Середа, 25 листопада

MARUV: ми в меншості

Світ Фейсбуку робить із нами злий жарт – змінює відчуття реальності. Є можливість забанити тих, хто нам просто огидний, – і ми це робимо все частіше. Є можливість відписатися від тих, хто нас дратує, але кого не хочемо видаляти з «друзів» ‒ фальшива й нещира дія, але теж дуже популярна. Натомість фоловимо й додаємо в свою стрічку тільки однодумців. Сума цих двох факторів призводить до того, що в якийсь момент ми втрачаємо зв’язок із реальністю. І коли Зеленський виривається в лідери президентських перегонів, а MARUV перемагає на відборі Євробачення – це захоплює нас зненацька. Обурює, бо ж як так, на п’ятому році війни?!

Я не хочу аналізувати тут гумор Зеленського чи порностиль співачки MARUV. Ви кажете, що це жарти совєтських людей? Що співачка в позі рачки формуватиме не найкращий образ України в світі? Що знімати серіали в Росії й за гроші з російського бюджету – аморально? Що їздити в країну-агресор з гастролями, світитися там на телебаченні й конкурсах – неприпустимо? Повністю погоджуюся. Але наша згода нічого не варта, якщо люди готові за це масово голосувати. Перемагає більшість. А ми – на п’ятий рік війни – все ще в меншості в своїй країні.

І ми можемо визнати серіал «Слуга народу» Зеленського агітацією й навіть заборонити його показ, а Суспільне мовлення може вирішити – всупереч результатам відбору – вислати на Євробачення іншого виконавця, але хіба це змінить думку більшості? Демократія – це скорятися більшості, масі, хай навіть ви вважаєте себе розумнішим і маєте іншу позицію. Демократія – це вміння прийняти свій народ таким, яким він є. Непатріотичним, дурним, зомбованим, примітивним, зрадницьким – хай як це буде неприємно. Не можна вічно розповідати байки про унікальну віковічну мудрість українців, нашу працьовитість і любов до рідної землі.

Обиватель скрізь, не лише в нашій країні, сідає перед телевізором, пожирає їжу, п’є пиво, відригує й гигикає з тупих жартів. Чому наша ситуація мала бути унікальною? Бо в нас п’ятий рік іде війна? Невже середньостатистичний українець у такому разі мав би харчуватися чіа й кіноа (козацьке здоров’я для боротьби з ворогом!), вечорами читати історичні романи про нашу славну минувшину, у машині слухати Тараса Компаніченка, а по телевізору переглядати тільки документальні фільми каналу «Культура»? І все це лише тому, що в нас п’ятий рік війни?

Пора усвідомити, що війна не змушує суспільство ставати кращим чи мудрішим. Часто відбувається якраз навпаки: війна є онтологічним жахом, від якого хочеться втекти, витіснити його зі своєї свідомості. Це такий різновид автоматичного психологічного захисту. Люди дивляться примітивні серіали, сміються з тупих жартів, на вихідних ходять у торгові центри чи смажать шашлики, а не йдуть побути волонтерами для армії. Це як у дитячій грі: ти заплющуєш очі й думаєш, що ти сховався, що ти в безпеці, що тебе ніхто не бачить.

Так і наше суспільство – на п’ятий рік війни не стало кращим. Його можна звинувачувати чи навіть ненавидіти, його можна жаліти, від нього можна відгороджуватися банами й розфрендами в Фейсбуці, але ситуації це не змінить. Бо настане день виборів, де це суспільство переможе. Настане день відбору на Євробачення, де це суспільство буде шаленими оплесками вітати відповідь учасниці про гастролі в Росії й творення миру.

Треба прийняти цю реальність, зняти рожеві окуляри. Це перший крок до того, щоб цю реальність змінити. Щойно ми перестанемо самі собі брехати про ідеальність і патріотичність українського народу, щойно приймемо дійсність, що існує поза нашим досконалим фейсбучним ґетто – зможемо діяти. Впливати на процес, змінювати.

Адже й на Євромайдані нас була меншість. Більшість спостерігала за мітингами по телевізору. Просто тоді ми прийняли реальність і взяли ситуацію в свої руки – більше надіятися не було на кого. Слід просто пам’ятати, що в Фейсбуці збирають лайки, а виграють – у реальності.

Андрій Любка

20 комментария

 1. Визвольна війна хорватів у 90-х звалася «Вітчизняною війною», а не ховалася від власного населення під евфемізмами АТО/ООС. А що у нас? Не оголошували війни і військового стану, навіть коли це було просто необхідно згідно законів (починаючи від обстрілів з російської території, далі — захоплення Новоазовську власне російськими військами, засвєт і полон власне росіян в Іловайську тощо). Відтак, стали можливими поїзди та автобуси з заробітчанами до Москви (під співчутливі коменти «А хто годуватиме цих заробітчан, ти?»). Стали можливими регулярні вояжі Карасьова, Льоші Гончаренка та Олесі Яхно на московські теле-шоу. Я вже не кажу про свіжого, але давно відомого «чорного лебедя» торгівлі між російським і українським ВПК (до того були поставки російського брезенту для камуфляжу ЗСУ, російські сокири нам і українські складові для гелікоптерів — ворогам). Навіщо на цьому тлі обговорювати звьозд типу Марув?

  • «поставки російського брезенту для камуфляжу ЗСУ…»
   А можна деталі? Камуфляж ЗСУ не з брезенту робиться, а з х/б, яке виготовляє Текстерно (Тернопіль). З брезенту тільки приватні фопи «горки» шиють, як у запорєбриків

  • і шо, що не оголошували? пацани 20- річні гинуть, контрактники.. совісті у ни нема дітей на вірну смерть брати, інвалідами щоб становились. а в гаранта, якого наш народ знову обере.. це не війна — це АТО. якщо він так боїться називати речі своїми іменами, то хоч у двох областях — ввів би воєний стан, а так — всі ці обговорення моральних питань — це подвійна мораль.. співачка не поїде — тому що вони «прокинулись», що вона гастролює рашкою. це примітивно. зробіть такий Закон, за котрим це заборонено і не допускайте до відбору.. так ні. «мисля прийшла опосля». Закон такий не зроблять бо це моральна площина. ми станемо подібні до рашки — в них вже владу не дозволяють оскорбляти. буде що рашці обговорюбвати.

 2. Андрій Любка, по-перше. 6й рік війни вже пішов, а по-друге,ви не можете казати, що більшість під телевізором дивилася майдан, ви забуваєте. що майдани були по всій Україні, не рахуйте тих, хто був лише в Києві.Тому,я не вважаю, на майдані була меншість. З телевізора спостерігали ті, хто не міг кинути дітей та поїхати на майдан та ті, хто боявся кинути свою роботу. Лише ті,хто досі проживає срср , думають. що все прийде саме

 3. Донетчанин on

  Відповідь Олегу.Вас мабуть не зачепила ця гібридна війна.Зараз всі війни гібридні.Об’ява війни Росії автоматично розв’язує їй руки в очах міжнародної суспільності.Я вважаю,що Порошенко діє правильно і йому вдалося згуртувати міжнародний антипутінський клуб з дієвимии санкціями.На жаль всерединіикраїнииповно людей які не розуміють реагуй сучасного світу ,які пропагують примітивне рішення викликів.

 4. Допоки по-справжньому не будемо мати гідність, гонор і тяму — доти й будемо таки як є. І нічого нас не змінить. Імперія та совок добре «попрацювали» над нашими мізками та генами. Потребується реальна пересадка, а не популістські лозунги.

 5. Екатерина on

  Вы считаете себя представителем умного меньшинства, а очевидные вещи стали понимать только сейчас?

 6. Я категорически считаю,что война обязана быть названа войной.Никаких АТО и прочее.Я с «той» территории,из зоны боевых действий и не понаслышке знаю,что происходило.Впереди выборы,думайте,за кого отдать голос,это не игрушки,а наша судьба,настоящее и будущее.Игорь Петрович Смешко,военный разведчик,дипломат,высокообразованный,грамотный профессионал,знает,как решать проблемы войны и мира.Не надо забывать,что статус войны действительно меняет многие вопросы-запрет торговли,бизнеса со страной-агрессором,придание статуса беженцев,а не внутренних переселенцев,миллионам людей из Крыма и Донбасса,открывает гуманитарный коридор в западные страны,а не быть разменной монетой для аферистов и ворюг при власти,которые прикрываясь заботой о переселенцах,уже разворовали миллионы и миллиарды средств гуманитарной помощи западных стран.

  • Якби було оголошено війну, Захід не зміг би нам помагати, тому що в такому разі він автоматично також вступає у війну з Росією. Західні країни не готові до війни з ядерною Росією, у них — купа своїх проблем, вони намагаються локалізувати конфлікт і у той же час якось помагати. Україні. Україні без допомоги Заходу не вистояти, і Порошенко це вчасно зрозумів.

 7. Станіслав on

  Браво. Еліта мала б давно навчитися працювати з тими українцями, що живуть і мріють реалізації в реальній Україні. Найтупіше було відмовитися від свята молодості і краси, при тому, що половина країни краде, пиячить…. Скоро вибори, сподіваюсь ця еліта почне відходити.

 8. Ми завжди будемо в меншості — бо то така пропорційність соціуму… Але якщо подумати про те що з наших 10% більшість ніфіга не робить для держави то саме це погано… Досить їздиди по Таїландах і Берлінах, досить ходити на майстер класи і дурні зучтрічі, давайте щось робити….

 9. http://ilchyshyn.blog.net.ua/2011/06/28/plintyzmokratiya-proty-demokratiji/

  Читав цю статю на іншому блозі, здається, року так 2005 чи 2007. Завжди, навіть у совіцькі часи казав: «Демократія у нас та у них — це дві великі різниці, як кажуть в Одесі.» А з часом, після ЄС — це стало разюче помітно… В Україні була своя — ота первісна демократія за гетьманських часів, наразі, йдеться не про останнього офіційного гетьмана, а значно давніш.

 10. Павло Михайлович on

  Я вважаю, що суспільство все таки змінилось на краще. Воно, просто, стало більш контрастне. Ті хто ненавидять Україну стали про це говорити відкрито. І це викликає тривогу, перед виборами.

 11. Катерина on

  Як ніколи раніше, цьогорічний відбір показав якими викривленими можуть бути вподобання тієї невеликої групки людей, що досі сидить перед телебаченням і голосує за відверто роспусну окультну групу. Мені моторошно через це… Звичайно, є якийсь процент населення, котрі полюбляють танці поруч з жезлом і живляться ними у вихідні… Та хіба щось подібне можна демонструвати як найкраще, що є в нашій країні на всю Європу?
  Час змінювати правила відбору..
  Та з такого «общєнародного» голосування багато не заробиш… Більше витрат буде на антикризовий піар після усіляких скандалів… То краще підійти до відбору професійно — відібрати 12 визнаних експертів ( при всій повазі, Данилко досить спецефічний, як на мене…). Також створити якісну фокус-групу, яка б репрезентувала українське суспільство.
  Так- мороки більше, але ж і результат буде відповідний!
  Боже, збережи Україну! :pray:

 12. Катерина on

  Як ніколи раніше, цьогорічний відбір показав якими викривленими можуть бути вподобання тієї невеликої групки людей, що досі сидить перед телебаченням і голосує за відверто роспусну окультну групу. Мені моторошно через це… Звичайно, є якийсь процент населення, котрі полюбляють танці поруч з жезлом і живляться ними у вихідні… Та хіба щось подібне можна демонструвати як найкраще, що є в нашій країні на всю Європу?
  Час змінювати правила відбору..
  З так званого «общєнародного» голосування багато не заробиш… Більше витрат буде на антикризовий піар після усіляких скандалів… То краще підійти до відбору професійно — відібрати 12 визнаних експертів ( при всій повазі, Данилко досить спецефічний, як на мене…). Також створити якісну фокус-групу, яка б репрезентувала українське суспільство.
  Так- мороки більше, але ж і результат буде відповідний!
  Боже, збережи Україну!

Залишити коментар