Понеділок, 1 червня

Створити нову Конституцію, затвердити позаблоковий статус, заборонити застосування армії всередині країни, відновити економічні відносини з Кримом та дозволити встановлювати другу офіційну мову в областях. Головні тези програми Олександра Вілкула, офіційна та реальна біографії, задеклароване майно та здатність політика тримати слово – про це та інше в рубриці «Кандидати» від Opinion

Ми створили цю рубрику, аби ви мали можливість прийняти усвідомлене, об’єктивне, а головне – власне рішення на президентських виборах цієї весни. Розповідаючи про кожного з кандидатів, ми звертаємося до офіційної біографії, відкритих джерел, без емоцій розбираємо програмні обіцянки та реальність їхніх виконань.

Ми запланували матеріали про 12 кандидатів, котрі за даними соціологічних компаній мають найвищі шанси. А для того щоб уникнути маніпуляцій, порядок появи текстів було визначено за абеткою.

Що у програмі кандидата цього разу?

Цьогорічна програма Олександра Вілкула своє назвою «Мир та розвиток» дещо перегукується із програмою Юрія Бойка «План мирного розвитку для України». Однак Вілкул переконаний: втілити назву в реальність можливо за… чотири кроки.

На відміну від Бойка, Вілкул називає війну власне війною, а не «збройним конфліктом», однак винною так само залишається чинна влада, котра «багатіє на війні» та веде «бездарну, бездумну та злочинну» політику. Саме через це, на думку кандидата, Україна перетворилася на найбільш злиденну країну Європи, що перебуває у фазі руйнування. А тепер розберемося трохи детальніше, як Олександр Вілкул вирішив за чотири кроки привести країну до успіху.

Крок 1 – МИР

Зупинити війну кандидат обіцяє усього за 100 днів. Задля цього Вілкул збирається ввести на Донбас миротворчий контингент дружніх країн та нейтральних держав, серед яких Білорусь, Казахстан, Азербайджан, Швеція, Фінляндія та Австрія.

Далі – вибори згідно зі спеціально прийнятими законами за участю українських партій, створення умов для повернення переселенців та відновлення інфраструктури регіонів. Обіцяє кандидат навіть залучити міжнародних донорів. До слова, перший із чотирьох кроків, запропонованих Вілкулом, попри те, що стосується напряму війни, деталізовано найменше, чого не скажеш про наступні.

Цікаво, що про Крим у програмі на сайті ЦВК не згадується жодного разу, на відміну від персонального сайту політика, який містить російськомовний варіант програми. Там Вілкул підкреслює: необхідно відновити подачу води та всіх економічних стосунків із півостровом, мовляв, Крим – це не тільки територія, але й люди, і тільки так його можна повернути. Водночас політик визнає: Крим – це Україна.

Крок 2 – НОВА КОНСТИТУЦІЯ

У новій Конституції, котру мріє створити Вілкул після обрання, Україна перетворюється на децентралізовану парламентську республіку, де сам парламент – двопалатний. Коаліцію формує партія, яка перемагає на виборах до нижньої палати. Повноваження центральної влади кандидат планує скоротити до збройних сил, зовнішньої політики, держбезпеки та інфраструктурних проектів.

Поза тим, Вілкул має намір на конституційному рівні затвердити позаблоковий статус, нову систему безпеки та оборони, яка нібито базуватиметься на професійній армії та муніципальній поліції. Нагадаємо, тиждень тому Президент підписав закон, який на конституційному рівні закріпив державний курс на вступ до НАТО та ЄС.

Армія

Тут Вілкул обіцяє зробити професію захисника більш престижною, запровадити обов’язкову військову підготовку для «молодих людей» строком до шести місяців. Однак найцікавіша пропозиція – заборона на застосування армії всередині країни.

Внутрішня політика

Так само кандидат має намір покласти край «розпалюванню релігійних, етнічних та мовних воєн». Тому в планах Вілкула надати обласним радам право запроваджувати другу офіційну мову в області та заборонити державі втручатись у життя релігійних громад.

Крок 3 – ВІДРОДЖЕННЯ ЕКОНОМІКИ

У цьому розділі кандидат пропонує чи не найбільше, що, до слова, віддзеркалюється і в передвиборній агітації. Серед ключових тез Вілкула: нова модель оподаткування, заборона правоохоронців втручатися в роботу бізнесу, повна відмова від імпорту газу та захист права на володіння землею. Окрім того – ще ряд обіцянок на кшталт: «захистимо вітчизняного виробника», «побудуємо нові підприємства» тощо.

Крок 4 – СОЦІАЛЬНО ВІДЧУТНИЙ РЕЗУЛЬТАТ

А відчуватимуть результат таким чином: Вілкул обіцяє, що «комуналка» коштуватиме не більше 15 % усього сімейного доходу, а ще чверть від місячного заробітку повністю покриватиме вартість продуктів. Водночас політик обіцяє відновити виплати при народженні першої дитини, допомагати одиноким матерям та навіть створити секції для дітей.

Освіта

У пріоритеті кандидата – професійно-технічна освіта. Ба більше, на першому робочому місці випускник до 27 років не платитиме податку на доходи фізичних осіб, так само як роботодавець не витрачатиметься на єдиний соціальний внесок. Зарплати вчителям Вілкул планує платити, розраховуючи коефіцієнт 1,5 до середньої зарплати по області. Тобто вчителька з Житомирщини отримуватиме вдвічі менше, аніж її колега з Києва.

Медицина

Заробітну плату лікарям кандидат планує встановлювати за тим самим принципом. А ще обіцяє страхову медицину, при чому для частини населення страховий поліс сплачуватиметься за рахунок держави. Так само має «відродитися» безкоштовна «швидка», ліки стануть доступними, а за препарати, куплені за рецептом лікаря, можна буде отримати компенсацію.

Із пенсіонерами все лаконічно: пенсія не нижче 40 % середньої зарплати, ніяких додаткових податків та державний страховий поліс для всіх.

Нагадаємо: до основних повноважень президента України, відповідно до ст. 106 Конституції України, належить презентація держави на міжнародній арені та питання оборони. Усі інші питання підпорядковуються відповідним відомствам.

Що про нього відомо із ЦВК та персонального сайту?

Про Олександра Вілкула з сайту Центральної виборчої комісії, як і про інших кандидатів, відомо небагато: народився у Кривому Розі, здобув вищу освіту, за документами мешкає у Дніпрі, а на вибори пішов від партії «Опозиційний блок».

Примітно, що на офіційному сайті «Опозиційного блоку» ознайомитися з біографією кандидата неможливо – її просто нема. Натомість життєвий шлях політика докладно розписаний на його персональному сайті.

Вищу освіту, згідно із тим текстом, Вілкул здобув у Криворізькому технічному університеті, спеціальність: «відкриті гірничі роботи». Перша робота – помічник машиніста екскаватора, далі – гірничий майстер, заступник гендиректора, і зрештою – одночасно гендиректор одразу двох підприємств. Біографія суто комплементарна: у ній Вілкул зображується справжнім господарником, якому під силу реалізувати все.

У політику, згідно із цією біографією, Вілкул прийшов у 2006 році, ставши нардепом, щоправда, від якої партії – не згадується. Згодом у тому ж тексті зустрічаємо справжній апогей досягнень: призначення Олександра Вілкула головою Дніпропетровської облдержадміністрації. Далі – суцільні здобутки: регіон став лідером та прикладом для всієї країни, зростання заробітної плати, відкриття нових підприємств та мільярди інвестицій.

Із грудня 2012-го до лютого 2014-го Вілкул був віце-прем’єр-міністром з питань регіонального розвитку, а у липні 2014-го створив фонд «Українська перспектива», покликаний допомагати жертвам війни на Донбасі. Із листопаду того ж року політик знову став нардепом. Окрім переліку регалій та здобутків у біографії також розповідають про любов Вілкула до самби та гри в шахи. Щоправда, живе кандидат у президенти чомусь не в Дніпрі, а у Дніпропетровську.

Про що не зазначено в офіційній біографії?

А не зазначено нічого про партійну приналежність кандидата. Насправді ж, політичну кар’єру Олександр Вілкул розпочав ще в листопаді 2005 року, коли став головою Криворізької міської організації «Партії регіонів».

У складі тієї ж «Партії регіонів» політик ставав народним депутатом під час п’ятого та шостого скликань. А під час останніх виборів Вілкул був обраний нардепом від «Опозиційного блоку», котрий, за великим рахунком, є певною реінкарнацією вже неіснуючої «Партії регіонів». До слова, саме за підписом Віктора Януковича Вілкула було наказано звільнити з посади голови Дніпропетровської ОДА та призначити віце-прем’єр-міністром.

Своє призначення Вілкул пояснював доволі просто: «Президент (Віктор Янукович – прим. ред.) казав про необхідність ефективної реалізації поставлених завдань не тільки на регіональному, але й на загальнонаціональному рівні». Під час того ж інтерв’ю кандидат запевняє, що є членом «Партії регіонів» взагалі з 2003 року, а новий президентський термін Віктора Януковича – це надзвичайно важливо для країни.

Примітно, що батько Олександра Вілкула, Юрій Вілкул, у минулому був членом КПРС, а згодом і… «Партії регіонів». Сьогодні ж він, так само як і син, входить до складу «Опозиційного блоку» та займає посаду міського голови Кривого Рогу. У минулому Вілкул-старший був головою Дніпропетровської обласної ради. Із цікавого: син Вілкула також намагався в 2015-му стати мером, щоправда, Дніпра. Однак програв на виборах Борису Філатову.  

Чим володіє кандидат?

З інфографіки, представленої командою ресурсу «Слово і Діло» та створеної на основі офіційної декларації кандидата, бачимо: Олександр Вілкул зберігає на банківських рахунках близько сім із половиною мільйонів гривень та чотири мільйони доларів США. У готівці ж кандидат тримає по 300 тисяч гривень і доларів та півмільйона доларів.

Джерело: аналітичний портал «Слово і Діло» – slovoidilo.ua

Із нерухомістю в політика все достатньо скромно, чого не скажеш про рухоме майно. Виявляється, кандидат колекціонує ікони, картини, антикварні документи та книги. Автопарк Вілкула офіційно складається лише з Chevrolet Express 2008 року випуску.

Як нардеп відвідує пленарні засідання?

Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті Верховної Ради, за даними реєстрації за допомогою електронної системи, Вілкул був відсутній лише 69 разів, тоді як присутність склала 448 засідань.

Натомість дані письмової реєстрації свідчать про те, що 54 % (тобто 275) засідань кандидат у президенти пропустив без поважної причини.

Як цей кандидат дотримується своїх обіцянок?

За результатами дослідження ресурсу «Слово і Діло», усього Вілкул встиг дати 336 обіцянок, майже половину з яких, себто 157, виконав. Водночас 39 % обіцянок, тобто 132, виявилися неправдивими, а 47 – досі у процесі, тож шанс покращити статистику все ще є.

Джерело: аналітичний портал «Слово і Діло» – slovoidilo.ua

Зокрема політик збрехав, пообіцявши затвердити Національний план відродження Донбасу, не затвердив Державну програму підтримку національних виробників та не відновив будівництво метро у Дніпрі. Так само Вілкул, попри власні заяви, у квітні минулого року не вимагав відставки уряду та не сприяв процесу децентралізації влади.

Із дотриманих обіцянок – відмова від голосування за Держбюджет на 2019 рік, звернення до Конституційного суду з питанням відміни медичної реформи, ігнорування закону про реінтеграцію Донбасу. Так само стримав своє слово політик, не голосуючи за бюджет минулого року та не підтримуючи голосування за медичні та освітні реформи.

Обіцянки у процесі виконання стосуються зокрема й можливого президентства кандидата. Також Вілкул планує відновити постачання води до Криму, прибрати економічну блокаду, пустити потяг до Сімферополя. Із повним переліком виконаних та проігнорованих обіцянок цього кандидата можна ознайомитися за посиланням.

Чи пов’язаний кандидат із якимись скандалами?

Так. У січні 2014 року учасники Євромайдану запевнили, що Вілкул займався організацією «тітушок» задля боротьби з дніпровськими активістами.

Окрім того, у травні 2017 року генпрокурор Юрій Луценко заявив про наявність у слідства фактів про те, що масові заворушення в Дніпрі 9 травня, влаштовані «тітушками», були організовані зокрема й особисто Вілкулом: «Тепер ми точно знаємо, хто організовував й інструктував цих “тітушок”. І пане керівник “Опозиційного блоку”, у мене погані новини: вони всі інструктувалися, організовувалися й фінансувалися у вашому штабі в Дніпропетровській області особисто паном Вілкулом та паном Колесником».

До того ж, у 2015-му році під час виборів міського голови Дніпра ЗМІ звинуватили Олександра Вілкула у підкупі виборців. Журналісти запевняли, що жителі міста отримували у Viber пропозицію віддати свій голос на користь політика за 800 гривень.

Текст: Дмитро Журавель

Залишити коментар