владі, котру займав Юрій Бойко, – віце-прем’єр-міністр України. Утім, про перебування у політичних партіях згадується лише одного разу: 27 травня 2016 року цього кандидата в президенти було обрано співголовою «Опозиційного блоку». На цьому – все.

На сайті «Опозиційної платформи – За життя», до якої відтепер варто уналежувати Юрія Бойка, про його біографію не згадується, натомість є можливість ознайомитись із життям Рабиновича, Медведчука та інших.

Про що не зазначено в партійній біографії?

Насправді ж у політику Бойко прийшов набагато раніше, приєднавшись до партії Сергія Тігіпка «Трудова Україна», котру на той момент пов’язували з тодішнім президентом Леонідом Кучмою. Цікаво, що саме Кучма нагородив Юрія Бойка званням Героя України та орденом «За заслуги» II ступеня.

Наступний крок – головування у Республіканській партії України у 2005 році та обрання нардепом 6-го скликання за списками «Партії регіонів».

Саме в уряді Миколи Азарова Юрій Бойко був призначений міністром палива та енергетики у 2010 році. А після реорганізації відомства у Міністерство енергетики та вугільної промисловості України тодішній президент Віктор Янукович продовжив повноваження Бойка на де-юро новій, а де-факто тій самій посаді. За підписом того ж Януковича сьогоднішній кандидат у президенти почав обіймати посаду віце-прем’єр-міністра. Утім, із «Партією регіонів» у Бойка не склалось: разом і Царьовим та Тігіпком його виключили у квітні 2014 року рішенням політради.

Після цього політик у вересні того ж року очолив «Опозиційний блок» – фактичний варіант реінкарнації «Партії регіонів». Однак і тут щось пішло не так: восени минулого року Олександр Вілкул з трибуни Верховної Ради повідомив про виключення Бойка та Льовочкіна з лав «Опозиційного блоку». Як стало відомо згодом, таке рішення було прийнято через «зраду інтересів виборців». Ідеться, вочевидь, про неузгоджене з «Опоблоком» створення партії «За життя».

Чим володіє кандидат?

З інфографіки, представленої командою ресурсу «Слово і Діло» та створеної на основі офіційної декларації кандидата, стає зрозумілим, що з коштами у Юрія Бойка ситуація не дуже, чого не скажеш про грошові активи членів родини, де рахунки йдуть на мільйони. Власне, та ж сама ситуація і з нерухомістю, рухомим майном та об’єктами незавершеного будівництва кандидата. У цьому випадку члени родини так само є куди більш заможними за самого Бойка.

Що обіцяв зробити кандидат на минулорічних виборах президента?

На позачергові президентські вибори у 2014 році Бойко також пішов самовисуванцем. Так, у своїй тодішній програмі політик наголошує, що початок 2014 року – це найскрутніший час за весь період незалежності, країна може зникнути, а народ опинився на межі громадянського конфлікту.

Серед головних обіцянок:

  1. Зберегти цілісність країни та забезпечити взаємоповагу Заходу та Сходу;
  2. Зробити Україну економічно сильною державою та створити передумови економічного зростання на десятиліття вперед;
  3. Знищити тотальну корупцію, яка має стати хворобою з минувшини;
  4. Знизити податкове навантаження;
  5. Забезпечити широкі повноваження місцевих органів влади;
  6. Встановити нові соціальні стандарти;
  7. Добитися енергетичної незалежності держави та модернізувати її паливно-енергетичний комплекс;
  8. Відстояти належну роль України у міжнародній спільноті та розвинути зв’язки зі світовими партнерами.

Окремо варто зазначити, що у своїй програмі Бойко запевняв, що в Україні має бути дві державні мови: «Наше розмаїття є ключем до розвитку. І саме тому я докладу усіх зусиль до його збереження. Дві державні мови – українська та російська – стануть запорукою рівності наших прав за зразками Європи та Північної Америки».

А також наголошував, що економічні відносини варто водночас вести як з Європейським Союзом, так і з Росією: «Вважаю, що зовнішній вплив не може визначати життєві інтереси українців. Саме тому наполягаю на тісній економічній інтеграції з Європейським Союзом та водночас розвитку торговельно-виробничих зв’язків із Росією та країнами Митного союзу, а також постійному розширенні географії наших економічних відносин по всій планеті».

Нагадаємо, що вибори у 2014 році відбулися вже після анексії Криму та окупації частини Донецької та Луганської областей Росією.

Як цей кандидат дотримується своїх обіцянок?

За результатами дослідження ресурсу «Слово і Діло», кількість невиконаних обіцянок Юрія Бойка майже удвічі переважає ті, що все ж вдалося виконати. Так, з-поміж 168 обіцянь Бойко спромігся реалізувати лише 52, 24 ще у процесі, а 92 не були виконанами.

Зокрема, політик збрехав, пообіцявши, що його фракція підтримає ініціативу про введення миротворчих військ, не зміг скасувати пенсійну реформу після проходження до парламенту, не сприяв процесу децентралізації влади та не модернізував українську армію.

З дотриманих обіцянок – відмова від голосування за бюджет на 2019 рік, голосування проти переходу УПЦ МП до ПЦУ, ігнорування закону про антикорупційний суд та звернення щодо скасування медичної реформи.

З повним переліком виконаних та проігнорованих обіцянок цього кандидата можна ознайомитися за посиланням.

Чи пов’язаний кандидат з якимись скандалами?

Так, і найгучніший зі скандалів навіть має ім’я самого кандидата. «Вишки Бойка» – саме так засоби масової інформації охрестили схему, за якою у березні 2011 року державна компанія «Чорноморнафтогаз» при купівлі двох бурових нафтових платформ переплатила 150 млн доларів фірмі з підставним власником.

«Вишки» свого часу стали своєрідним синонімом корупції у владній системі країни, однак, попри великий суспільний резонанс, Бойко так і не був усунутий від виконання своїх обов’язків міністра. Коментуючи цей скандал, кандидат називав його замовним.

А ще Юрій Бойко полюбляє брати участь у бійках у Верховній Раді. Так, загальновідомою стала сутичка кандидата з лідером «Радикальної партії» Олегом Ляшком. А зовсім нещодавно, коли нардепи голосували за перейменування УПЦ МП у Російську православну церкву в Україні, від нардепа Юрія Берези дісталось і самому Бойку, хоча й майже весь удар взяв на себе Нестор Шуфрич.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар